بین‌المللی

چین میلیاردها دلار از تولیدات آمریکا را تحریم می‌کند

سازمان تجارت جهانی در پی یک دعوی طولانی مدت میان چین و آمریکا، برای تحریم میلیاردها دلار از کالاها و تولیدات آمریکا ، به چین چراغ سبز نشان داده است.

ایرنا؛ “سی سی تی وی” تلویزیون دولتی چین روز یکشنبه گزارش کرد منازعه دو کشور درباره قوانین ضد دامپینگ که آمریکا به اجرا گذاشته بود، از سال ۲۰۱۳ میلادی شروع شد اما روز شنبه پس از یک دوره طولانی سازمان تجارت جهانی اعلام کرد چین می تواند تا میزان ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار از کالاهای آمریکایی را تحریم و مشمول تعرفه کند.

این پیروزی برای چین در شرایطی بدست می آید که این کشور هم اکنون درگیر یک منازعه بزرگ تجاری با آمریکا است و این رای می تواند تلاش های طرفین را برای رسیدن به یک توافق برای پایان این مناقشه را تحت تاثیرات منفی قرار دهد.

چین پیش از این قبول کرده است برای رسیدن به چنین توافقی ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار از محصولات کشاورزی از جمله دانه های روغنی از آمریکا خریداری کند و واشنگتن هم افزایش برخی از تعرفه ها را متوقف کرده است.

البته چین در شکواییه خود در سال ۲۰۱۳ میلادی خواستار آن شده بود که به دلیل اجرای چنین ضوابطی از سوی آمریکا ، ۷ میلیارد دلار از کالاهای آن کشور را مشمول تعرفه کند که سازمان تجارت جهانی تقریبا با نیمی از این مبلغ موافقت کرده است.

قوانین ضد دامپینگ به کشور مورد نظر امکان می دهد در صورتی که احساس کند کشور صادر کننده، کالاهایش را زیر قیمت بازار عرضه می کند ، تحت تعرفه های سنگین تر قرار داده و یا از ورود آنها جلوگیری کند.

از ماه جولای به این طرف آمریکا ۳۶۰ میلیارد دلار از کالاهای چین را مشمول تعرفه کرده و چین نیز بر روی ۱۵۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی آمریکا تعرفه وضع کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا