اخبار

اعتراضات عراق: شمار کشته‌شدگان به ۶۳ تن رسید

اعتراض‌های مردمی گسترده‌ای که از روز اوّل اکتبر در سراسر کشور آغاز شد و همچنان ادامه دارد، هشداری واقعی و جدّی است به دولت و نیروهای سیاسی غالب بر کشور که مسئول وضعیت ناگوار کنونی در کشور و شرایط وخیم زندگی شهروندان، به‌ویژه تنگدستان، زحمتکشان، و جوانان‌اند. خشم بی‌سابقهٔ کنونی مردم، بازتاب و نشانهٔ پیامدهای آن وضعیت ناگوار و شرایط وخیم است…
در عراق دست‌کم ۴۲ تن در جریان اعتراضات روز جمعه کشته شدند. دولت عراق در برخی مناطق این کشور مقررات منع آمد و شد اعلام کرد. فرماندهی عملیات مشترک عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ با کسانی که در اعتراضات دست به خشونت می‌زنند براساس قوانین مبارزه با تروریسم رفتار خواهد شد. پارلمان در یک جلسه فوق‌العاده قرار است مطالبات معترضان را بررسی کند. معترضان در بغداد باردیگر به خیابان آمدند.

صبح امروز – شنبه ۲۶ اکتبر- منابع خبری از کشته شدن ۱۲ تن در دیوانیه خبر داده بودند اما هی مقام دولتی حاضر به تائید این خبر نشد. با تائید کشته شدن شدن ۱۲ تن دیگر، شمار کشته شدگان اعتراضات روز جمعه ۲۵ اکتبر در عراق به ۴۲ تن رسید.

معترضان عراقی در این روز به ساختمان‌های دولتی، دفاتر احزاب و نیز دفاتر محلی گروه‌های شبه‌نظامی، به ویژه گروه‌های نزدیک به حکومت ایران یورش بردند.

پیشتر مقام‌های رسمی دولت عراق گفته بودند در دور جدید تظاهرات در این کشور که از اول اکتبر آغاز شده تاکنون بیش از ۱۵۷ نفر کشته و ۶ هزار نفر مجروح شده‌اند.

به گزارش یورونیوز، برخی از اعضا نیروهای عراقی متحد ایران در درگیری‌های خشونت‌بار نقش داشتند و برخی شاهدان آنها را مسئول شلیک به شهروندان معترض دانسته‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، هزاران نفر با وجود این هشدارها در میدان تحریر بغداد جمع شدند و درگیری‌ها در نزدیکی منطقه سبز که محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها است تا پایان روز جمعه ادامه داشت.

پارلمان عراق قرار است امروز در یک جلسه فوق‌العاده به اعتراضات اخیر رسیدگی کند. شبکه خبری الجزیره گزارش کرد؛ همزمان با جلسه پارلمان و با وجود حضور پرشمار ماموران پلیس، صدها معترض در میدان تحریر بغداد تجمع کردند.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، با وجود خشونت پلیس، معترضان در بغداد روز شنبه بار دیگر در میدان مرکزی تحریر گرد آمدند.خبرگزاری فرانس ۲۴ هم از شلیک گاز اشک‌آور از سوی پلیس به سمت معترضان خبر داد.

معترضان خواستار استعفای دولت و تغییر قانون اساسی هستند. دولت عراق از شامگاه دیروز در هفت استان مقررات منع آمد و شد اعلام کرد. پارلمان عراق قرار است امروز در یک جلسه فوق‌العاده در باره اعتراضات و خواست‌های معترضان بحث کند.

ناصریه

مرگ دست‌کم سه تن از معترضان در شهر ناصریه واقع در استان جنوبی ذی‌‌قار پس از آن روی داد که شبه‌نظامیان «عصائب‌ اهل حق» که از گروه‌های قدرتمند شیعه محسوب می‌شود، به سمت معترضانی که قصد حمله به دفتر محلی آنها را داشتند آتش گشودند. بیش از ۴۰ نفر نیز در جریان این حادثه زخمی شدند.

بنا بر اعلام پلیس عراق، در این روز بیش از سه هزار معترض چند ساختمان دولتی از جمله ساختمان استانداری را در شهر ناصریه به آتش کشیدند.

سماوه

در شهر سماوه واقع در استان مثنی در جنوب عراق نیز شهروندان خشمگین به دفتر گروه شیعه «جریان حکمت» (نزدیک به عمار حکیم) همچنین گروه «عصائب‌ اهل حق» حمله کرده و این دفاتر را به آتش کشیدند.

دست‌کم دو معترض در جریان آتش سوزی‌های این شهر کشته شدند.

جنبش ملی حکمت (تیار الحکمه الوطنی) عراق در تابستان امسال با خروج از دولت ائتلافی به جرگه مخالفان پرشمار کابینه عادل عبدالمهدی پیوست. گردان‌های عصائب‌ اهل حق، از گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراق هستند که روابط بسیار نزدیکی با ایران دارند. ایالات متحده آمریکا این گروه را تروریستی نامیده و تحریم کرده است.

عماره، نجف و کربلا

بنا بر اعلام پلیس در شهر عماره در جنوب‌شرق عراق نیز دو نفر کشته و ۱۸ نفر در تلاش برای حمله به دفاتر محلی شبه‌نظامیان شیعه زخمی شده‌اند.

یکی از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی عراق و دیگری عضو گروه عصائب اهل حق بوده است.

گزارش‌هایی نیز از تظاهرات در شهرهای دیگر عراق از جمله دو شهر شیعه‌نشین کربلا و نجف رسیده است.

تظاهرات در منطقه سبز بغداد

در بغداد درگیری نیروهای امنیتی با هزاران معترضی که سعی در ورود به منطقه سبز (مقر ساختمان‌های مهم دولتی) داشتند، در ابتدای روز آغاز شد و دست‌کم دو کشته و صدها زخمی برجای گذاشت.

پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان و دور کردن آن‌ها از منطقه به شدت حفاظت شده سبز، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

بنا بر گزارش‌ها، دست‌کم دو نفر از معترضان در جریان رویارویی با پلیس جان خود را از دست داده‌اند و گلوله‌های گاز اشک آور پلیس ضد شورش به سر این دو نفر برخورد کرده است.

شماری از رسانه‌های منطقه‌ای، از جمله الجزیره و رودآو می‌گویند در تظاهرات روز جمعه، پلیس از گلوله‌های جنگی نیز برای مقابله با معترضان استفاده کرده است.

شمار زیادی از شهروندان عراقی از هفته‌ها پیش تاکنون علیه وضعیت نا‌بسامان اقتصادی، فساد گسترده و ناتوانی دولت در تامین امنیت شهروندان در بغداد و دیگر شهرهای دیگر این کشور تظاهرات می‌کنند. شبکه تلویزیونی رودآو روز جمعه ۲۴ اکتبر گزارش کرد که معترضان از خواست‌های ابتدایی خود مبنی بر مبارزه با فساد و بیکاری فراتر رفته و خواستار سرنگونی دولت هستند.

عراق از سال ۱۹۹۱ و پس از نخستین جنگ خلیج فارس در برابر تحریم‌های بی‌سابقه سازمان ملل متحد (موسوم به نفت در برابر غذا) توان اقتصادی و بنیه اجتماعی خود را به میزان بسیار زیادی از دست داد. به نظر می‌رسد عراق پس از سقوط رژیم صدام به دست ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی، وارد یک چرخه از نابسامانی و از هم پاشیدگی اجتماعی شده است. به باور برخی صاحب‌نظران، قانون اساسی جدید جمهوری عراق (مصوب ۲۰۰۶) شکاف‌های دینی و قومی در این کشور را عمیق‌تر و نهادینه کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet
Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا