گوناگون

انتقال آب خزر: مخالفان چه می‌گویند؟

انتشار نامه عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به رضا اردکانیان، وزیر نیرو در موافقت با انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران به سرعت با انتقادهای گسترده رویارو شد. گروهی از نمایندگان استان‌های شمالی ۲۲ مهر در مجلس با تجمع در جایگاه هیأت رئیسه مخالفت‌شان را با اجرای این طرح اعلام کردند. کارشناسان و فعالان محیط زیست نیز در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به اجرای این طرح تاختند….

هرچند مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در مهر ۱۳۹۳ با انتشار گزارشی خواهان لغو طرح انتقال آب خزر به سمنان شد، مخالفت‌ها با این طرح از ۱۳۹۵ و جدی شدن اجرای آن بالا گرفته است. اعتراض‌های فعالان محیط زیست، مردم و نمایندگان استان‌های شمالی و مخالفت مسئولان محلی سازمان حفاظت محیط زیست اجرای این طرح را ( در ۱۳۹۵ و سپس در ۱۳۹۷) به تعویق انداخت.

 مخالفان دی ۱۳۹۷ در هراس از اجرای بی‌سروصدای طرح انتقال آب خزر، چندین هفته کارزاری آنلاین با نام «مخالفان انتقال آب کاسپین به کویر» به راه انداختند. این کارزار دولت را به فرمانبرداری از مافیای زمین‌خوار و مافیای چوب متهم می‌کرد. این کانال تلگرامی بار دیگر پس از انتشار خبر موافقت کلانتری فعال شده است.

پروژه انتقال آب خزر هنوز به لحاظ مهندسی چندان آسان به نظر نمی‌رسد. برای انتقال آب، مسیری در راستای خط انتقال نفت از نکا تا پالایشگاه ری برای کاهش تخریب جنگل‌ها مورد تأیید قرار گرفته است که برای استفاده از آن، آب از ارتفاع ۲۷ متر تا خط الرأس ۲۳۰۰ متری پمپاژ می‌شود و پس از آن با فشارشکن به ارتفاع ۱۳۰۰ متری می‌رسد اما این منطقه در معرض خطر زلزله و سیل و لغزش زمین است و باید تأسیسات انتقال را به طور مداوم نگهداری کرد. به علاوه، مسأله برق‌رسانی به تأسیسات انتقال آب هنوز به طور کامل حل نشده است.

در برابر کنفرانسی که دانشگاه سمنان در دفاع از طرح انتقال آب برگزار کرد (ر.ک. قسمت اول)، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و نیز موسسه پژوهشی «خانه آب ایران» وابسته به وزارت نیرو هر دو نشست‌هایی تخصصی برای پرداختن به این طرح برگزار کردند. در قسمت نخست این گزارش به پیشینه طرح انتقال آب خزر به سمنان و استدلال‌های حامیان آن پرداختیم. بنابراین، در قسمت دوم انتقادها و هشدارهای مطرح‌شده در نشست‌ «هم‌اندیشی چالش‌های انتقال آب دریای خزر» (مهر ۹۸) در دانشگاه ساری و خانه آب ایران (اسفند ۹۷) را همراه با چند تحلیل و یادداشت دیگر را خلاصه می‌کنیم.

خسارت‌های زیست‌محیطی

آن طور که از گفته‌های مسئولان بر می‌آید، دولت احمدی‌نژاد زمانی دستور اجرای طرح انتقال آب خزر به کویر را ابلاغ کرد که هنوز ارزیابی زیست‌محیطی آن به پایان نرسیده بود.

پس از بر سر کارآمدن دولت یازدهم بود که تورج همتی ــ مدیر کل وقت دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست ــ از تشکیل کارگروهی برای بررسی پیامدهای زیست‌محیطی طرح خبر داد: «مقرر شد ظرف یک ماه آینده پس از تکمیل و اصلاح مطالعات، موضوع جهت تصمیم گیری نهایی در کار گروه ارزیابی زیست محیطی مطرح شود.»

هنوز گزارش رسمی این ارزیابی یا تهیه نشده و یا جزئیات آن عمومی نشده است.

دریای خزر

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها از طرح انتقال آب دریاچه خزر، پیامدهای آن برای بزرگ‌ترین دریاچه جهان است. هرچند موافقان طرح ۲۰۰ میلیون متر مکعب برداشت از خزر را خطرناک نمی‌دانند، مخالفان با توجه به بسته‌بودن این دریاچه نسبت به آینده آن با توجه به گرمایش زمین و تغییرات اقلیمی ناشی از آن هشدار می‌دهند. به گفته مخالفان، انتقال آب خزر به سمنان موجب خشک‌شدن خزر نخواهد شد اما سواحل آن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

معصومه بنی‌هاشمی، مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر در این‌باره در نشست خانه آب ایران به رفتار نوسانی بیلان آب خزر و روند کاهشی آن اشاره کرد:

«مهمترین عوامل موثر بر بیلان آبی دریای خزر، پدیده های اقلیمی و عوامل انسانی است و روند کاهشی فعلی تراز آب نیز ناشی از کاهش آبدهی رودخانه ولگا و افزایش دما و اثر آن بر افزایش تبخیر آب دریا است… میانگین ۵۰ ساله آبدهی ولگا ۲۴۴ میلیارد متر مکعب در سال و برآورد پتانسیل تبخیر سالانه از سطح دریا حدود یک متر و معادل ۳۸۰ میلیارد متر مکعب است.»

به گفته بنی‌هاشمی، بیلان پرنوسان آب خزر، برداشت آب برای انتقال و محل تأسیسات درنظرگرفته‌شده برای شیرین‌سازی آن «با توجه به شیب کم ناحیه ساحلی و کم‌ژرفای دریایی تأثیرگذار است».

عزیز عابسی، استاد دانشگاه نوشیروان بابل نیز در این باره در نشست سازمان آب ایران هشدار داد:

«گرمای جهانی در جهتی پیش می رود که دریای خزر در منطقه احساس خشکی و گرمای بیشتری خواهد داشت. این به این معنی است که تبخیر در آینده تشدید خواهد شد. و رطوبت خاک از بین خواهد رفت. استحصال آب شیرین از تمام منابع منتهی به دریای خزر هم تشدید خواهد شد. در این حالت بیلان منفی آب دریای خزر محتمل تر است.»

کارشناسان زیادی هشدار داده‌اند که زیست‌بوم خزر همین حالا در وضعیت نامناسبی قرار دارد و استخراج و شیرین‌سازی آب آن برای انتقال به سمنان وضعیت آن را وخیم‌تر خواهد کرد .

خزر از یک سو با مشکل آلودگی دست و پنجه نرم می‌کند و از سوی دیگر، میزان تبخیر سطحی از آن رو به افزایش است. این مسأله حیات جانوری خزر را به خطر انداخته و استخراج آب و به دریا بازریختن پسماند حاصل از شیرین‌سازی آن این زیست‌بوم را نامساعدتر خواهد کرد.

پس از شیرین‌سازی هر پنج لیتر آب، دو لیتر آب شیرین و سه لیتر پساب و شورابه تولید می‌شود.

▪️ جنگل‌های شمال

انجمن علمی جنگلبانی اعلام کرده است که با اجرای طرح انتقال آب خزر سه هزار و ۹۹۷ اصله درخت با قدمت ۵۰۰ ساله نابود خواهد شد. به گفته یکی از معاونین محیط زیست، ۴۰هکتار از جنگل‌های هیرکانی، یک اثر ثبت‌شده در یونسکو، تخریب خواهند شد.

به نوشته محمد درویش، کارشناس محیط زیست، در «مسیری که این لوله عبور خواهد کرد منجر به تخریب هزاران درخت ارزشمند ایلخانی می‌شود و نرخ فرسایش را افزایش می‎دهد و منجر به گسست اکولوژیک در جنگل‌های ارزشمند شمال خواهد شد. »

▪️ تالاب میانکاله

تالاب میانکاله در سال‌های اخیر دست‌کم ۱۰ درصد از وسعت‌اش را از دست داده و هنوز برای جلوگیری از خشک‌شدن بیشتر آن تدبیری اندیشیده نشده است.

به گفته کارشناسان، طرح انتقال آب خزر می‌تواند روند نابودی میانکاله را تسریع کند.

▪️ تخریب زیست‌بوم گونه‌های جانوری

به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، «پساب حاصل از شیرین سازی با غلظت ۲۵گرم در لیتر با نمک و حرارت بیشتری نسبت به وضعیت فعلی آب دریای خزر به دریا تخلیه می شود که شوری و درجه حرارت آن در اثر اختلاط با آب به تدریج تعدیل شده اما می‌تواند در فاصله نزدیک به مجرای تخلیه‌کننده آثار منفی بر موجودات دریایی وارد کند.»

در راستای خط لوله انتقال آب نیز یک منطقه محافظت‌شده وجود دارد و تخریب جنگل‌ها در این مسیر زیست‌بوم جانوران آن را به خطر خواهد انداخت. در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس آمده است که «از جمله آثار شاخص [طرح انتقال آب خزر] می‌توان به کاهش امنیت گونه های جانوری در حاشیه مسیر خط انتقال ویژه در فاز ساختمانی اشاره کرد که در محدوده مجاور با منطقه حفاظت شده، از اهمیت بیشتری برخوردار است.»

▪️ فرسایش خاک

به گفته محمد امینی، رئیس جامعه جنگلبانی ایران، آبگیری از دریا و ایجاد تاسیسات مکش، ایستگاه‌های پمپاژ، مخازن فشار شکن و نیروگاه و دیگر زیرساخت‌ها به جابجایی ۱۶ میلیون مترمکعب خاک می‌انجامد.

همچنین لوله‌گذاری در بستر دریا بتن‌ریزی با حجم ۳۷۰ هزار متر مکعب را ضروری می‌کند که علاوه بر تخریب محیط زیست بستر دریا، به انتشار فراوان گازهای گلخانه‌ای خواهد انجامید.

پیامدهای اجتماعی

به گفته بنی‌هاشمی، «در سواحل جنوبی دریای خزر سه استان ساحلی مازندران، گیلان و گلستان با طول کرانه ساحلی حدود ۸۶۵ کیلومتر قرار دارد و اقتصاد معیشتی بیش از ۱۰ هزار روستای واقع در استان های ساحلی شمال کشور بطور مستقیم و غیر مستقیم با دریای خزر ارتباط دارد.»

مسیر انتقال آب خزر از روستاها و مناطقی از استان‌های شمالی گذر می کند که در حال حاضر با مشکل کم آبی رو به رو هستند. شماری از نمایندگان استان‌های شمالی در انتقاد خود از این طرح به روستاهایی در همان حوالی اشاره کرده اند که هنوز با تانکر آب شرب آنها تأمین می‌شود.

عابسی این مسأله را چنین صورت‌بندی می‌کند:

«به نظر شما آیا روست اهای مازنی کاری که یزدی ها با خط انتقال آب کردند را نخواهند کرد؟ بحثی که در خط انتقال به مشهد مطرح شد، در مرکز آیا فکر می کنید زابلی ها و سیستانی ها اجازه می دهند که آب در لوله هایی به قطر ۱۴۰۰ میلی متر بدون اینکه نیاز حداقلی آنها را تامین کند از کنار آنها به خراسان شمالی انتقال یابد؟»

محمود شارع‌پور، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه مازندران در نشست «هم‌اندیشی چالش‌های انتقال آب دریای خزر» هشدار داد که «در حالی که تبعات اجتماعی طرح های انتقال آب بیش از تبعات فنی و زیست محیطی آن است، متاسفانه در طرح انتقال آب دریای خزر هیچ گزارشی در باره تبعات اجتماعی و سیاسی دیده نشده است.»

به گفته شارع‌پور، تنش‌ها بین مردم و مسئولان استان مازندران با استان سمنان، و نیز گسیختگی‌ها و نارضایتی‌های عمیق اجتماعی در صورت اجرای طرح از جمله این پیامدها هستند. او در شرح این پیامدهای اجتماعی گفت:

«انتقال آب در مناطق دریافت کننده منجر به آسیب های اجتماعی و امنیتی شدید می شود. انتقال آب به سمنان نه تنها منجر به افزایش جمعیت این استان می شود، بلکه ساختار کشاورزی و جمعیتی این استان را نیز به هم می ریزد و شاهد تزریق فساد به این استان خواهیم بود. طرح های انتقال آب باعث نابودی ساختار اقتصادی و فرهنگی محل تاسیس در منطقه اهدا خواهد شد و زندگی مردم محلی را به طور کل نابود می کند.»

آیا راه حل دیگری وجود دارد؟

بسیاری از کارشناسان، مدیریت بهینه آب در سمنان را اصلی‌ترین راه‌حل برای جبران کسری آب آنجا معرفی کرده اند. به گفته آنها، میانگین سرانه مصرف آب در سمنان بیش از متوسط کشوری است و در واقع سمنان از این نظر در رتبه چهارم ایستاده. به همین دلیل، کارشناسان پیشنهاد می‌دهند که با هزینه‌ای به مراتب کمتر از طرح انتقال آب خزر، می‌توان ۵۰۰ میلیون متر مکعب آب را از محل بازچرخانی و تصفیه تحصیل کرد.

آن‌طور که از گزارش‌های منتشرشده برمی‌آید، در حال حاضر استان سمنان سالانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب آب در بخش کشاورزی مصرف می کند. بین ۱۱۰ تا ۱۹۸ میلیون مترمکعب از این آب مصرفی در کاشت هندوانه و خربزه مصرف می‌شود، در حالی که کسری آب سمنان حدود ۹۰ میلیون متر مکعب است. از این رو، مدیریت منابع آب و تغییر شیوه‌ کشت و افزایش بهره‌وری آن می‌تواند این معضل را حل کند.

سایت زمانه

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا