اخبار

توافق آتش‌بس ۵ روزه در شمال سوریه

در حالیکه توافقنامه آتش‌بس منعقد شده بین ترکیه و آمریکا در شمال سوریه توسط رهبران کرد این کشور مورد پذیرش قرارگرفته است ٬ مشاورارشد رییس جمهور سوریه توافق مذکور را مبهم خواند.

توافقنامه آتش‌بس بین ترکیه و آمریکا؛ واکنش نیروهای کرد و دولت سوریه

به گزارش ایسنا، مظلوم کوبانی، یکی از فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرد، نیروهای کرد توافق با ترکیه را قبول کرده‌اند و هر آنچه لازم باشد برای به ثمر نشاندن آن انجام می‌دهند.مظلوم کوبانی گفته آنها آتش‌بس در شهرهای راس‌العین و تل الابیض را رعایت خواهند کرد هر چند تصریح کرده که “ما درباره (آتش‌بس در) دیگر شهرها و مناطق صحبتی نکرده‌ایم.”

آلدار خلیل، یکی دیگر از رهبران برجسته کرد نیز در اظهارات تلویزیونی از توافق صورت گرفته و توقف درگیری‌ها استقبال کرد. اما در عین حال گفت، کردها در برابر هر حمله‌ای از خود دفاع خواهند کرد.خلیل افزود، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه خواهان نفوذ تا عمق ۳۲ کیلومتری در سوریه است و ما قبلا این شروط را رد کردیم.

از سوی دیگر، بثینه شعبان مشاور بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه تصریح کرد، توافق اعلام شده بین ترکیه و آمریکا درباره آتش‌بس در شمال سوریه مبهم است.وی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت، دمشق امکان ندارد نمونه کردستان عراق در سوریه را بپذیرد.

رئیس شورای امنیت نیز در واکنش به توافق آتش‌بس در شمال سوریه آن را اگر عملا تحقق یابد امری مثبت خواند.وی به خبرنگاران گفت، اعضای شورای امنیت منتظر جزئیات توافق دو طرف هستند.

بیانیه مشترک ترکیه و آمریکا درباره توافق دو کشور بر خروج یگان‌های مدافع خلق کرد از شمال سوریه، پس از دیدار هیئت‌های سیاسی عالی رتبه ترکیه و آمریکا به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و مایک پنس، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا منتشر شد…

وزیر امور خارجه ترکیه: این توافق آتش‌بس نیست

همچنین به گزارش یورونیوز؛مولود چاووش‌ اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز در یک نشست خبری گفت: «این توافق آتش‌بس نیست. آتش‌بس فقط می‌تواند بین دو طرف مشروع صورت بگیرد و ترکیه گروه‌های تروریستی را به رسمیت نمی‌شناسد. این توافق به معنای توقف موقت عملیات است.»

وی همچنین افزود: «برای پس گرفتن سلاح سنگین داده شده به یگان‌های مدافع خلق، با آمریکا به توافق رسیدیم.»چاووش اوغلو تاکید کرد که کنترل منطقه امن برای خروج نیروهای کُرد در اختیار نیروهای مسلح ترکیه خواهد بود. وزیر امور خارجه ترکیه همچنین تصریح کرد این کشور در مورد اوضاع شهرهای منبج و مناطق دیگر در شمال شرق سوریه که ارتش ترکیه در روزهای اخیر وارد آن شده، با طرف روسی صحبت خواهد کرد…

نشست خبری مقام‌های ترک و آمریکایی در آنکارا به صورت مشترک برگزار نشد و مایک پنس و چاووش‌ اوغلو هر کدام جداگانه در برابر خبرنگاران روایت خود از نتیجه این نشست را اعلام کردند…

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پس از اعلام خبر توافق آتش‌بس در توئیتر نوشت: «سه روز پیش به چنین توافقی نمی‌شد دست یافت. برای به نتیجه رسیدن آن، اقدامی سخت‌گیرانه نیاز بود. برای همه عالی است. به همه افتخار می‌کنم.»

وی دقایقی قبل از اعلام آتش‌بس در توئیت دیگری نوشته بود: «خبرهای فوق‌العاده‌ای از ترکیه به گوش می‌رسد. تا دقایقی دیگر معاون رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه یک نشست خبری خواهند داشت. از اردوغان تشکر می‌کنم. جان میلیون‌ها انسان نجات پیدا می‌کند.»

رئیس جمهوری آمریکا در جمع خبرنگاران نیز درباره این توافق گفت: «این توافق همان چیزی است ترکیه همیشه خواستار آن بوده است…«نیازی به اعمال تحریم‌های دیگر نیست. خیلی سریع تحریم‌ها و وضع تعرفه‌های جدید کنار گذاشته می‌شوند.»آقای ترامپ از سوی دیگر از کُردها نیز تشکر کرد و افزود: «آتش‌بس جان آن‌ها را نجات می‌دهد.»…

متن کامل توافق ۱۳بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریه

به گزارش اقتصادآنلاین ، آمریکا و ترکیه پنجشنبه (۲۵ مهرماه) بر سر توقف موقت عملیات ترکیه در شمال سوریه به توافق دست پیدا کردند. توافق میان این دو کشور متحد ناتو بعد از گفت‌وگو میان «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا حاصل شد.

ترکیه و آمریکا بعد از اعلام این توافق، بیانیه‌ای مشترک به زبان انگلیسی صادر کردند که ترجمه متن کامل آن در زیر آمده است:

۱- ترکیه و آمریکا بار دیگر بر روابط خود با یکدیگر به عنوان اعضای مشترک ناتو تأکید می‌کنند. آمریکا به نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه در مرزهای جنوبی این کشور واقف است.

۲- ترکیه و آمریکا توافق دارند که اوضاع میدانی به خصوص در شمال شرق سوریه، ایجاب می‌کند دو طرف همکاری‌های نزدیک‌تری بر پایه منافع مشترک داشته باشند.

۳- ترکیه و آمریکا بر اساس درک خلل‌ناپذیر از اصل «یکی برای همه و همه برای یکی» همچنان به حراست از خاک و جمعیت کشورهای ناتو در برابر همه تهدیدها متعهد باقی می‌‌مانند.

۴- دو کشور بار دیگر تعهد خود برای حفظ جان انسان‌ها، حقوق بشر و حراست از اجتماعات مذهبی و قومی را یادآور می‌شوند.

۵- ترکیه و آمریکا به فعالیت‌های داعش‌زدایی در شمال سوریه متعهد هستند. این تعهد، همکاری در موارد مقتضی بر سر بازداشت‌گاه‌ها و بر سر گروه‌های مهاجرت‌کرده از مناطقِ سابقاً تحت کنترل داعش را شامل خواهد شد.

۶- ترکیه و آمریکا توافق دارند که عملیات‌های مبارزه با تروریسم باید فقط تروریست‌ها و پناه‌گاه‌‌ها، جایگاه‌ها، سلاح‌ها، خودروها، تجهیزات و محل اختفای آنها را هدف قرار دهد.

۷- ترکیه تعهد خود را برای اطمینان یافتن از ایمنی و سلامت افراد ساکن در تمامی مراکز جمعیتی در مناطق امن تحت کنترل ‘نیروهای ترکیه’ ابراز و مجدداً تأکید کرد که نهایت احتیاط را برای اجتناب از آسیب رساندن به غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی به کار خواهد بست.

۸- هر دو کشور بار دیگر بر تعهد خود به حفظ وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و تعهدشان به روند سیاسی تحت رهبری سازمان ملل متحد که هدف آن پایان دادن به بحران سوریه طبق قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تأکید کردند.

۹- دو طرف توافق کردند وجود یک منطقه امن همچنان برای رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه، شامل جمع‌‌‌آوری مجدد سلاح‌های سنگین ی.پ.گ و از کاراندازی استحکات و تمامی دیگر مواضع رزمی آنها حائز اهمیت و کارکرد است.

۱۰- منطقه امن در درجه اول توسط نیروهای مسلح ترکیه اجرایی خواهد شد و دو طرف همکاری‌ خود را در تمامی زمینه‌های اجرای آن افزایش خواهند داد.

۱۱- ترکیه، برای امکان‌پذیر کردن عقب‌نشینی ی.پ.گ از منطقه امن ظرف مدت ۱۲۰ ساعت، عملیات “چشمه صلح” را موقتاً متوقف خواهد کرد. عملیات چشمه صلح بعد از اتمام این عقب‌نشینی متوقف خواهد شد.

۱۲- آمریکا توافق می‌کند در زمان توقف عملیات چشمه صلح دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر ذیلِ فرمان اجرایی مورخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ نباشد. دولت آمریکا به منظور تأکید بر پیشرفت‌های در حال انجام برای دستیابی به صلح و امنیت در سوریه طبق قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت با کنگره به نحو مقتضی همکاری و رایزنی‌ خواهد کرد.

۱۳. هر دو طرف به همکاری با یکدیگر برای اجرای تمامی اهداف مطرح‌شده در این بیانیه متعهد هستند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا