گوناگون

واتس‌آپ از یک شرکت اسرائیلی به اتهام جاسوسی شکایت کرد

شرکت پیام رسان “واتس‌آپ” روز چهارشنبه از یک شرکت اسرائیلی به اتهام کمک به جاسوسان دولتی برای هک یکهزار و ۴۰۰  تلفن همراه متعلق به دیپلمات‌ها، مخالفان سیاسی، روزنامه‌ نگاران و مقامات رسمی کشورها شکایت کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی یورونیوز، بر اساس شکایت‌نامه ای که “واتس آپ” در دادگاه سانفرانسیسکو تنظیم کرده، شرکت “ان.اس.او” متهم شده است که راه هک دولتی را برای هدف گیری افراد متعددی در ۲۰ کشور جهان تسهیل کرده است.

امارات متحده عربی، بحرین و مکزیک تنها کشورهایی هستند که شرکت پیام رسان “واتس‌آپ” از آنها نام برده است. دستکم یکصد نفر از اعضای جوامع مدنی کشورها نیز در لیست افرادی هستند که تلفن همراه آنان مورد حمله قرار گرفته است.

بنا بر اعلام واتس‌آپ، حمله هکرها متوجه سیستم ویدئوکال این پیام‌ رسان بوده است و مهاجمان از این طریق، بدافزار جاسوسی را روی تلفن کاربران نصب می کردند.

«ان‌ اس‌ او» از جمله شرکت‌ های فعال در زمینه امنیت سایبری در اسرائیل است که اطلاعات برای مبارزه با تروریسم و دیگر جرایم را به دولت‌ها می‌فروشد. با این حال نهادهای حقوق بشری این شرکت را در زمره شرکت‌ های ناقض حریم خصوصی افراد برشمرده‌اند.

سازمان عفو بین‌ الملل که خود در گذشته هدف حملات سایبری با استفاده از نرم‌ افزارهای «ان‌ اس‌ او» قرار گرفته، پیش‌تر گفته بود؛ شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد دولت‌ ها در سراسر جهان از نرم‌ افزارهای این شرکت برای زیرنظر گرفتن فعالان و روزنامه‌نگاران استفاده می‌کنند.

عفو بین‌ الملل همچنین شکایتی به دادگاهی در سرزمین های اشغالی تسلیم کرده است تا مجوز «ان‌.اس‌.او» که مقر آن در هرتزیلیا است، لغو شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا