گوناگون

در اثر چند انفجار در مسجدی در ننگرهار دست کم ۶۲ تن کشته و ۳۳ تن دیگر زخمی شدند

انفجار تروریستی در مسجد ننگرهار در حالی است که سطح خشونت ها در أفغانستان و تعداد کشته شدگان غیرنظامی در اثر این خشونت ها در پائیز امسال رکورد تازه ای را در افغانستان ثبت کرده است.

به گزارش رادیو فرانسه، این انفجارها یک ساعت و نیم پس از نیم روز جمعه، ۲۶ میزان/مهر هنگامی رخ داد که مردم در منطقه “جو دره” ولسوالی “هسکه‌مینه” در حال برپایی نماز جمعه در این مسجد بودند. انفجار تروریستی در مسجد ننگرهار در حالی است که سطح خشونت ها در أفغانستان و تعداد کشته شدگان غیرنظامی در اثر این خشونت ها در پائیز امسال رکورد تازه ای را در افغانستان ثبت کرده است.

منابع مختلف این انفجارها را تأیید کرده و گفته‌اند که دو تا سه انفجار پی در پی در این مسجد صورت گرفته و در نتیجه آن ها سقف مسجد فروریخته است و برخی نمازگزاران در زیر آوار گیر کرده اند. سخنگوی والی ننگرهار می گوید در اثر این انفجار ها ۶۲ تن کشته و ۳۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. در همین حال، مبارز اتل سخنگوی پلیس ننگرهار می گوید که دو انفجار پی‌در پی در مسجد منطقه جو دره صورت گرفته که در اثر آن ۶۲ تن کشته و ۳۶ تن دیگر زخمی شده اند.

خبرگزاری فرانسه می گوید که این انفجار تروریستی دومین حمله بزرگ تروریستی در افغانستان، پس از حمله ماه اوت گذشته به یک مراسم عروسی شیعیان در کابل بوده است که طی آن دست کم ۹١ تن جان باختند.

تا کنون، فرد و یا گروهی مسوولیت این انفجارها در “جو دره” را بر عهده نگرفته است. ننگرهار در شرق ولایتی است که در آن گروه داعش و طالبان فعالیت دارند. گروه طالبان این رویداد را محکوم کرده است و گفته کار آن‌ها نیست.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان حمله بر نمازگزاران در ننگرهار را محکوم کرده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه رسمی توییترش نوشته است که طالبان و همکاران آن‌ها هنوز هم غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهند.

این انفجار در حالی صورت گرفته و از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد که دفتر نمایند‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) از افزایش قربانیان غیرنظامی در افغانستان در نُه ماهه اول سال میلادی ۲۰۱۹ گزارش داده است. طبق این گزارش ۸ هزار و ۲۳۹ نفر در این مدت در نتیجه خشونت‌ها، کشته و زخمی شده‌اند. ۴۲ درصد قربانیان در اثر انفجار مین و حمله‌های انتحاری بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا