گوناگون

معاون ظریف: اگر از سد FATF رد نشویم تیر خلاص را به سیستم بانکی کشور شلیک کرده ایم

روزنامه اعتماد با غلامرضا انصاری، معاون اقتصادی وزیر خارجه در باره موضوعات مختلف از جمله FATF مصاحبه کرده است…

وی در گفتگو با روزنامه اعتماد چاپ تهران، گفته در صورتیکه ایران لوایح مربوط به گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی، اف‌ای‌تی‌اف را تا بهمن‌ماه که آخرین مهلت برای پیوستن ایران است، را تصویب نکند و “اگر ما این سد را رد نکنیم، مانند تیر خلاص به سیستم بانکی کشور است که به علت تحریم‌ها به‌شدت آسیب دیده است.”

انصاری گفته است که FATF  مانند داشتن پاسپورت است، یعنی “اگر سیستم بانکی ایران می‌خواهد با سیستم بانکی جهان اعم از کوچک یا بزرگ آن هر نوع ارتباطی را برقرار کند، شرط آن اف‌ای‌تی‌اف است”.

وی گفته است که در ایران به این مفهوم توجه نشده است که اف‌ای‌تی‌اف “شرط حضور سیستم بانکی ما در بیرون از مرزهاست. خواه این بانک در افغانستان، سوریه و چین باشد یا در اروپا”.

انصاری گفت: “کشورهایی که حتی از چین هم با ما دوست‌تر هستند به ما اعلام کرده‌اند که پس از عبور از این ضرب‌الاجل نمی‌توانند هیچ‌گونه نقل و انتقال بانکی با ما انجام دهند اعم از اینکه بانکی در تحریم باشد یا نباشد.”

“اف ای تی اف (FATF)”، یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول است که با هدف جلوگیری از جرایم مالی جهانی و تامین مالی “تروریسم” فعالیت می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا