گوناگون

«مودی» سفر خود را به ترکیه لغو کرد

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند سفر ۲ روزه خود به ترکیه را لغو کرده است.

به گزارش مهر به نقل از فرست پرس، بر اساس اعلام این رسانه، این اقدام مودی به دلیل موضع گیری رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در ارتباط با تنش های اخیر در جامو و کشمیر به انجام رسیده است.

گفتنی است دهلی نو چندی پیش در جامو و کشمیر خطوط ارتباطات را قطع و دسترسی به اینترنت را نیز محدود کرد.

نمایندگان مجلس قانونگذاری «لوک سبها» پارلمان هند در ششم آگوست گذشته لایحه تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو سرزمین اتحادیه جداگانه را تصویب کردند.

این لایحه یک روز پیش نیز در مجلس اعلا «راجیه سبها» پارلمان هند به رای‌گیری گذاشته شده و با ۱۲۵ مثبت در مقابل ۶۱ رای منفی به تصویب نمایندگان این مجلس رسیده بود.

از سوی دیگر، طرح پیشنهادی برای لغو ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند نیز که موقعیت ویژه‌ای به منطقه جامو و کشمیر اعطا می کند، در مجلس قانونگذاری با۳۵۱ رای موافق، ۷۲ رای منفی و یک رای ممتنع تصویب شده بود.

پس از استقلال هند و پاکستان از استعمار بریتانیا تاکنون ۳ جنگ در سال‌های (۱۹۴۷، ۱۹۶۵ و ۱۹۷۱) میان دو کشور بر سر مسئله کشمیر رخ داده و بیش از ۷۰ هزار نفر در این درگیری‌ها کشته شدند.

گروه‌های آزادی‌خواه کشمیر در سال ۱۹۸۹ مبارزه برای استقلال از هند و پیوستن به پاکستان را آغاز کردند. از سال ۱۹۸۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار کشمیری توسط نیروهای امنیتی هند کشته شده اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا