اخبار

اتحادیه اروپا حملات نظامی ترکیه را محکوم کرد

اعضای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در جریان نشست وزرای خارجه در لوکزامبورگ، به اتفاق آراء حملۀ نظامی ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه را محکوم کردند و از تمام کشورهای عضو خواستند تا فروش اسلحه به آنکارا را متوقف کنند.

اتحادیه اروپا حملات ترکیه را محکوم کرد و خواستار توقف فروش اسلحه به آنکارا شد

یورونیوز: جوزپ بورل، رئیس منتخب دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۸ کشور عضو این اتحادیه «به اتفاق آراء تصمیم به محکوم کردن ترکیه گرفتند» و از ترکیه خواستند تا «هرچه سریع‌تر این حملات را متوقف کند.»

آقای بورل افزود که این اتحادیه همچنین «از تمام کشورهای عضو خواست تا فروش هرگونه سلاح» به آنکارا را متوقف کنند.

بیانیۀ اتحادیه اروپا برای محکومیت حملات ترکیه

  • در بیانیه‌ای که به تایید همۀ اعضای اتحادیه اروپا رسید، از ترکیه خواسته شد تا اقدام نظامی یکجانبۀ خود را در شمال شرق سوریه متوقف کند و نیروهای خود را عقب بکشد.
  • این اتحادیه، ضمن محکوم کردن حملات نظامی ترکیه، اعلام کرد که این حملات بطور جدی ثبات و امنیت را در کل منطقه تضعیف می‌کند و باعث رنج غیرنظامیان و آوارگی بیشتر آنها می‌شود.
  • اتحادیه تاکید کرد که این کارِ ترکیه، پیشبرد روند سیاسی به رهبری سازمان ملل برای رسیدن به صلح در سوریه را سخت‌تر و پیشرفت‌های چشمگیری که ائتلاف جهانی در مبارزه با داعش به دست آورده را تضعیف می‌کند.
  • در این بیانیه بار دیگر بر وحدت، حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید شد. ۲۸ کشور عضو اعلام کردند که نگرانی‌های امنیتی ترکیه باید از طریق سیاسی و دیپلماتیک و مطابق با قوانین بین‌الملل حل و فصل شود و نه اقدام نظامی.
  • اتحادیه همچنین خواستار برگزاری فوریِ نشست وزرای کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی علیه داعش برای پیگیری تحولات در خاک سوریه، همچنین تشکیل نشست شورای امنیت به منظور متوقف کردن اقدام نظامی یکجانبۀ ترکیه شد.
  • اتحادیه با توجه به عواقب دردناک حمله نظامی ترکیه، از همه کشورهای عضو خواست که فروش اسلحه به ترکیه را متوقف کنند.
  • این اتحادیه اعلام کرد که در مناطقی که حقوق جمعیت محلی نادیده گرفته یا نقض می‌شود، هیچ کمکی برای تثبیت وضعیت یا توسعه ارائه نخواهد داد.

توقف فروش اسلحه به آنکارا

اسپانیا، اتریش و بلژیک روز دوشنبه به آلمان و فرانسه پیوستند و از طرح توقف فروش اسلحه به ترکیه حمایت کردند.

پیش از این پاریس و برلین رسما اعلام کرده بودند که فروش سلاح به ترکیه را متوقف کرده‌اند. فنلاند و هلند نیز از توقف قریب‌الوقوع صادرات سلاح خود به این کشور خبر دادند.

به گفتۀ دیپلمات‌های اتحادیه اروپا، این اولین قدم در راستای اجرایی کردن مجموعه‌ای از مجازات‌ها علیه حملات آنکارا و فشار بر ترکیه برای توقف عملیات نظامی خود در سرزمین‌های روژاوا است.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان اعلام کرد: «نمی‌خواهیم از این جنگ حمایت کنیم و به همین دلیل نمی‌خواهیم که اسلحه‌هایمان را در دسترس ترکیه قرار دهیم.»

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت که این حملات «ویرانی‌های انسانی جدی» به همراه دارد و بر این اساس باید «در موضوع صادرات اسلحه به ترکیه، موضعی محکم اتخاذ شود.»

بنا بر اعلام یوروستات مرکز آمار اتحادیه اروپا، سال گذشته از این اتحادیه انواع سلاح از جمله موشک به ارزش ۴۵ میلیون یورو به ترکیه صادر شده است. فرانسه نیز مجموعه‌ای از هواپیما (نظامی و غیرنظامی) را به ارزش ۱.۴ میلیارد یورو به ترکیه صادر کرده است.

ایتالیا بزرگترین فروشندۀ اسلحه به آنکارا است و پس از این کشور نیز اسپانیا، بریتانیا و آلمان قرار دارند.

آمریکا، ترکیه را تحریم کرد

ایرنا- آمریکا دوشنبه در پی حملات ترکیه در شمال سوریه، افزایش تحریم انکارا را با افزایش تعرفه صادرات فولاد آغاز کرد.

به گزارش تارنمای هیل، دونالد ترامپ که پیش از این وعده تحریم ترکیه به دلیل آغاز حملات این کشور در شمال سوریه داده بود، گفت: در پاسخ به شبهات که اعلام می شود من به ترکیه برای حمله به سوریه چراغ سبز نشان داده ام، تحریم هایی علیه ترکیه اعمال خواهم کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه خویش اعلام کرد: ایالات متحده مقامات دولتی در آنکارا و هر کس که در اقدامات بی ثبات کننده ترکیه در شمال شرقی سوریه نقش داشته باشد را هدف قرار خواهد داد.
بر اساس بیانیه ترامپ، تحریم های اعمال شده علیه ترکیه شامل افزایش تعرفه های فولاد از ۲۵ به ۵۰ درصد و توقف در مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دلاری واشنگتن با آنکارا است.
بیانیه ترامپ در حالی منتشر می شود که روز یکشنبه میان مقامات امنیت ملی آمریکا و دیگر مقامات کلیدی دولت واشنگتن جلسات بررسی تحریم های ترکیه برگزار شده بود.

اعتراض آنکارا

وزارت خارجه ترکیه در واکنش به بیانیه امروز اتحادیه‌اروپا علیه آنکارا اعلام کرد: در همکاری با اتحادیه اروپا در برخی زمینه‌ها به شکل جدی بازنگری می کنیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، وزارت خارجه ترکیه امروز دوشنبه با انتشار بیانیه ای در واکنش به هشدار شورای روابط خارجی اروپا اعلام کرد: تصمیم‌های جدید شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا درباره سوریه و مدیرترانه شرقی و فراخوان‌ های آن نسبت به آنکارا را کاملا رد کرده و محکوم می کنیم.

در بیانیه صادره از سوی وزارت خارجه ترکیه که در این خصوص آمده، ادعا شده است: بار دیگر تاکید می کنیم که اتحادیه اروپا حق ندارد درباره مبارزه با داعش به کشورمان درس بدهد. غیرقانونی خواندن فعالیت‌های حفاری ما در مدیترانه شرقی توسط اتحادیه اروپا به هیچ عنوان قابل قبول نیست. در همکاری خود با اتحادیه اروپا در برخی زمینه‌ها به دلیل موضع جانبدارانه و غیرقانونی این اتحاد به شکل جدی بازنگری خواهیم کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا