اخبار

جزئیات طرح خروج آمریکا از سوریه ؛ ادامه درگیری و تنش ها درمنطقه

خروج آمریکا ازسوریه و استقرار نیروهای نظامی این کشور درغرب عراق در حال انجام است؛ مطابق طرح مذکور پایگاه‌های نظامی امریکا به مناطق نزدیک به چاه‌های نفت سوریه در مرزهای عراق انتقال می یابد.

جزئیات طرح خروج آمریکا؛ حفظ آسمان شرق فرات ونفت و گاز سوریه

طرح وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) برای اجرای تصمیم دونالد ترامپ در زمینه خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه شامل انتقال این نیروها به غرب عراق با در اختیار داشتن حریم هوایی شرق فرات، حفظ پایگاه التنف در جنوب شرق سوریه و احتمال ترک پایگاه‌های نظامی نزدیک مرزهای عراق به منظور تمرکز بر حمایت از “چاه‌های نفت و تعویق بازگرداندن آنها به دولت سوریه” و ایجاد حمایت لازم از زندان‌های شامل اعضای خطرناک داعش می‌شود.

به گزارش ایسنا،‌ مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد، کل ‌نیروهای آمریکایی طبق نقشه و طرح کنونی سوریه را به مقصد غرب عراق ترک خواهند کرد.اسپر به خبرنگاران همراهش در هواپیمای نظامی در مسیرش به خاورمیانه درباره بهانه ادامه حضور نیروهای آمریکایی در منطقه گفت، ارتش به عملیات نظامی خود علیه داعش به منظور ممانعت از بازگشت مجدد آن به منطقه بدون بعید دانستن ایده “اجرای عملیات مقابله با داعش در داخل خاک سوریه” ادامه می‌دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا از وزارت دفاع کشورش خواسته بود طرح‌هایی برای اجرای تصمیم سیاسی او در زمینه خروج از سوریه و دستیابی به تفاهماتی با ترکیه درباره ایجاد “منطقه امن” در شمال شرق سوریه به عمق ۳۲ کیلومتر و طول ۴۴۰ کیلومتر تهیه کند…نیروهای آمریکایی ظرف روزهای گذشته از سه پایگاه نظامی خود عقب‌نشینی کردند که در میان آنها پایگاه شهر منبج و پایگاه نزدیک عین العرب (کوبانی) است.تمامی پایگاه‌های آمریکا در شمال استان رقه و شمال شرق حلب خالی هستند در حالی که آمریکایی‌ها پایگاه‌های خود در دو استان حسکه و دیرالزور را به اضافه التنف در جنوب سوریه حفظ کرده‌اند…

آمریکا مانعی در حصول تفاهمات بین هم‌پیمانانش یعنی نیروهای دموکراتیک سوریه و دمشق در خصوص اداره منطقه در شرق فرات نمی‌بیند و واشنگتن سعی می‌کند ورق مذاکراتی خود را برای بهبود موضع‌گیری آنها (کردها) با دمشق را حفظ کند.طرف آمریکایی همچنین مشکلی با ایجاد منطقه امن براساس تصور ترکیه ندارد که شامل عقب‌نشینی نیروهای کرد و سلاح‌های سنگین آنها و نابودی پایگاه‌های آمریکایی از جرابلس تا رود فرات تا فش خابور در نزدیکی مرزهای عراق می‌شود.

واشنگتن از آنکارا خواست از مناطق و شهرهای کردنشین دور شود و به جنگ با داعش ضرری نرساند. این در حالی است که آینده منبج و کوبانی محور دیدار سه‌شنبه روسای جمهوری ترکیه و روسیه در مسکو خواهد بود.مسؤولان غربی به تفاهمات آنکارا با روسیه و آمریکا اشاره می‌کنند که منجر خواهد شد راه میانبری بین حسکه و حلب (خط تماس) بین ارتش ترکیه و گروه‌های مزدورش از یک سو و نیروهای دموکراتیک سوریه از سوی دیگر ایجاد شود به این ترتیب ارتش آمریکا ایجاد ۱۲ برج دیده‌بانی و پایگاه را در نزدیکی این مسیر شروع کرده است. (این تفاهمات احتمالا در آینده بین آنکارا، دمشق و مسکو شامل پیشروی ارتش سوریه به سمت جنوب ادلب باشد).

به این ترتیب منطقه امن احتمالا شامل مناطق کردنشین در گوشه شمال شرقی سوریه در نزدیکی مرزهای عراق می‌شود البته اگر تفاهمات دمشق و کردها به ورود هرچه سریع‌تر نیروهای دولتی سوریه مستقر در حسکه و قامشلی به مناطقی دورتر از نقطه تل تمر نینجامد.در این راستا احمد الجربا،‌ رئیس جریان “الغد” در تلاش برای احیای پیشنهاد قبلی خود در زمینه استقرار نیروهای مبارز کرد (پیشمرگ‌ روژ) در مناطق کردنشین در مرزهای عراق‌، ترکیه و سوریه براساس تفاهمات بین آنکارا،‌ دولت اقلیم کردستان عراق و موافقت آمریکاست.

طرح خروج آمریکا و نفت سوریه

به گزارش ایسنا، به نوشته پایگاه هیل، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: سربازان آمریکایی نه در مناطق جنگی و نه در مناطق آتش‌بس(در شمال سوریه) نیستند. ما نفت را محافظت کرده‌ایم و سربازانمان را به خانه بازمی‌گردانیم.ترامپ مشخص نکرده که از این نحوه اشاره به موضوع “نفت” چه منظوری داشته است…

ترامپ: اگر ایران کاری کند، ضربه بی‌سابقه‌ای به این کشور وارد می‌کنیم

رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه جلسه کابینه خود به جمعی از خبرنگاران گفت که اگر ایران دست به اقدامی بزند،ضربه سختی را متحمل خواهد شد.به گزارش ایسنا، به نقل از وی او ای، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا روز دوشنبه در حاشیه جلسه کابینه خود در جمع خبرنگاران مدعی شد: درست در زمانی که در تلاش برای پایان دادن به جنگ‌هایمان هستم، ممکن است مجبور به آغاز جنگی دیگر شویم. ما در حال حاضر از لحاظ آمادگی در بهترین وضع خود هستیم. اگر ایران اقدامی کند، ضربه بی‌سابقه‌ای خواهد خورد. ما در حال بررسی گزینه‌هایی هستیم.

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان: طبق “شواهد موجود” ایران مسئول حمله به تاسیسات آرامکو است

به گزارش ایسنا، به نقل از صفحه رسمی توییتر روزنامه “سعودی گازت”، عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه عربستان روز دوشنبه در اظهاراتی خصمانه گفت: جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۹ لجام گسیخته شده است. طبق “شواهد و مدارک موجود” ایران مسئول حمله به تاسیسات نفتی آرامکو است.وزیر مشاور در امور خارجه عربستان همچنین ادعا کرد که جمهوری اسلامی ایران به تمامیت ارضی و قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارد…

ظریف: آماده سفر به عربستان برای حل اختلافات هستم

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه المسیره به موضع گیری درباره تحولات منطقه پرداخت.وی افزود: ایران همواره در کنار ملت یمن قرار خواهد گرفت و ما ایمان داریم که توقف جنگ در وهله اول به ملت یمن کمک می کند.ظریف تاکید کرد: رایزنی ها با عمران خان نخست وزیر پاکستان درباره اوضاع یمن ادامه دارد.
وزیر خارجه ایران گفت: تهران از هر طرحی برای کاهش تنش در منطقه استقبال می کند و با هر گامی برای پایان دادن به جنگ همکاری کاملی خواهد داشت.محمدجواد ظریف از آمادگی برای سفر به ریاض برای حل اختلافات اگر شرایط مهیا شود نیز خبر داد.

رایزنی تلفنی رؤسای جمهور روسیه و فرانسه با محوریت وضعیت شمال شرق سوریه

به گزارش ایسنا، به نقل از روسیاالیوم، کرمیلین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در تماسی تلفنی با امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود درخصوص وضعیت شمال شرق سوریه رایزنی کرد.دو طرف در جریان این گفت‌وگوی تلفنی بر اهمیت آغاز رایزنی سوری – سوری در چارچوب کمیته قانون اساسی که قرار است از ماه جاری میلادی آغاز به کار کند، تاکید کردند.رؤسای جمهور روسیه و فرانسه در جریان این تماس تلفنی همچنین بر لزوم احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه تاکید کردند.

پیشنهاد آلمان برای ایجاد منطقه امن بین‌المللی در سوریه

وزیر دفاع آلمان خواستار تشکیل منطقه امن بین‌المللی در سوریه در مرزهای با ترکیه با مشارکت مسکو و آنکارا شد.به گزارش ایسنا، گرت کرامپ-کارن‌بائر، وزیر دفاع آلمان خاطرنشان کرد که پیشنهاد این طرح را با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هماهنگ کرده و آن را طی نشست پیمان ناتو در سطح وزرای دفاع که قرار است روزهای ۲۴ و ۲۵ اکتبر در بروکسل برگزار شود به همپیمانان غربی مطرح خواهد کرد. وی در ادامه تصریح کرد: در این طرح تشکیل منطقه امن تحت نظارت جامعه جهانی با مشارکت ترکیه و روسیه با هدف کاهش تنش قید شده است…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا