اخبار

آخرین تحول های منطقه شمال سوریه ؛ ترکیه به صورت هدفمند آتش بس را نقض می‌کند!

رئیس جمهوری ترکیه با تهدید اعلام کرد که عملیات نظامی در شمال سوریه می تواند ادامه یابد؛ درهمین حال نیروهای کرد، ترکیه را به نقض مستمر آتش بس متهم کرده اند.

نیروهای کرد: ترکیه اجازه تخلیه غیرنظامیان از مناطق جنگی را نمی‌دهد

نیروهای کرد مستقر در شمال شرق سوریه، ترکیه را متهم کرده‌اند که اجازه نمی‌دهد غیرنظامیانی که در این مناطق گرفتار شده‌اند، از این مناطق خارج شوند.به گزارش ایسنا، به گفته نیروهای کرد، ترکیه با این اقدام آتش بسی را که دو روز پیش اعلام شد، نقض می‌کند.

کردها می‌گویند باید مسیری ایجاد شود که از آن طریق غیرنظامیانی که در شهر راس العین گرفتارشده‌اند، بتوانند از این محل خارج شوند. این درحالی است که به گفته آنها چنین چیزی اتفاق نیفتاده است…در همین حال ترکیه، نیروهای کرد را به نقض آتش بس متهم کرده است. ترکیه دو روز پیش موافقت کرد تا جنگ در شمال سوریه را به مدت پنج روز متوقف کند و به این ترتیب به نیروهای کرد اجازه دهد تا از این مناطق خارج شوند.

اردوغان: در صورت عدم تحقق خواسته های آنکارا ، عملیات “چشمه صلح” ادامه می‌یابد

رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد، اگر واشنگتن به وعده‌های خود عمل نکند، با پایان مهلت ۱۲۰ ساعته برای آتش‌بس موقت، عملیات نظامی”چشمه صلح” در شمال شرق سوریه قاطعانه ادامه خواهد یافت.به گزارش ایسنا، ، رجب طیب اردوغان،‌ رئیس جمهوری ترکیه در دیدار با اصحاب رسانه‌های خارجی در استانبول تاکید کرد، یک شب پیش از آغاز عملیات چشمه صلح، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا را در جریان تصمیم خود برای اجرای این عملیات قرار داده است.

وی افزود: واکنش‌های بین‌المللی درخصوص عملیات چشمه صلح در دو روز اول آن کم‌رنگ بودند، زیرا انتظار نمی‌رفت که ترکیه موفقیتی به دست آورد، اما هنگامی که روشن شد این کشور با موفقیت به عملیات خود ادامه خواهد داد، واکنش‌ها به سطحی فراتر از عقل و منطق افزایش یافت، اما با این وجود ما به این عملیات با عزم و اراده ادامه دادیم.اردوغان گفت: مواضع برخی کشورها و در راس آنها آمریکا و کشورهای اروپایی به محض ورود نیروهای ما به عمق ۳۰ کیلومتری در منطقه عملیات در مدت زمانی کوتاه، تغییر کرد.رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد، کشورش عملیات نظامی چشمه صلح را به دقت و احتیاط اجرایی کرده است، به گونه‌ای که “این دقت و احتیاط، در دنیا کم‌نظیر است.”…

همچنین اردوغان دراین دیدار ابراز امیدواری کرد که کمیته قانون اساسی سوریه، آغاز مرحله حل و فصل سیاسی بحران سوریه باشد. قرار است نشست این کمیته ۳۰ اکتبر در شهر ژنو برگزار شود.رئیس جمهوری ترکیه گفت، به مجرد اینکه کار کمیته تدوین قانون اساسی جدید سوریه تکمیل و تمامیت ارضی این کشور تضمین شود، همه مناطق سوریه تحت کنترل دولت مشروع آتی آن درخواهد آمد…

در همین حال اردوغان گفت کشورش ۱۲ پست بازرسی و دیدبانی در شمال شرقی سوریه ایجاد خواهد کرد. وی گفته است “منطقه امن” مورد نظر ترکیه فراتر از آن چیزی است که مقام‌های آمریکایی گفته‌اند.همچنین رئیس جمهوری ترکیه در نشست خبری پس از این دیدار، در واکنش به محکومیت عملیات چشمه صلح توسط اتحادیه عرب، دولت‌های برخی از کشورهای عربی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: ترکیه همه مردم عرب را در یک کفه ترازو نمی‌گذارد و باید میان ملت عرب و دولت‌ آنها تفاوت قائل شد.وی افزود: مشکل، مردم کشورهای عضو اتحادیه عرب نیستند بلکه مشکل حاکمان این کشورها هستند.

اردوغان با تعجب در ادامه گفت: کسانی که شش سال پیش، سوریه را از این اتحادیه بیرون کردند، اکنون پیشنهاد می‌دهند که بازگردد. این موضوع را چگونه تفسیر می‌کنیم؟ چه اتفاقی افتاده است؟ دیروز یک چیز، امروز چیز دیگر!…اتحادیه عرب در پی نشست فوق‌العاده پیرامون حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، با صدور بیانیه‌ای این حمله را محکوم و آن را اشغال‌گری خواند. این درحالی است که قطر و سومالی به مضمون این بیانیه ایراد گرفتند.

دیدار نمایندگان رسمی روسیه با رئیس جمهوری سوریه

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، مسؤولان این کشور با رئیس جمهوری سوریه دیدار کرده و تحولات موجود در شمال شرق این کشور را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش ایسنا، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز جمعه با «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه و «سرگئی ورشینین» معاون وزیر امور خارجه روسیه و هیئت همراه وی در دمشق دیدار و گفت‌وگو کرد.

اسد در این دیدار تاکید کرد، نیروهای ترکیه و آمریکا براساس قوانین بین‌المللی، نیروهای اشغالگر هستند.وی در ادامه گفت، باید روی توقف حمله ترکیه به شمال شرق سوریه و خروج همه نیروهای آمریکایی و ترکیه‌ای از سوریه تمرکز شود.همچنین در این دیدار نیاز به کاهش تنش در شمال شرق سوریه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در همین حال وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، هیئت روسیه به ریاست لاورنتیف عصر روز جمعه با اسد درباره آغاز کار کمیته قانون اساسی نیز گفتگو کرد.در این دیدار بر لزوم اتخاذ اقداماتی برای کاهش تنش‌ها و حفظ امنیت در مناطق شمالی سوریه و نیز حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه تاکید شد.یک منبع در هیئت روسی پیشتر اعلام کرده بود که لاورنتیف قصد دارد در اولین جلسه کمیته قانون اساسی در ژنو که قرار است اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود، حضور یابد.سازمان ملل اواخر سپتامبر گذشته از تشکیل کمیته قانون اساسی برای تدوین دوباره قانون اساسی سوریه خبر داده بود.

رئیس شورای اروپا:توافق واشنگتن و آنکارا چیزی نیست که انتظارش را داشتیم

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا روزجمعه در بروکسل گفت که آتش‌بس پنج روزه «چیزی نیست که انتظارش را داشتیم. در واقع اصلا آتش‌بس نیست. این خواسته‌ای برای تسلیم کُردهاست».وی همچنین بار دیگر از ترکیه خواست که «به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارد» و با عقب کشیدن کامل نیروهایش از خاک سوریه، عملیات نظامی‌اش را به طور کامل متوقف کند.

وزیر دفاع آمریکا: سربازان امریکایی از شمال سوریه به غرب عراق منتقل می شوند

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا ضمن اعلام این خبر گفت: آتش‌بس در شمال شرق سوریه همچنان ساری و جاری است.وی قبل از این گفته بود، آمریکا به خارج کردن نیروهایش از شمال سوریه ادامه می‌دهد و هیچ سرباز آمریکایی در ایجاد منطقه امن بین نیروهای کرد سوری و ترکیه نقشی ندارد.مارک اسپر تصریح کرد، نیروهای آمریکایی با ترکیه و نیروهای دموکراتیک سوریه که مورد حمایت واشنگتن بودند، در تماس خواهد بود.وزیر دفاع آمریکا اظهار کرد، پیش‌بینی می‌شود ۱۰۰۰ سربازی که از سوریه خارج شده‌اند به غرب عراق بروند.

وی خاطرنشان کرد، نیروها در غرب عراق بر کمک به دفاع از این کشور و مقابله با داعش متمرکز خواهند بود.اسپر در مسیرش به خاورمیانه در جمع خبرنگاران گفت: عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه در جریان است و ما از هفته‌ها صحبت می‌کنیم نه از چند روز. طرح کنونی بر استقرار مجدد این نیروها در غرب عراق متمرکز است.

انهدام مقرها و رادارهای آمریکایی در حومه حسکه ؛در این راستا خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، نیروهای آمریکایی رادارهای خود در پایگاه جبل عبدالعزیز در حومه غربی حسکه را قبل عقب‌نشینی منهدم کردند.به گزارش این خبرگزاری، نیروهای آمریکایی همچنین اقدام به بمب‌گذاری مقرها و انهدام آن در روستای “قصرک” در جاده تل تمر – قامشلی کردند تا آنجا را تخلیه کنند…

تحقیقات سازمان ملل درباره استفاده احتمالی ترکیه از سلاح شیمیایی در سوریه

به گزارش ایسنا، روزنامه گاردین با انتشار گزارشی تحت عنوان “سازمان ملل درباره ادعای استفاده ترکیه از فسفر سفید در حملات خود به سوریه تحقیق می‌کند” نوشت: سازمان ملل اعلام کرد که در حال جمع‌آوری شواهد درخصوص اخبار منتشر شده درباره استفاده ارتش ترکیه از بمب‌های حاوی “فسفر سفید” علیه غیرنظامیان شمال سوریه است. سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی نیز اعلام کرد که از اوضاع شمال سوریه با خبر بوده و در حال جمع‌آوری اطلاعات درخصوص اخبار منتشر شده درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی است.

این رسانه در ادامه گزارش داد، هلال احمر کردی (کردی: هی وا سور) اعلام کرد شش فرد غیرنظامی و نظامی سوری به‌وسیله “سلاح‌های نامشخص” دچار سوختگی شده‌اند و در حال بررسی این مسأله با دیگر ارگان‌های بین‌المللی است، اما هنوز استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تأیید نمی‌کند.در گزارش گاردین به نقل از سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی آمده است که این سازمان هنوز میزان اعتبار و مصداقیت این ادعاها را مشخص نکرده و کمیساریای مربوط به نظارت بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی اوضاع در شمال سوریه را دنبال می‌کند.پیشتر مقامات کرد سوریه، ارتش ترکیه را به استفاده از “سلاح‌های نامتعارف” متهم کرده بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا