گوناگون

موج جدید قطع یارانه ۴۰۰هزار نفر را با خود برد

دولت در موج جدید قطع یارانه نقدی افراد برخوردار، ۴۰۰هزار نفر دیگر را از فهرست یارانه‌بگیران حذف کرد تا در پایان مهرماه، عدد حذف‌شده‌ها به یک میلیون و ۱۰۰هزار نفر برسد.

آرمان‌ملی- زینب مختاری: دولت از شهریورماه، قطع یارانه سه دهک بالایی درآمدی را در دستور کار قرار داده و تخمین‌ زده می‌شود تعداد این افراد به حدود ۲۴میلیون نفر برسد؛ قرار است روند حذف این افراد تا پایان سال تداوم داشته باشد. در این میان معترضان می‌توانند از طریق سامانه یارانه اعتراض و اطلاعات خود را ثبت کرده تا به آن رسیدگی شود. در همین حال، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ بودجه هشدار داد: در صورتی که معترضان به حذف یارانه اطلاعات نادرست ارائه کنند، ضمن قطع‌شدن یارانه نقدی آنها، دولت می‌تواند نسبت به بازگرداندن وجوه پرداختی گذشته، اقدام کند.

یکصد و چهارمین مرحله یارانه نقدی در حالی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که دولت در عمل به وعده پیشین خود، ۱۰۰هزار خانوار برخوردار دیگر شامل حدود ۴۰۰هزار نفر را از فهرست یارانه‌بگیران حذف کرد. این دومین مرحله از اقدام دولت در زمینه حذف یارانه دهک‌های بالایی درآمدی است که قرار است تا پایان سال ۲۴میلیون ایرانی را در بر بگیرد. ماه گذشته نیز یارانه ۱۶۲هزار خانوار معادل حدود ۷۰۰هزار نفر قطع شده بود. در عین حال دولت مهلتی را برای اعتراض به حذف یارانه‌ها قرار داده است. بر این اساس، برای تمام خانوارهایی که یارانه نقدی آنها قطع می‌شود، پیامک «قطع یارانه نقدی» با سرشماره «YARANEH» ارسال می‌شود؛ سرپرست خانوار می‌تواند در صورت تمایل به اعتراض و درخواست رسیدگی مجدد، به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه و برگه مجوز بررسی تراکنش‌های بانکی به دولت را امضا کرده و سپس اعتراض خود را در سامانه https://yaraneh10.mcls.gov.ir ثبت کند.

هزینه ماهانه خانوار؛ معیار حذف یارانه

حذف یارانه‌های نقدی در جهت عمل به تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸ کل کشور و هم‌راستا با سیاست‌های قانون هدفمندی یارانه‌ها مصوب سال ۱۳۸۷، اجرا می‌شود. در این میان، مالکیت املاک دارای سند، خودرو، گردش و مانده حساب بانکی و میزان خرید ماهانه افراد از طریق دستگاه‌های خودپرداز مورد بررسی قرار گرفته‌اند. همچنین برای مستاجران، اجاره‌نشینی در واحدهای لوکس و پرداخت اجاره‌های نامتعارف نیز ملاک خواهد بود. سخنگوی ستاد تبصره ۱۴ بودجه ۹۸ به خبر آنلاین گفت: کسانی که خودرو نداشته یا ارزش خودروی آنها تا ۵۰میلیون تومان بوده، در لیست حذف این مرحله قرار نگرفتند. حسن میرزایی افزود: اگر متوسط هزینه‌کرد ماهانه برای خانوار تک نفره کمتر از چهار میلیون تومان، دو نفره کمتر از پنج میلیون، سه نفره کمتر از شش میلیون و ۵۰۰هزار تومان، چهار نفره کمتر از هفت میلیون و ۵۰۰هزار تومان و پنج نفره کمتر از هشت میلیون و ۵۰۰هزار تومان باشد، یارانه آنها برقرار خواهد بود. همچنین برای خانوارهای شش نفره و بیشتر هم، به ‌ازای هر نفر از اعضای خانوار، ۵۰۰هزار تومان اضافه خواهد شد.

تراکنش‌های نیابتی معترضان

در میان اعتراض‌کنندگان به حذف یارانه موارد متفاوتی دیده می‌شود. حسن میرزایی در این باره اظهار کرد: ۴۷درصد از معترضان، مسئولیت تراکنش‌های مالی خود را نپذیرفته‌اند؛ به عبارت دیگر برخی اعلام کرده‌اند که به‌عنوان کارپرداز، حسابدار، مسئول خرید و… به نیابت از دیگران عملیات مالی را با کارت‌های شخصی خود انجام می‌داده‌اند. او در گفت‌وگو با صداوسیما افزود: بیشترین تراکنش واریزی در سال گذشته، ۴۹میلیارد تومان با گردش مالی ماهانه حدود سه میلیارد تومان بوده است. میرزایی ادامه داد: متوسط تراکنش‌های مالی معترضین در سال گذشته، سه میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان برآورد شده است. او همچنین هشدار داد در صورتی که معترضان اطلاعات نادرستی از دارایی‌های خود ارائه دهند، مشمول جریمه خواهند شد. او تصریح کرد: در صورت ارائه اطلاعات غلط، نه‌ تنها یارانه‌ این دست از معترضان قطع خواهد شد، بلکه بدهی‌ آنها به سازمان مالیاتی و سیستم بانکی ارجاع شده و حساب‌هایشان بسته می‌شود؛ مگر اینکه بدهی خود را پرداخت کنند. میرزایی تاکید کرد: افرادی که اطلاعات نادرست ارائه می‌دهند، باید یک ‌بار برای همیشه نقره‌داغ شوند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا