گوناگون

نابودی «چغاگاوانه» با احداث تقاطع غیرهمسطح

هشداری که این محوطه‌ تاریخی را با بیش از ۲۵ متر نهشته‌های باستان‌شناختی، از کهن‌ترین بقایای سکونت انسانی در این تپه مربوط به اوایل دوره نوسنگی با حدود هشت‌هزار سال قدمت معرفی می‌کند

آرمان ملی:‌ چهار ماه از انتشار نخستین خبرها و هشدارها از احتمال تخریب حدود چهار هکتار از تپه «چغاگاوانه» به‌عنوان یکی از مهمترین محوطه‌های باستانی غرب کشور در مرکز شهر اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه می‌گذرد، هشداری که این محوطه‌ تاریخی را با بیش از ۲۵ متر نهشته‌های باستان‌شناختی، از کهن‌ترین بقایای سکونت انسانی در این تپه مربوط به اوایل دوره نوسنگی با حدود هشت‌هزار سال قدمت معرفی می‌کند، محوطه‌ای که سکونت در آن تا امروز ادامه دارد. هرچند این محوطه در ۱۹ تیر ۱۳۴۸ در فهرست آثار ملی ثبت شد و باستان‌شناسان خارجی و داخلی مطالعات مختلفی روی آن انجام دادند، اما تعرض به این محوطه از همان زمان به حدی بود که در بخش فوقانی تپه، شهرداری پارک و چایخانه احداث کرد.

این تعرض‌ها به همین جا ختم نمی‌شود، با وجود مطالعاتی که در سال‌های ۷۷ تا ۷۸ روی این محوطه انجام شده بود، کاوش‌ها با آغاز عملیات احداث پارک و ساخت‌وسازهای اطرافش متوقف شدند، تا چند ماه قبل و در نهایت همین روزها که هنوز خبر از تعرض متولیان شهری به این تپه‌ تاریخی قرارگرفته در مرکز شهر با نام اجرایِ طرح روگذر به گوش می‌رسد. موضوعی که چندان هم با محوطه‌های تاریخی غریبه نیست، نمونه‌اش را کمتر از یک سال قبل در شوش سر زبان‌ها انداختند. حالا هم ترافیک را بهانه کرده‌اند، در حالی که متولیان شهری حاضر به بررسی راه‌های جایگزین آن نمی‌شوند.

نخستین هشدارها با انتشار تصاویر اقداماتی که شهرداری اسلام‌آباد غرب برای عبور روگذر در مجاورت تپه باستانی چغاگاوانه انجام داده بود، از یکسو هشدارهای دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را به‌دنبال داشت، از سوی دیگر معاون میراث فرهنگی نیز با توجه به شناسایی آثار فرهنگی تاریخی در محدوده احداث پل و اعلام نیاز اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه برای تدقیق عرصه تپه چغاگاوانه اعلام کرد که تا انجام مطالعات و دریافت نتیجه حاصله از هرگونه عملیات عمرانی در این محدوده جلوگیری شود. این درحالی است که پژوهشکده باستان‌شناسی هم آمادگی خود را برای انجام مطالعات باستان‌شناسی اعلام کرده است، اعلامی که به‌نظر می‌رسید به گوش مسئولان شهری اسلام‌آباد غرب چندان آشنا نبود که بخواهند به آن گوش کنند.

مخالفان طرح تقاطع غیرهمسطح

در کنار عوامل فیزیکی شهری و احتمال بروز ترافیک بیشتر (عاملی که شهرداری را هم برای احداث روگذر فعال کرده) کسبه و برخی کارشناسان حوزه‌های مختلف نسبت به این اقدام که گفته می‌شود تاییدیه کمیسیون ماده ۵ و طرح اتاف (پیوست فرهنگی- اجتماعی) و رضایت و تاییدیه سازمان میراث فرهنگی و شورای عالی معماری و شهرسازی را هم ندارد، معترض‌اند.

دهم خرداد امسال، امید قادری – مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه – بر اساس نظر کارشناسان باستان‌شناس به علی حمیدی‌تبار شهردار اسلام‌آباد غرب تاکید کرد که هر چند محل احداث پل با فاصله اندک در خارج از عرضه فعلی این اثر است اما در زمان تصویب نقشه عرصه و حریم این تپه در سال ۱۳۶۷ به‌صورت اضطراری و بدون گمانه‌زنی‌های لازم اقدام به تهیه نقشه مذکور کرده است. او حتی در این نامه به گزارش صفحه ۶ مشاور طرح شهرداری (مهندسین آرشکو) استناد کرد که در عمق ۴ تا ۵ متر بقایای ساختمانی و استخوانی به دست آمده است. او همچنین در این نامه از شهرداری خواسته تا قبل از اجرای مقدمات مطالعاتی پیش‌گفته از هرگونه حفاری و اقدام و عمرانی خودداری شود و دستورات لازم جهت هماهنگی با پذیرش پژوهشکده باستان‌شناسی صورت بگیرد.

بر مدار نادانی حرکت می‌کنیم

حتی در آخرین واکنش‌ها نیز سیدمحمد بهشتی، رئیس سابق پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ویدئویی که از او منتشر شد، گفت: محوطه‌های تاریخی از نظر کسی که آنها را بشناسد و بداند که این تپه‌ها چه دانش و اطلاعاتی دارند، معلوم می‌کند که باید آن‌ها را روی چشم بگذاریم، نباید مسائل روزمره را با نابود کردن این تپه‌ها حل و فصل کنیم. اسلام‌آباد غرب مسلما به لحاظ ترافیکی نمی‌تواند مشکلاتی داشته باشد که حتما باید با یک تقاطع غیرهمسطح حل و فصل شود، پس راه‌حل دیگری هم وجود دارد.امروز در بسیاری از نقاط جهان، در حال جمع‌آوری تقاطع‌های غیرهمسطح هستند و ما تازه داریم تقاطع غیرهمسطح ایجاد می‌کنیم، آن هم در اسلام‌آباد غرب. که چه، که بگوییم شخصیتی برای اسلام‌آباد غرب می‌آورد. واقعا نشان می‌دهد که ما بر مدار نادانی عمل می‌کنیم.

.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا