زحمتکشان

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

طی روزهای گذشته و امروز، جمعی از کشاورزان شرق اصفهان در میدان “پزوه خوراسگان” واقع در شرق این شهر، شماری از کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی در محوطه این پالایشگاه، گروهی از جوشکاران سیار بیرجند در مقابل ساختمان شرکت نفت منطقه‌ای خراسان‌جنوبی، عده ای از کارگران کارخانه روغن گلناز در مقابل “مصلای امام علی” کرمان و  تعدادی از افرادی که از طریق جمع‌ آوری زباله ارتزاق می‌کنند در مقابل ساختمان شورای شهر نظرآباد، در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند….

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، جمعی از کشاورزان شرق اصفهان، در اعتراض به بسته بودن آب زاینده رود، در میدان پزوه خوراسگان واقع در شرق این شهر، تجمع کردند.

محمود کریمی، نماینده کشاورزان در این خصوص گفت: “با وجود اینکه چند روزی از آبان ماه می‌گذرد، مسئولان هنوز زمان تخصیص آب کشت پاییزه به کشاورزان را اعلام نکرده‌اند و این امر در فعالیت کشاورزان مشکل ایجاد می‌کند”.

کشاورزان و باغداران شرق و غرب استان اصفهان به دلیل جریان دوره‌ای زاینده‌رود و خشکی‌های متوالی این رودخانه و توقف نسبی کشاورزی، در چند سال اخیر و امسال در چند نوبت با اجتماع در نقاط مختلف استان، رسیدگی به وضعیت حقابه از زاینده‌رود و حل مشکلات معیشتی خود را خواستار شدند.

اراضی کشاورزی اصفهان حدود ۵۶۳ هزار هکتار معادل ۳.۵ درصد از مساحت استان است که با توجه به محدودیت‌های منابع آب در سال‌های اخیر، تنها حدود ۲۹۰ هزار هکتار آن تحت کشت زراعی و باغی قرار می‌گیرد، در سال زراعی ۹۶- ۹۷ حدود ۲۱۰ هزار هکتار از مجموع اراضی کشاورزی استان به کشت محصولات زراعی اختصاص داشت که ۱۹۰ هزار هکتار آن زراعت آبی و ۲۰ هزار هکتار مربوط به زراعت دیمی بوده است.

رودخانه زاینده رود در دهه‌های اخیر بدلیل خشکسالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در بیشتر ایام سال به ویژه فصول گرم با خشکی مواجه می‌شود که این موضوع مشکلات بسیاری را برای بخش‌های آشامیدنی، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست به وجود آورده است.

تجمع کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی

به گزارش ایلنا، امروز شنبه ۴ آبان ۱۳۹۸، شماری از کارگران فاز ۱۲ پارس جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی خود، در محوطه این پالایشگاه دست به تجمع زدند.

به گفته کارگران معترض، معوقات مزدی آنان مدت هاست پرداخت نشده و هیچ تاریخی نیز به آن‌ها اعلام نکرده‌اند. این کارگران خواستار پاسخگویی مسئولان هستند و از کارفرمایشان درخواست دارند که مطالبات آنها را از پیمانکار وصول کند.

فاز ۱۲ پارس جنوبی در شهرستان کنگان واقع شده است.

تجمع جوشکاران سیار بیرجند

به گزارش پایگاه خبری خوزستان، روز چهارشنبه هفته گذشته، ۱ آبان ۱۳۹۸، شماری از جوشکاران سیار بیرجند، در اعتراض به قطع شدن سهمیه سوخت خودروهایشان، در مقابل ساختمان شرکت نفت منطقه‌ای خراسان‌جنوبی، دست به تجمع زدند.

یکی از معترضان حاضر در این تجمع گفت: “ده سال است عضو انجمن کارگران ساختمانی هستیم و از دو سال پیش با معرفی‌نامه از انجمن گازوئیل می‌گیریم. دوماه است که سهمیه گازوئیل ما را قطع کرده‌اند و از ما کد صنفی و پروانه کسب می‌خواهند. این در حالی است که دستگاه‌های دیزلی را شراکتی خریده‌ایم و کارفرما نیستیم.”
وی با اشاره به اینکه گالن گازوئیل ۶ هزار تومانی را ۴۰ هزار تومان می خریم، افزود: “حتی گازوئیل آزاد هم نیست و باید با خواهش و التماس از رانندگان خودروهای سنگین گازوئیل تهیه کنیم. هرگالن گازوئیل حدود ۶ هزار تومان برای ما هزینه داشت ولی حالا باید به مبلغ ۴۰ هزار تومان و آن هم با مشکلات فراوان پیدا کنیم”.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته ۳ آبان ۱۳۹۸، گروهی از کارگران کارخانه روغن گلناز در اعتراض به معوقات مزدیشان، در مقابل “مصلای امام علی” کرمان تجمع کردند.

یکی از کارگران این کارخانه گفت: “حدود ۵ ماه است که حقوق ما پرداخت نشده است و این در حالی است که روغن تولید شده به بازار عرضه و پول آن نیز دریافت شده است، اما مدیر عامل اقدام به پرداخت حقوق نکرده است. تنها پاسخی که مدیرعامل به ما داد این بود که باید مسئولان مجددا مواد اولیه برای تولید روغن تهیه کرده و در اختیار ما بگذارند تا بعد از تولید روغن و عرضه آن به بازار حقوقه معوقه شما پرداخت شود.”

کارخانه روغن نباتی گلناز سال قبل  نیز در دفعات متعدد موفق به پرداخت حقوق کارکنان خود نشد و کارگران این کارخانه بارها برای دریافت حق خود دست به تجمع زده بودند. اکثر این کارگران متاهل بوده و به واسطه شرایط موجود برای امرار معاش و تامین شهریه‌های مدارس فرزندان خود نیاز مبرم به حقوق دارند.

تجمع افرادی که از جمع‌آوری زباله ارتزاق می‌کنند

به گزارش فارس، روز گذشته ۳ آبان ۱۳۹۸، تعدادی از افرادی که از طریق جمع‌ آوری زباله ارتزاق می‌کنند، در مقابل ساختمان شورای شهر نظرآباد تجمع کردند.

رضا احمدزاده، رئیس شورای اسلامی شهر نظرآباد در رابطه با تجمع این شهروندان در مقابل ساختمان شورای این شهر گفت: “لایحه‌ای مبنی بر واگذاری جمع آوری زباله های خشک موجود در سطل‌های زباله به پیمانکار از سوی شهرداری به شورای شهر نظرآباد ارائه شد و مورد موافقت تمام اعضا قرار گرفت. طرح مذکور در تمامی شهرها در حال اجراست و در نظرآباد نیز به صورت آزمایشی آغاز شده است و بر اساس آن، افرادی که اقدام به جمع آوری زباله‌های خشک می کنند، ساماندهی می‌شوند و طبق قراردادی که بسته شده، پیمانکار موظف شده زباله های خشک و ضایعات را از افرادی که از این راه ارتزاق می کنند خریداری کند.

احمدزاده افزود: “از این پس زباله گردهایی که به وسیله گاری اقدام به جمع آوری زباله می‌کنند، ساماندهی و پلاک گذاری شوند و به دلیل اینکه شغلی با این عنوان در اصناف تعریف نشده است، کسانی هم که دارای مجوز نیستند باید آن را اخذ کنند”.

رئیس شورای اسلامی شهر نظرآباد در خصوص تجمع امروز معترضان گفت: “بنده هنگام این تجمع در شورا حضور نداشتم و به گفته یکی از کارکنان شورای شهر، ۲۰ نفر از معترضین بازداشت شدند”.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا