گوناگون

طرح نظامی آمریکا برای غارت نفت سوریه

سناتور جمهوری‌خواه آمریکا اعلام کرد که وزارت دفاع این کشور( پنتاگون) طرحی را برای محافظت از تاسیسات نفتی در سوریه، آماده می‌کند….

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکا اعلام کرد که پنتاگون طرحی برای آنچه «مبارزه با داعش و حمایت از تاسیسات نفتی در سوریه» است، را در دست تهیه دارد.

سناتور گراهام، روز گذشته پس از دیدارش با رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا گفت: «طرحی در حال تدوین از سوی ستاد مشترک است که به اعتقادم، ممکن است موثر واقع شود و همچنین آنچه ما برای جلوگیری از بازگشت داعش و جلوگیری از دستیابی به نفت توسط ایران لازم داریم را در اختیارمان قرار دهد.»

وی با ابراز اشتیاق خود به چنین طرحی، اظهار داشت: «این طرح به اهداف اصلی ما در سوریه پاسخ می‌دهد.»

ساعاتی پیش از این اظهارات، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا گفت: « ما امنیت منابع نفتی را تضمین کردیم، بنابراین تعداد کمی از سربازان آمریکایی در مناطقی در سوریه که نفت وجود دارد باقی خواهند ماند. ما از آن محافظت خواهیم کرد و در آینده تصمیم خواهیم گرفت که با آن چه کنیم.»

پیشتر «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز گفته بود که پنتاگون در نظر دارد شماری از نظامیان آمریکایی را برای محافظت از میادین نفتی در شمال شرق سوریه مستقر کند تا نفت به دست عناصر داعش و گروه‌‌های دیگر نیفتد.

در این‌باره، نشریه «فارن پالیسی» در گزارشی نوشته است، ترامپ که همواره اعلام می‌کرد حمله به عراق باید با تصرف منابع نفتی آن پایان می‌یافت، حالا به بهانه بازگشت داعش و دست‌درازی آن به تاسیسات نفتی سوریه، به منابع نفتی این کشور چشم دوخته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا