زحمتکشان

کارگران آذرآب اراک اعتراض را از سر گرفتند

کارگران شرکت آذرآب در ادامه اعتراض‌شان به بلاتکلیفی سرنوشت مالکیت این کارخانه و پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه­‌شان، اعتصاب خود را از سر گرفتند. دولت به این مسئله ورود کرده و قصد دارد واگذاری این شرکت به دولت و خروج آن از بخش خصوصی را بررسی کند….

کارگران شرکت آذرآب در ادامه اعتراض‌شان به بلاتکلیفی سرنوشت مالکیت این کارخانه و پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه­‌شان، اعتصاب خود را از سر گرفتند. دولت به این مسئله ورود کرده و قصد دارد واگذاری این شرکت به دولت و خروج آن از بخش خصوصی را بررسی کند.
آذرآب: وعده‌ها و اعتراض‌ها

به گزارش سایت زمانه،محمدتقی آبایی هزاوه، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی، ۱۷ مهرماه در گفت­‌وگو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا)، خبر از پرداخت بخشی از حقوق عقب افتاده کارگران داده بود: «مبلغ ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال بابت حقوق مرداد ماه به حساب هر یک از کارگران شرکت آذرآب واریز شد. مابقی حقوق مرداد نیز طی روزهای آینده پرداخت می‌شود.»

دو روز پیش از آن، ۱۵ مهر، هنگامی که کارگران شرکت آذرآب در دومین روز اعتصاب به سر می­‌بردند و قصد داشتند تا اعتراضشان را به خیابان‌­ها و میان مردم بیاورند، یگان­‌های ویژه ضدشورش با شلیک گاز اشک‌­آور به آنها یورش بردند و اعتراضات آنها به خشونت کشیده شد.

همزمان با چهارمین روز اعتصاب کارگران آذرآب، ۱۸ مهر، کریم یاوری، نماینده وزارت کار طی سفری چندساعته و با حضور در جمع کارگران از پیگیری‌ها برای سر و سامان دادن به وضعیت شرکت آذرآب گفت:

«آذرآب تنها یک واحد تولیدی نیست بلکه بنگاهی اقتصادی با تجهیزات مناسب و ظرفیت‌های ارزشمند اقتصادی است که از نیروی انسانی مولد و متخصصان خبره که عالی­ترین رکن این شرکت است، بهره‌ می­برد؛ بر همین اساس در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور مقرر شده است که این واحد صنعتی بدون کسب نظر شورای تامین استان مرکزی واگذار نشود.»

یاوری همچنین تأکید کرد که تعیین تکلیف مدیریت و سهامدار با «اهلیّت لازم» به لحاظ فنی، مالی و کاری صورت خواهد گرفت و اظهار داشت که مدیران و مسئولان به دنبال کسی هستند که صلاحیت لازم را داشته باشد.

اما بانک کشاورزی به عنوان عمده سهامدار آذرآب ۷ مهر ماه سال جاری اعلام کرد که حاضر به واگذاری سهام خود نیست. از این‌رو کارگران که دستمزدشان را به صورت کامل دریافت نکرده‌اند، خواستار خلع ید بخش خصوصی و بازگشت مالکیت کارخانه به سازمان گسترش و نوسازی صنایع (بخش دولتی) هستند.

صنایع آذرآب اراک یکی از بزرگترین شرکت‌های پیمانکاری عمومی ایران در زمینه احداث زیرساخت‌های صنعتی و ساخت پالایشگاه‌ها و کارخانجات است. مشکلات این شرکت بزرگ همراه با شرکت هپکو، دیگر شرکت بزرگ پیمانکاری اراک از میانه دهه ۱۳۸۰ و با خصوصی‌سازی آن آغاز شد. به طور خاص، کارخانه آذرآب از دو سال پیش همانند هپکو با بحران حاد نقدینگی و تولید روبرو شده است.

سهامداران عمده شرکت آذرآب علی‌الخصوص بانک کشاورزی هنوز تکلیف وضعیت هیات مدیره را علی رغم برگزاری مجمع سالیانه شرکت در ۳۰ تیر ۹۸ مشخص نکرده اند و اعضای اصلی این ترکیب، همچون مدیرعامل و مدیر کارخانه، کماکان منصوب نشده اند. برخی معاونت‌­های کلیدی از جمله معاونت منابع انسانی نیز هنوز خالی است.

بلاتکلیفی شرکت باعث ناممکن شدن تصمیم­‌گیری در پروژه‌های مهم، تاخیر در پرداخت حقوق معوقه پرسنل، از دست‌دادن فرصت‌های جذب پروژه و غیره شده. این مشکلات بر نگرانی‌های کارگران و کارمندان این شرکت بزرگ افزوده است.

خواسته کارگران: آذرآب را مثل هپکو دوباره دولتی کنید

کارگران شرکت صنایع آذرآب با مطالبه لغو خصوصی‌سازی کارخانه، به خیابان آمدند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شرکت صنایع آذرآب امروز در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف سهامداری کارخانه در محل راه‌آهن شمال به جنوب جمع شدند.
به گفته کارگران؛ کارگران انتظار دارند، با وجود لغو سهامداری شرکت هیدرو اطلس، سهامدار عمده هپکو و واگذاری آن به دولت، مسئولان برای تعیین تکلیف شرکت آذرآب نیز هرچه سریعتر اقدام کنند.
طبق اظهارات کارگران هنوز بخشی از دستمزد معوقه کارگران نیز به حساب آنان واریز نشده است.
سهامدار عمده آذرآب، بانک کشاورزی است که از سوی کارگزاری بانک کشاورزی سهامداری آن را به عهده گرفته است. این بانک پیشتر نیز اعلام کرده است که تمایلی به ادامه سهامداری آذرآب ندارد.
محمد آقازاده (استاندار مرکزی) در خصوص مشکلات شرکت صنایع آذرآب به رسانه‌ها گفت: در نشستی که با حضور مدیرعامل بانک کشاورزی داشتیم، مکانیزم شرایط عمومی مزایده را مورد بحث قرار دادیم تا افراد و کسانی که می‌خواهند سهام آذرآب را بخرند کسانی باشند که مشکلاتی را نداشته باشد. در اینکه چه کسانی و چه گروه‌هایی سهام را خریداری کنند هیچ بحثی نشد، تنها در مورد شرایط فروش بود که به یک جمع‌بندی رسیدیم.
آقازاده از واگذاری آذرآب تا دو ماه آینده خبر داده و گفته این واگذاری دو ماه زمان می‌برد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا