اخبار

ترامپ: تحریم‌های ترکیه لغو می‌شود/ کرد‌ها از آمریکا سپاسگزارند

دونالد ترامپ در حالی خبر لغو تحریم‌های ترکیه را اعلام می‌کند که پیش‌تر در همین روز، جیمز جفری نمایندۀ ویژه آمریکا در امور سوریه و در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، اعلام کرده بود که نیروهای تحت حمایت ترکیه در جریان نبرد در شمال سوریه مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

ترامپ: کرد‌ها از آمریکا سپاسگزارند

رویداد۲۴ رئیس جمهور آمریکا در سخنانی درباره وضعیت سوریه و تحولات اخیر در شمال این کشور با اعلام دستور لغو تحریم‌ها علیه ترکیه گفت از این کشور خواسته آتش بس در شمال سوریه را دائمی کند.

وی گفت: لازم بود فقط ۳۰ روز در سوریه بمانیم، اما ۱۰ سال ماندیم. چندین بار با ژنرال مظلوم صحبت کردم و او از آمریکا سپاسگزار بود. مظلوم به ما اطمینان داد که داعشی‌های موجود در زندان‌های شمال سوریه تحت کنترل هستند و برخی از آن‌هایی که فرار کرده بودند هم بار دیگر دستگیر شدند.

ترامپ با اعلام دستور لغو تحریم‌ها علیه ترکیه تاکید کرد: اگر آنکارا به تعهداتش در قبال داعش عمل نکند این تحریم‌ها بازمی‌گردد. از ترکیه انتظار داریم به تعهداتش در قبال داعش عمل کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: آمریکا داعش را نابود کرد. از اروپایی‌ها می‌خواهیم اسرای داعشی را برای محاکمه به کشور‌هایی که متعلق به آن هستند بازگردانند.

ترامپ: ایالات متحده نیروهایش را از سوریه خارج خواهد کرد و تنها تعدادی کمی از نظامیان آمریکایی برای حفاظت از «مناطق نفتی سوریه» باقی خواهند ماند.

تقدیر از رجب طیب اردوغان

به گزار ش یورونیوز، دونالد ترامپ همچنین رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود را ستود و او را مردی توصیف کرد که کشورش را دوست دارد. ترامپ از اردوغان برای اجرای توافقی که در موضوع سوریه حاصل شده، سپاسگزاری کرد و دربارۀ او گفت: «در ذهن او این است که کار درستی برای کشورش انجام می‌دهد.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «بار دیگر از همۀ اعضای تیم آمریکا که به برقراری آتش‌بس در سوریه کمک کردند و زندگی مردم بسیاری را نجات دادند، سپاسگزاری می‌کنم. همچنین از رجب طیب اردوغان، مردی که خیلی خوب با او آشنا شده‌ام و مردی که کشورش را دوست دارد و به نظر او، کاری درست برای کشورش انجام می‌دهد.»

او همچنین افزود که احتمالا به‌زودی با رئیس جمهوری ترکیه ملاقات می‌کند.

جنایت جنگی در سوریه

دونالد ترامپ در حالی خبر لغو تحریم‌های ترکیه را اعلام می‌کند که پیش‌تر در همین روز، جیمز جفری نمایندۀ ویژه آمریکا در امور سوریه و در ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، اعلام کرده بود که نیروهای تحت حمایت ترکیه در جریان نبرد در شمال سوریه مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

کرملین: آمریکا کردهای سوریه را فریب داده است

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دیمتری پسکوف» سخنگوی ریاست‌جمهوری روسیه امروز -چهارشنبه- اعلام کرد که آمریکا کُردهای سوریه را فریب داده و پشت آنها را خالی کرده است.

پسکوف از کُردهای سوریه خواست که بر اساس توافق مسکو- آنکارا از مرزها عقب‌نشینی کنند که در غیر این صورت، طعمه ارتش ترکیه قرار خواهند گرفت.

وی تأکید کرد که ظاهرا آمریکا کردها را تشویق می­‌کند همچنان در مرزهای سوریه با ترکیه باقی بمانند و با ارتش این کشور جنگ کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا