اخبار

“اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا”

شعار “اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا” هشداری بود بر رژیم ولایت فقیه که روزنامه شرق، به آن اعتراف دارد. شرق در سرمقاله خود نوشت: شور و شوق هزاران تماشاگر ورزشی که به خیابان‌ها می‌آیند و از غرور «من ایرانی‌ام» سرشار می‌شوند، همان‌قدر به جناح سیاسی اصلاح‌طلب ربطی ندارد. این همان موتور محرکه جامعه ایرانی است که بی‌واسطه حکومت‌ و دولت‌ کار می‌کند؛ همان ارزش‌های متعالی که چسبندگی جامعه را رقم می‌زند…

به گزارش شرق، اصولگرایان، جامعه سنتی را خطاب قرار داده و می‌دهند، درعین‌حال که در میان آنان نیز ریزشِ چشمگیری داشته‌اند. اگر در گذشته آنان از جامعه‌ای سخن می‌گفتند که در آن حضور عینی داشتند، اکنون از جامعه‌ای سخن می‌گویند که سایه‌ای از جامعه دیروز است.

پس بی‌دلیل نیست که جریان احمدی‌نژادها به‌صراحت از اصولگرایان تَبری می‌جوید و محمدباقر قالیباف، سازِ نواصولگرایی کوک می‌کند. گیرم که هیچ‌کدام از اینها به سرمنزل مقصود نرسند، چراکه جامعه خود در حال احیا و بازآفرینیِ خود است.

در این بازآفرینی هیچ‌کدام از جناح‌های سیاسی نه مشارکت دارند و نه دیگر مشارکتشان باورپذیر است. جامعه بی‌دفاع به دفاع از خود برخاسته است. این جامعه فرونمی‌پاشد و اگر همین مسیر را ادامه دهد، ناگزیر اراده‌اش را بر جناح‌های سیاسی کشور و دولت تحمیل خواهد کرد. آنچه اتمیزه شده نه جامعه، بلکه دولت و جناح‌های سیاسی هستند و آنان درصددند این اتمیزه‌شدگی را به جامعه تسری بدهند. جناحی در قالب دفاع و ستایش از جامعه آرمانی خود، و جناحی دیگر در انتقاد و مذمت از جامعه‌ای که تا دیروز با آنان هم‌صدا بود.

جامعه‌ دیگری از زیر پوست جامعه کنونی متولد خواهد شد، جامعه‌ای که بعید است با هیچ‌یک از قواعد «سلطه و تغییر» همخوانی و هم‌صدایی داشته باشد. واقعیت های امروز در برخی از کشور های منطقه به ویژه تظاهرات مردمی در عراق درس عبرت و آموزنده ای است برای سران رژیم فقها اگر قابلیت آموختن داشته باشند!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا