گوناگون

چین از صدور روادید برای هیات آمریکایی خودداری کرد

یک هیات از کنگره آمریکا می گوید که چین از صدور روادید برای آنها خودداری کرده است زیرا حاضر نشده اند سفر دیگر خود به تایوان را لغو کنند.

روزنامه ساوت چاینا هنگ کنگ روز سه شنبه از قول «شان پاتریک مالونی» نماینده دموکرات و رییس این هیات نوشته است که این اقدام پکن، اخاذی روادید از سوی چین محسوب می شود.

وی افزود چین حاضر نشده است به گروهی از نمایندگان آمریکایی روادید بدهد زیرا این هیات قصد داشته است سفری نیز به تایوان انجام دهد و همین مساله علت اصلی صادر نشدن روادید بوده است.

پاتریک مالونی ضمن انتقاد شدید از چین و تقبیح این تصمیم گفت که صادر نشدن روادید فقط و فقط یک علت داشته و این بوده است که هیات آمریکایی حاضر به لغو سفر به تایوان نشده است.

وی تصریح کرد چینی ها در مقاطع مختلف از اعضای این هیات خواسته اند که برنامه سفر به تایوان را لغو کنند تا بتوانند روادید چین دریافت کنند و همچنین بر پایبندی به اصل یک چین تاکید داشته باشند.

روزنامه هنگ کنگی می نویسد با سفارت چین در واشنگتن و دفتر مطبوعاتی مالونی در ارتباط با این موضوع ارتباط برقرار شده اما هیچ کدامشان در این خصوص اظهار نظر نکرده اند.

مالونی انتقادهایش را در نوشته ای که وال استریت ژورنال منتشر کرده به ثبت رسانده و مطرح کرده است.

چین بارها گفته است حتی اگر لازم باشد برای وحدت با تایوان به زور متوسل می شود شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در دیدار خود از نپال گفت که استخوان های کسانی که بخواهند چین را تجزیه کنند، خرد خواهد شد.

واشنگتن ماه مارس امسال پیمان سفر به تایوان را تصویب کرد که به مقام های ارشد دو طرف امکان دید و بازدیدهای متقابل می دهد اقدامی که خشم و هشدار چین را به دنبال داشت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا