گوناگون

نخست‌وزیر لبنان از مقام خود کناره‌گیری کرد

در پی تداوم اعتراضات گسترده مردمی، سعد حریری، نخست‌وزیر دولت ائتلافی لبنان در نطقی تلویزیونی اعلام کرد از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. …


خبرگزاری رویترز می‌نویسد که در مورد استعفای حریری روسای سه قوه رایزنی کرده‌اند. منابع نزدیک به حریری گفته‌اند که کناره‌گیری احتمالی او از مقام نخست‌وزیری به معنای وداع از عرصه سیاست نیست. لبنان در روزهای گذشته شاهد شدیدترین و بزرگ‌ترین اعتراض‌ها در سال‌های اخیر بوده است. تظاهر‌کنندگان به وضعیت اقتصادی و فساد گسترده در این کشور انتقاد دارند. حزب‌الله از جمله گروه‌هایی است که در دولت ائتلافی سعد حریری مشارکت دارد.

سعد حریری نخست وزیر لبنان عصر امروز سه‌شنبه، متن استعفانامه خود را به میشل عون، رئیس جمهوری این کشور تقدیم کرد. ساعاتی پیش از حضور حریری در کاخ بعبدا (کاخ ریاست جمهوری لبنان) وی در یک پیام تلویزیونی و با اشاره به ادامه اعتراض‌های گسترده در این کشور اعلام کرد از مقام نخست وزیری لبنان استعفا خواهد داد. پیش از این دو منبع رسمی در لبنان به خبرگزاری رویترز گفته بودند که سعد حریری روز سه‌شنبه از مقام نخست وزیری استعفا خواهد داد. برخی رسانه‌های محلی گزارش کرده اند که میشل عون، تصمیم خود درباره استعفای حریری را فردا اعلام خواهد کرد.
این خبر در سیزدهمین روز ناآرامی‌های گسترده در لبنان منتشر می‌شود. روز سه‌شنبه شماری از مهاجمان مسلح به باتوم به مرکز اصلی تجمع معترضان در مرکز بیروت حمله کردند. شماری از رسانه‌های محل مهاجمان را عضو جنبش شیعی «امل» خواندند. شمار گسترده‌ای از شهروندان لبنانی در دو هفته اخیر در اعتراض به شرایط اقتصادی و مالی و بی‌کفایتی سیاسی در این کشور تظاهرات کرده و خواستار استعفای دولت، نمایندگان مجلس و بطور کلی، برکناری کل طبقه حاکم شده‌اند؛ گروهی که به گفته معترضان در سه دهه گذشته تقریبا بدون تغییر باقی مانده است. سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان پیش از این مخالفت خود با استعفای دولت در مقطع زمانی کنونی را اعلام کرده و گفته بود کناره‌گیری دولت به نفع وضعیت این کشور نیست.
پس از انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۴ در لبنان، سعد حریری سرانجام در دسامبر سال ۲۰۱۶ به مقام نخست وزیری لبنان رسید. وی در سال ۲۰۱۷ در تصمیمی بحث برانگیز و در زمانی که در عربستان سعودی حضور داشت از مقام خود کناره گرفت اما پس از خروج از عربستان و در پی اصرار نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی لبنان، استعفای خود را پس گرفت. کشور لبنان از زمان جنگ‌های داخلی در اواخر دهه هفتاد و دهه هشتاد میلادی قرن بیستم صحنه ناآرامی‌ و بی‌ثباتی سیاسی است. تقسیم قومی-مذهبی قدرت براساس پیمان طائف (۱۹۸۹) تشکیل دولت و انتصاب رئیس جمهور و نخست وزیر از سوی نمایندگان مجلس را به یک چالش جدی در ساختار سیاسی این کشور بدل کرده است.

توییت‌های سعد حریری بعد از استعفا
استعفای خود را به رئیس جمهور تقدیم می کنم تا وی در خصوص آن تصمیم گیری کند. پست ها می رود و می آید. مهم عزت و کرامت و حاکمیت کشور ماست و هیچ چیز ارزشمندتر از کشور نیست. به همه شرکا در حیات سیاسی می گویم که مسئولیت ما اکنون این است که چگونه از لبنان حمایت کنیم و برای پیشرفت اقتصاد تلاش کنیم. فرصت جدی وجود دارد که نباید تباه شود. استعفای خود را به رئیس جمهور و همه مردم لبنان ارائه می کنم. در پاسخ به خواسته بسیاری از مردم لبنان که به خیابان ها آمدند، برای تقدیم استعفای دولت، به کاخ بعبدا می روم.

بهار نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا