گوناگون

نخستین اجلاس روسیه و افریقا در سوچی آغاز شد.

در آفریقا بیش از یک میلیارد انسان زندگی می کنند و سرشار از ذخایر الماس، طلا و نفت است. سالهاست که ایالات متحده، چین و اروپا برای حق توسعه این منابع طبیعی با یکدیگر رقابت می کنند…

به گزارش اسپوتنیک، نخستین اجلاس روسیه و آفریقا یک رویداد بزرگ در سیاست خارجی نامیده می شود. تقریباً تمام رهبران یکی از بزرگترین قاره های جهان در اجلاس حضور یافتند. چرا مسکو این اجلاس را فرصت می شمارد و شانس رقابت با غرب و چین آفریقا در چیست؟

قاره ترسناک

در آفریقا بیش از یک میلیارد نفر زندگی می کنند و سرشار از ذخایر الماس، طلا و نفت است. سالهاست که ایالات متحده، چین و اروپا برای حق توسعه این منابع طبیعی با یکدیگر رقابت می کنند.

هنگامی که صحبت از جنگ و بحران اقتصادی می شود، نام آفریقا تیتر اول خبر ها می شود. تنها نقطه مثبت در سالهای اخیر صنعت گردشگری در این کشور است. اما در عین حال نکات منفی بسیاری نیز مانند بیماری های وحشتناک، جنایات، حیوانات وحشی و … .جود دارد.

پیوندهای سنتی

در اجلاس روسیه و آفریقا رهبران بیش از چهل کشور آفریقایی وارد روسیه  شدند. نمایندگان مشاغل، سازمانهای دولتی و نیمه دولتی از جمله نمایندگی اتحادیه آفریقا در این اجلاس حاضر هستند. این اجلاس مدت ها پیش از شروع، “بی سابقه” و “نقطه عطف” نامیده می شد.

نخستین  نشست عمومی این اجلاس پارک علمی و هنری “سیریوس” در شهر سوچی برگزار شد که توسط روسای جمهور روسیه و مصر افتتاح شد که پیش از این سران دو کشور روسیه و مصر با یکدیگر مذاکرات دو جانبه ای برگزار کردند.

افق های آفریقایی روسیه

ایده برگزاری یک رویداد بزرگ در روسیه با مشارکت رهبران کشورهای آفریقایی در دهه نود ارائه شد. با این حال به دلیل مشکلات اقتصادی که پیش آمد، مسکو همکار خود را با این کشورها قطع کرد. در کشورها حتی سفارت و کنسولگری روسیه بسته شدند و روابط اقتصادی و فرهنگی فروپاشی کرد.

کرملین در اواسط سال ۲۰۰۰ به فکر بازگشت به آفریقا بود. سپس نخستین سفر ولادیمیر پوتین به این منطقه انجام شد و با روسای جمهور الجزایر، لیبی، مصر، نیجریه، نامیبیا و آنگولا دیدار کرد. در دسامبر ۲۰۱۱ ، اولین مجمع تجاری روسیه و آفریقا در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی برگزار شد.

واقع گرایی به جای فشار

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه  ابراز علاقه به توسعه روابط با قاره آفریقا به اهمیت بهره بری و احترام متقابل اشاره کرد.

رئیس جمهور  روسیه گفت: ما می بینیم که برخی از کشورهای غربی به فشار و باج خواهی دولت های مستقل آفریقایی متوسل می شوند. با استفاده از روشهای مشابه، آنها تلاش می کنند تا نفوذ از دست رفته و جایگاه غالب در مستعمرات سابق را بازیابی کنند. هدف ما دفاع از منافع اقتصادی مشترک با شرکای آفریقایی است.

وی افزود: روسیه ۲۰ میلیارد دلار بدهی اتحاد جماهیر شوروی به کشورهای آفریقایی را نادیده گرفت. این نه تنها یک عمل سخاوتمندانه بلکه تجلی عمل گرایی نیز می باشد. بسیاری از کشورهای آفریقایی قادر به پرداخت سود این وام ها نبودند. بنابراین، ما بهترین گزینه را انتخاب کردیم تا همکاری را از نو آغاز کنیم.

ولادیمیر پوتین تأکید کرد: همه این برنامه ها با یک هدف است و آن کمک به کشورهای آفریقایی برای حل مشکلات خود که باعث تقویت کشورهای آفریقایی، حاکمیت و استقلال آنها خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا