گوناگون

آمریکا دیده‌بانی خود در عین‌العرب سوریه را تخلیه کرد

آمریکا در حالی نیروهای دیده‌بانی خود در منطقه عین‌العرب سوریه را تخلیه کرده که ترکیه پیشتر خبر از تسلط ارتش خود بر این منطقه داده بود.

خبرگزاری آناتولی بامداد دوشنبه به نقل از منابع امنیتی ترکیه گزارش داد که نیروهای آمریکایی پایگاه دیده‌بانی خود در جنوب عین‌العرب در استان حلب سوریه را تخلیه کرده‌اند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه عصر روز گذشته خبر داد که نیروهای ارتش ترکیه منطقه «عین العرب» در استان حلب و چهار روستای دیگر را تحت کنترل درآورده و «تل ابیض» را محاصره کرده اند.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد یک هزار نظامی این کشور از پایگاه خود در شمال سوریه به مناطق جنوبی آن عقب نشینی خواهند کرد.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرد، دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور به نظامیان مستقر در شمال سوریه دستور داده که به سوی بخش های جنوبی تغییر مکان دهند، اما خاک سوریه را ترک نکنند.

عملیات نظامی ارتش ترکیه در شمال شرق سوریه با نام عملیات «چشمه صلح» با اعلام اردوغان در روز چهارشنبه گذشته پس از آن آغاز شد که رئیس جمهوری آمریکا پیش از آن خروج نظامیان کشورش از شمال شرق سوریه را اعلام کرد.

این عملیات، با مخالفت‌های منطقه ای و بین المللی زیادی روبه رو شده است.

بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله آلمان و فرانسه در واکنش به حمله نظامی ترکیه به سوریه، صادرات تسلیحات خود به این کشور را به حالت تعلیق درآورده اند.

اتحادیه اروپا در مخالفت با حمله ترکیه به شمال سوریه، آنکارا را تهدید به تحریم کرد؛ تحریمی که تهدید نخست وزیر ترکیه را به همراه داشت.

اردوغان هفته گذشته به کشورهای اروپایی هشدار داد که که ترکیه دروازه های خود را به روی سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری برای ورود به خاک اتحادیه اروپا خواهد گشود.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به این طرف در دو عملیات سپر فرات (سوم شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات شاخه زیتون (۳۰ دیماه ۹۶ تا چهار فروردین ۹۷) با همکاری گروه‌های تروریستی مورد حمایت خود، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله شهرهای الباب، اعزاز، جرابلس و عفرین در شمال این کشور را تصرف کرد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا