گوناگون

انشعاب در حزب اعتماد ملی

رسول منتجب نیا، نماینده دوره سوم شیراز در مجلس شورای اسلامی و عضو سابق شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز است که پیش‌تر به‌عنوان قائم‌مقام و یکی از اعضای هیئت مؤسس حزب اعتماد ملی فعالیت می‌کرد. وی پس از بالا گرفتن اختلافات بر سر نحوه انتخاب شورای مرکزی حزب اعتماد ملی و برهم خوردن کنگره این حزب در روز چهارم خردادماه ۹۷ و در ادامه انتخاب الیاس حضرتی به‌عنوان قائم‌مقام این تشکل اصلاح‌طلب توسط دبیرکل، از این حزب کناره گرفت و همراه با تعدادی از اعضای حزب اعتماد ملی، حزب جدیدی را با نام «جمهوریت ایران اسلامی» تأسیس کرده‌اند….
این تشکل از دوم مرداد ۱۳۹۸ فعالیت خود را با مجوز وزارت کشور آغاز کرده است. روز پنج‌شنبه هفته گذشته اعضای شورای مرکزی و بازرسان حزب جمهوریت ایران اسلامی در نخستین کنگره این تشکل اصلاح‌طلب انتخاب شدند. در این کنگره شماری از شخصیت‌های سیاسی ازجمله هادی غفاری، احمد مازنی، محمود صادقی، محسن رهامی، محسن مهرعلیزاده، فریده اولاد قباد، جواد اطاعت، الهه کولایی، علی مطهری و غلامحسین کرباسچی حضور داشتند. رسول منتجب نیا، که در کنگره حزب جمهوریت با تأکید بر عدم مغایرت نظام حزبی با نظام ولایی گفته بود: «احزاب می‌توانند مردم را متحد کنند درحالی‌که فقدان احزاب ممکن است منجر به عوام‌گرایی شود.» روز گذشته در یک نشست خبری به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد که گزیده‌ای از آن را در ادامه می‌خوانید.

رسول منتجب نیا در نشست با اصحاب رسانه، اظهار کرد: «نخستین کنگره حزب جمهوریت ایران اسلامی در صحت، سلامت، بدون حاشیه و به دموکراتیک‌ترین وجه برگزار شد. فعالیت‌های این حزب تازه تأسیس نیمه سال ۹۷ با تشکیل جلسات هیئت مؤسس آغاز شد و پایه‌های یک حزب قوی خارج از قدرت با رویکرد کاملاً مشورتی ریخته شد. در این مدت تلاش‌های زیادی برای تصویب اساسنامه و مرامنامه و همچنین ساماندهی مراکز استانی انجام شد تا اینکه استعلام‌های مربوطه از سوی کمیسیون ماده ۱۰ احزاب در مردادماه به نتیجه رسید و مجوز تأسیس حزب جمهوریت را صادر کرد.»

فعالیت‌های حزب جمهوریت
منتجب نیا خاطرنشان کرد: «پس از صدور مجوز تأسیس حزب، فعالیت‌های ما سرعت بیشتری گرفت. با توجه به اینکه باید حداکثر پس از گذشت ۶ ماه از تأسیس حزب، کنگره سراسری را برگزار و ارکان حزب و اعضای شورای مرکزی را مشخص می‌کردیم، این کنگره روز پنجشنبه برگزار شد. در راستای برگزاری این کنگره دعوتی از اعضای حزب از سراسر کشور انجام شد و از ستادهای استانی درخواست شد تا اسامی اشخاصی که می‌توانند به تهران سفر کنند به ستاد مرکزی حزب ارسال کنند. خوشبختانه باوجوداینکه ما حضور افراد را منوط به تأیید مسئولان استانی کرده بودیم ولی استقبال پرشوری از این کنگره به عمل آمد.»

برگزاری کنگره سراسری
منتجب نیا با اشاره به روند برگزاری کنگره حزب جمهوریت، گفت: «پس از اتمام بخش اول کنگره و پایان تنفسی کوتاه جلسه به‌صورت رسمی‌تر با مدیریت هیئت‌رئیسه‌ای که در افتتاحیه انتخاب‌شده بودند پیگیری شد. تعداد کاندیداها برای شورای مرکزی که با ۴۵ عضو اصلی و ۶ عضو علی‌البدل و ۳ عضو بازرس و ۲ علی‌البدل حزب تشکیل می‌شود، ۶۹ نفر بود. ما فضا را برای تبلیغات و لابی کردن باز گذاشته بودیم. علاوه بر اینکه در فضای مجازی نیز نامزدها رزومه خود را در معرض دید اعضای حزب قرار داده بودند. از ۷۰۰ تعرفه آماده‌شده برای این انتخابات ۵۵۰ رأی به داخل صندوق‌ها ریخته شد. البته اعضای شورای مرکزی، علی‌البدل و بازرسی حدنصاب قانونی رأی را اخذ کردند. با توجه به اینکه از ابتدا تأکید ما به جوانان و بانوان شده بود شاهد حضور چشم‌گیر جوانان و بانوان در انتخابات شورای مرکزی بودیم به‌طوری‌که ۹ نفر از بانوان که ۲۰ درصد از منتخبان را تشکیل می‌دادند. همچنین از ۴۵ نفر اعضای شورای مرکزی ۲۵ نفر از منتخبان از جوانان زیر ۳۷ سال هستند که جای امیدواری دارد. به‌این‌ترتیب سن بیش از ۵۰ درصد اعضای شورای مرکزی حزب جمهوریت زیر ۳۷ سال است. یکی از نکات کنگره این بود که معتقدیم علاوه بر حضور پرشور اعضا از سراسر کشور، این کنگره یکی از کم حاشیه‌ترین کنگره‌هایی بود که بنده از گذشته تاکنون سراغ دارم.»

عدم قرائت پیام خاتمی
رئیس هیئت مؤسس حزب جمهوریت در پاسخ به این نکته که احزاب اصلاح‌طلب معمولاً پیامی از رئیس دولت اصلاحات قرائت می‌شود ولی در کنگره پنجشنبه چنین پیامی قرائت نشد، گفت: «ما در این رابطه درخواست کرده بودیم که خاتمی پیامی دهند که در جریان کنگره خوانده شود. ولی گویا نامه‌ای که به دفتر وی فرستاده شد به دستش نرسیده و همچنین پیام‌هایی که به نزدیکان وی داده‌شده بود ظاهراً به او منتقل نشده بود که البته معتقدم که این اتفاق سهوی بوده و عمدی در کار نبوده است. این کنگره روز تعطیل برگزار شد و رئیس دولت اصلاحات نیز در تهران حضور نداشت.» منتجب نیا همچنین درباره کیفیت حضور محسن رهامی در حزب جمهوریت گفت: «آقای رهامی عضو عادی حزب است و به‌رغم اینکه ما درخواست کردیم در انتخابات شورای مرکزی شرکت کند ولی ازآنجاکه وی عضو شورای مرکزی حزب دیگری هستند قانونا نمی‌توانند عضو شورای مرکزی دو حزب باشند.»

تعامل با اصلاح‌طلبان
منتجب نیا افزود: «به‌زودی شورای مرکزی حزب جمهوریت تشکیل جلسه می‌دهد و در خصوص انتخاب دبیرکل و ارکان حزب تصمیم‌گیری می‌شود. قصد تک‌روی نداریم. ما اصلاح‌طلب هستیم و با هر حزب اصلاح‌طلبی که ازنظر فکری نزدیک باشیم در یک‌روند کاملاً دموکراتیک تعامل و ائتلاف می‌کنیم ولی هر جا هم نیاز باشد مستقل عمل می‌کنیم. در مورد درخواست عضویت در شورای هماهنگی احزاب اصلاح‌طلب نیز شورای مرکزی حزب تصمیم‌گیری می‌کند و من شخصاً ورود نمی‌کنم.»

ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا