گوناگون

پلیس آذربایجان تعدادی از معترضان این کشور را دستگیر کرد

پلیس آذربایجان روز شنبه ۱۹ اکتبر/ ۲۷ مهر تعدادی از معترضان شامل رهبر حزب اصلی اپوزیسیون این کشور را دستگیر کرد….

به گزارش خبرگزاری تسنیم، روز سه شنبه ۸ اکتبر صدها نفر در مقابل ساختمان فرمانداری شهر باکو تجمع کردند تا به تصمیم مقامات درباره عدم ارائه اجازه جهت برگزاری تظاهرات در مرکز این شهر اعتراض کنند. با وجود این که این تجمع دارای مجوز بود، پلیس با معترضین برخورد کرده و در نتیجه ده ها نفر بازداشت شدند.

تظاهرات گسترده در آذربایجان علیه دستمزدهای پایین، فساد دولتی و نبود آزادی‌های دموکراتیک در جریان است.

رهبر حزب جبهه خلق، علی کریملی پیش از دستگیر شدن به خبرنگاران گفت نزدیک به ۵۰ نفر که اغلب آنها از سازمان‌دهندگان تظاهرات بدون مجوز روز شنبه بودند، در طول هفته دستگیر شده‌اند.

کریملی گفت که مردم خواهان حقوق و آزادی‌های لحاظ شده در قانون اساسی هستند، از دولت نمی‌ترسند و تا پایان مبارزه می‌کنند. پلیس بلافاصله بعد از آنکه کریملی برای حرکت به سمت تظاهرات در مرکز باکو راهی شد، او را دستگیر کرد. به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از شاهدان محلی، بیش از ۸۰ معترض دیگر بعد از بازداشت کریملی دستگیر شده‌اند.

پلیس باکو چندین راه ارتباطی به مرکز شهر را مسدود کرد، چند ایستگاه مترو را موقتاً بست و ارتباط اینترنتی نیز با مشکل مواجه شد. الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان از سال ۲۰۰۳ به جای پدرش بر مسند قدرت نشسته است. دولت‌های غربی آذربایجان را جایگزین مناسبی برای کاهش وابستگی به نفت و گاز روسیه می‌دانند، اما فعالان حقوق بشر با اشاره به سرکوب مخالفان و نقض حقوق بشر در این کشور نسبت به این همکاری‌ها اعتراض دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا