گوناگون

پنجاه و یکمین شنبه اعتراضی در فرانسه با حضور هزاران نفر برگزار شد

پنجاه و یکمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها در فرانسه، امروز نیز در بسیاری از شهرهای این کشور با حضور هزاران معترض به سیاست‌های «امانوئل مکرون» برگزار شد….

به گزارش خبرگزاری رویترز، شهرهای مهم فرانسه مانند اریس، مارسی، تولوز، بورد، نانت، مونت پولیه و لیون امروز صحنه تظاهرات ضد دولتی بود.

در برخی شهرها این تظاهرات به درگیری مردم با پلیس ضد شورش فرانسه منجر شد.

جنبش جلیقه زردها در فرانسه در حالی بزودی یکساله می شود که به نظر می رسد مطالبات معترضان به سیاست های اقتصادی امانوئل  مکرون کاملاً تغییر یافته و اکنون به چیزی جز کناره گیری وی از مقام ریاست جمهوری رضایت نمی دهند.

در همین ارتباط، امروز و برای نخستین بار در بسیاری از شبکه های اجتماعی فرانسه، هشتک «مکرون استعفا» ترند شد.

هفته گذشته نیز تجمع و تظاهرات مردمی در این شهرها به ویژه تولوز به درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس انجامید که علاوه بر استفاده از گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان، نیروهای امنیتی دهها تن از تظاهرکنندگان را که به سمت آنان سنگ پرتاب کرده بودند، دستگیر کرد.

جنبش جلیقه زردها که با جمعیت حدود ۳۰۰ هزار نفر آغاز شد، ۱۱ ماه و یک هفته است که ادامه دارد؛ جنبشی که اگر چه از تعداد نفرات معترضان بتدریج کاسته شد، اما همچنان حیات دارد.

طرفداران این جنبش همواره خشونت‌های پلیس فرانسه علیه معترضان را محکوم کرده‌اند.

۲۶ آبان ماه جاری، این جنبش به یکسالگی خود می‌رسد؛ جنبشی که ۱۱ ماه پیش در ابتدا در اعتراض به افزایش مالیات بر سوخت آغاز و بتدریج به جنبشی علیه سیاست‌های اقتصادی دولت منجر شد.

ناآرامی‌های ۱۱ ماه گذشته در فرانسه تا کنون ۱۱ کشته برجای گذاشته و طبق آخرین آمارهای رسمی که «کریستف کاستانر»  وزیر کشور فرانسه اعلام کرده، حدود دو هزار و ۵۰۰ نفر از تظاهرکنندگان و ۱۷۱۷ نفر از نیروهای پلیس نیز در جریان درگیری‌ها زخمی شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا