گوناگون

خروش مردم زیمبابوه علیه تحریم های آمریکا

هزاران نفر از مردم زیمبابوه در اعتراض به تحریم‌های آمریکا و غرب علیه سران این کشور تظاهرات کردند.

ایرنا؛ به گزارش خبرگزاری الجزیره، هزاران نفر از مردم زیمبابوه روز جمعه در حمایت از درخواست «امرسون منانگاگوا» رئیس جمهوری این کشور از آمریکا و اتحادیه اروپا برای رفع تحریم‌ها علیه وی و ده‌ها تن از مقام‌های دولتش تظاهرات کردند.

این تظاهرات به دعوت منانگاگوا علیه تحریم‌های آمریکا و غرب به بهانه نقض حقوق بشر برگزار شد که به گفته وی، توسعه زیمبابوه را فلج کرده است.

در همین حال، آمریکا همزمان با برگزاری این تظاهرات یکی دیگر از مقام‌های دولت منانگاگوا را تحریم کرد. مایک پمپئو وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که «اوون نکوبه» وزیر امنیت کشور زیمبابوه به دلیل نقض فاحش حقوق بشر مورد تحریم قرار گرفته است.

به نوشته تارنمای الجزیره، منانگاگوا روز جمعه را تعطیل اعلام و حامیان دولت را از جای‌جای کشور با اتوبوس به پایتخت منتقل کرد تا تظاهراتی علیه این تحریم‌ها برگزار کنند.

مخالفان منانگاگوا با این تظاهرات مخالفت کرده و آن را تبلیغات دولت برای منحرف کردن افکار عمومی از نحوه مدیریت اقتصاد بحران‌زده این کشور دانستند.

آمریکا در سال ۲۰۰۱ علیه ۸۵ مقام دولتی زیمبابوه از جمله منانگاگوا و برخی دیگر اعضای حزب حاکم زانو-پی‌اف و همچنین «رابرت موگابه» رئیس جمهوری پیشین این کشور که به تازگی درگذشت، تحریم‌های مالی و محدودیت مسافرتی اعمال کرد.

این تحریم‌ها به رغم آنکه موگابه در سال ۲۰۱۷ استعفا کرده و منانگاگوا سال بعد از آن به ریاست جمهوری انتخاب شد، همچنان برقرار است.

با گذشت دو سال پس از استعفای موگابه به اجبار ارتش و منانگاگوا، مردم زیمبابوه همچنان با تورم سه‌رقمی و کمبود کالاهای اساسی دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا