گوناگون

خامنه‌ای اعتراضات لبنان و عراق را با دی۹۶ یکسان دانست

خامنه ای در نخستین واکنش به اعتراضات عراق و لبنان، به مردمان این کشورها توصیه کرد که اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند. او مطالبات مردم عراق و لبنان را به رسمیت شناخت، اما در همان حال تأکید کرد که این مطالبات می‌بایست از طریق ساختارهای قانونی برآورده شود…

به گزارش خبرگزاری فارس، علی خامنه‌ای پیش از ظهر چهارشنبه ۸ آبان در سخنانی که در مراسم مشترک دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، در دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا ایراد کرد، در واکنش به اعتراضات گسترده در عراق و لبنان، تلویحاً سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و غرب را با تکیه بر پول عربستان سعودی و متحدانش به دست داشتن در اعتراضات برای ایجاد ناامنی در عراق و لبنان متهم کرد. خامنه‌ای گفت:

«در دنیا بیشتر از همه، آمریکا و سرویس‌های اطلاعاتی غربی با پشتیبانی پول کشورهای مرتجع منطقه دارند آشوب به پا می‌کنند. این بدترین دشمنی و خطرناک‌ترین کینه‌ورزی علیه یک ملت است. به دلسوزان عراق و لبنان توصیه می‌کنم اولویتشان را علاج ناامنی قرار دهند.»

به گزارش سایت زمانه، خامنه‌ای اما اعتراض مردم عراق و لبنان به فساد اقتصادی و ناکارآمدی دولت‌‌ها را به رسمیت شناخت:

«مردمشان هم مطالباتی دارند، به‌حق هم هست اما باید بدانند این مطالبات در چارچوب ساختارهای قانونی [کشورشان] قابل تحقق و ممکن است.»

خامنه‌ای بدون آن‌که مشخصاً به اعتراضات سراسری در دی ۹۶ اشاره کند، اعتراضات لبنان و عراق را به اعتراضات سراسری در ایران ربط داد:

«برای کشور عزیز ما هم از این فکرها کرده بودند که خوشبختانه مردم به موقع در میدان حضور پیدا کردند و خنثی شد.»

شهرهای مختلف عراق در یک ماه اخیر صحنه تظاهرات گسترده شهروندان این کشور علیه نظام سیاسی حاکم بوده است. معترضان می‌گویند از ناتوانی دولت و پارلمان این کشور برای تأمین معاش، اشتغال و مبارزه با فساد به ستوه آمده‌اند. در جریان اعتراضات خیابانی تا کنون بیش از ۲۰۰ نفر کشته و هزاران نفر زخمی شده‌اند. تنها در ناآرامی‌های سه‌شنبه ۷ آبان / ۲۹ اکتبر در کربلا دست‌کم ۱۸ نفر کشته و نزدیک به ۹۰۰ نفر زخمی شدند. گزارش‌های تأیید نشده‌ای هم از دخالت برخی نیروهای ایرانی در سرکوب اعتراضات در نجف و کربلا و بغداد منتشر شده است.

در دو روز گذشته در لبنان نیز نیروهای حزب‌الله لبنان و جنبش امل در تلاش بودند که تحصن معترضان در معابر بیروت را به هم بزنند و سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان در واکنش به این اقدامات استعفا داد.

واکنش‌ها در لبنان به استعفای الحریری

شب گذشته، در پی استعفای سعد الحریری، مردم معترض در خیابان‌ها جشن گرفتند اما اعلام کردند که تا دستیابی به همه خواسته‌های خود به اعتراضات ادامه می‌دهند. احزاب و چهره‌های سیاسی نزدیک به دولت از حفظ آرامش و انجام گفت‌وگو سخن گفتند.

به‌گزارش الجزیره، هزاران نفر از معترضان در خیابان‌های بیروت و چند شهر دیگر از جمله طرابلس، دومین شهر بزرگ لبنان، جل الدیب، زوق مصبح و جبیل، شهرهای واقع در شمال، و النبطیه و صور در جنوب لبنان گرد آمدند و جشن گرفتند.

در بیروت معترضان در میدان ریاض الصلح به جشن و پایکوبی پرداختند. چندین نفر از آن‌ها به الجزیره گفتند استعفای الحریری تنها یک موفقیت محسوب می‌شود و تا برکناری کل حکومت تظاهرات اعتراضی ادامه خواهد یافت.

آن‌ها ۱۳ روز است که علیه کلیه تقسیمات مذهبی و سیاسی کشور به خیابان‌ها آمده‌اند و بزرگراه‌ها را مسدود کرده‌‌اند تا خواستار استعفای دولت شوند.

معترضان گفتند «الحریری تنها یکی از مشکلات بود و نه همه مشکلات». به‌گفته آن‌ها باید دولتی تشکیل شود که خارج از دسته‌بندی‌های سیاسی و مذهبی، بحران فزاینده اقتصادی و مالی، و امنیت و خدمات اساسی مانند برق و آب کشور را حل و تأمین کند. آن‌ها از تشکیل «دولت نخبگان» سخن می‌گویند.

در پی اعلام استعفای الحریری و حمله طرفداران حزب‌الله به معترضان، بیشتر چهره‌های سیاسی نزدیک به دولت خواستار آرامش شدند حزب‌الله اما اظهارنظر  رسمی نکرده است.

نبیه بری، رهبر جنبش امل، متحد حزب‌الله  و رئیس پارلمان لبنان گفت: «آن‌چه در این شرایط ضروری است آرامش فوری و گفت‌وگو میان همه طرف‌های لبنانی است. آن‌چه رخ می‌دهد به هیچ‌وجه فرقه‌ای نیست.»

سمیر جعجع، رئیس حزب نیروهای لبنانی که چهار وزیر آن از کابینه کنار کشیدند از استعفای الحریری استقبال کرد و گفت «دولت کارشناسان» باید تشکیل شود.

ولید جنبلاط، رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و از متحدان الحریری که پیش از این خواهان استعفای او شده بود نیز خواهان حفظ آرامش و برقراری گفت‌وگو شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا