گوناگون

خبر کشته شدن سرکرده داعش؛ جسد کجاست؟

کاخ سفید آمریکا اعلام کرده است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بزودی بیانیه مهمی برای اطلاع عموم دارد و رسانه‌های آمریکا از حمله نیروهای نظامی آمریکا در سوریه و کشته شدن رهبر داعش خبر داده‌اند…

نشریه “نیوزویک” به نقل از مسئولان ارتش آمریکا اعلام کرده که عملیات موفقیت‌آمیز بوده و ابوبکر بغدادی در اثر این حملات هدف واقع شده و کشته شده است.

نیوزویک در ادامه خبر خود نوشته است که عملیات در منطقه ادلب، واقع در شمال غربی سوریه صورت گرفته و متکی بر اطلاعات نظامی سازمان‌های امنیتی بوده است. این عملیات روز شنبه ۲۶ اکتبر صورت گرفته است.

یک مقام بلندپایه پنتاگون با اعلام کشته شدن رهبر داعش توسط کماندوهای آمریکایی به شبکه «الحره» گفت: عملیات توسط تیم ویژه وابسته به «Navy Seal» علیه تجمعی وابسته به داعش در شمال سوریه انجام شد. در جریان عملیات، شماری از سران داعش از جمله البغدادی کشته شدند.

وی افزود: بعد از آنکه سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از محل البغدادی مطمئن شدند، عملیات آغاز شد. جسد البغدادی در اختیار (آمریکا) قرار گرفته است. آزمایش دی.ان.ای انجام شده و ثابت می‌کند او البغدادی است.

یک مقام نظامی ارتش آمریکا به نیوزویک گفته است٬ فکر می‌کنم ابوبکر البغدادی کشته شده است و این مساله در حال بررسی و تایید هویت است تا مشخص شود فرد کشته شده خود اوست. دونالد ترامپ هم بامداد یکشنبه در گفت‌وگویی زنده این موضوع را اعلام می‌کند.
به گزارش بهار نیوز، بغدادی در نهایت در زمانی کشته شد که “تهدید” داعش به پایین‌ترین سطحش در سالهای اخیر رسیده بود و هزاران نفر از اعضای گروهش در اردوگاههای عراق و سوریه، اسیر بودند. او نیز مدتها بود که در مخفیگاه به سر می‌برد و حتی در تبلیغات رسمی گروهش نیز حضور نداشت.
اما این به معنای بی‌اثر بودن مرگ بغدادی بر داعش نیست. این گروه با ساختار فرقه‌گونه، تعصبات ایدئولوژیک [فرسوده واپسگرا ]و مذهبی و باورهایی بنیادگرایانه ، همچنان هوادارانی دارد که مرگ رهبر معنوی‌شان، خلیفه‌ای که به خاطرش حاضر بودند جان بدهند، شکستی قابل توجه است.
در ماه های اخیر گزارش هایی درباره تعیین جانشین از سوی بغدادی منتشر شد که از سوی برخی نشانه‌ای از تایید شایعات درباره وضعیت جسمی او و وخامت حالش تعبیر شد. اگر این خبر درست باشد و عبدالله قارداش (از افسران سابق ارتش عراق در دوران صدام حسین) که به عنوان جانشین معرفی شده، رهبری داعش را به دست بگیرد، شرایط این گروه به کلی تغییر خواهد کرد. مشروعیت مذهبی و نفوذ و اعتبار رهبری جانشین بغدادی، چالشی جدی بر سر راه این گروه است. برای قارداش و چهره‌هایی شبیه به او، ادعای خلافت، جانشینی خلافت یا هرگونه رهبری مذهبی “جهانشمول” اسلامی، به هیچ وجه آسان نیست و رسیدن به موقعیتی مناسب برای چنین ادعایی نیز، خود یک راه دشوار است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا