حقوق بشر

قتل فعال سرشناس حفاظت از جنگل‌های آمازون

پائولو پائولینو، فعال بومی محیط زیست در ایالت مارانهائو در برزیل به دست درخت‌برهای غیرقانونی به ضرب گلوله به قتل رسید. این خبر را مقامات محلی و سازمان مدافع حقوق بشر “نجات بین‌الملل” تأیید کردند.

به گزارش دویچه وله، یک فعال محیط زیست دیگر که همراه پائولو بود زخمی شد و با این حال توانست فرار کند. این دو فعال محیط زیست عضو گروه “نگهبانان جنگل” بودند که می‌کوشند مانع از ریشه کندن و قطع غیرقانونی درختان مناطقی بشوند که در آن اقوام بومی زندگی می‌کنند.

به گفته دفتر سازمان “نجات بین‌الملل” در مارانهائو، دو فعال محیط زیست که از قبیله گوجاجارا هستند از روستای خود خارج شده بودند تا از جنگل آب بیاورند. در آنجا “دستکم پنج مرد مسلح” آنها را محاصره کردند. به گفته مقامات محلی، پس از این واقعه یکی از درخت‌برها ناپدید شده است. خبرها مبنی بر اینکه این شخص هم حین حمله به فعالان محیط زیست کشته شده، تا کنون تأیید نشده‌ است.

سرجیو مورو، وزیر دادگستری برزیل، در توییتر نوشت پلیس تحقیقاتی را در رابطه با قتل پائولو پائولینو آغاز کرده است. مورو نوشت “کشاندن مسئولان این قضیه به پای میز محاکمه اهمیت دارد”.

سازمان گرین‌پیس نیز حمله مرگبار به دو فعال محیط زیست برزیلی را محکوم کرده است. این سازمان اعلام کرد که پائولینوی ۲۶ ساله و همراه آسیب‌دیده او “جوان‌ترین قربانیان دولتی هستند که از رعایت اصول قانون اساسی سرپیچی می‌کند”. گرین‌پیس دولت برزیل را “ناتوان از ادای وظایفش در حفاظت از فعالان بومی و مناطق آنها” خواند.

سارا شنکر که چند ماه پیش به نمایندگی از جانب سازمان “نجات بین‌الملل” از آمازون دیدن کرده بود، به خبرگزاری فرانسه گفت، پائولینو با وجود اینکه مدام نامه‌های تهدیدآمیز دریافت می‌کرد مصمم به مبارزه‌اش برای حفاظت از جنگل‌ها ادامه ‌داد. اینکه دولت برزیل به وظیفه خود عمل نمی‌کند، باعث می‌شود که مردم بومی خودشان “کار سخت و خطرناک” حفاظت از جنگل را بر عهده بگیرند.

گروه “نگهبانان جنگل” را قبیله بزرگ گوجاجارا در ایالت مارانهائو بنیان نهادند. اعضای این قبیله بیش از ۱۴ هزار نفر هستند. هدف فعالان این گروه حفاظت از مناطق متعلق به اقوام بومی در برابر قطع درختان و گسترش زمین‌های کشاورزی است. این گروه از جمله به آتش‌نشانی برای اطفای حریق در جنگل‌ها کمک می‌کند.

منتقدان دولت برزیل، رئیس جمهور این کشور، ژاییر بولسونارو را مسئول افزایش خشونت در مناطق مورد حفاظت بومیان می‌دانند. به گفته منتقدان، بومیان جنگل آمازون دیگر نمی‌توانند آزادانه در سرزمین خود حرکت کنند. هیچ گونه حفاظتی نیز از آنان صورت نمی‌گیرد و با کسانی که به طور غیرقانونی وارد مناطق بومیان می‌شوند مقابله نمی‌شود.

رئیس جمهور برزیل از ماه‌ها پیش به دلیل سیاست محیط زیستی مناقشه‌برانگیزش مورد انتقاد شدید است. این اتهام متوجه اوست که ترجیح می‌دهد مناطق آمازون مورد تاراج سوداگران قرار گیرد.

بولسونارو در ارتباط نزدیک با لابی صنعت کشاورزی برزیل است و شک دارد که انسان‌ها مسئولیتی نسبت به وضعیت محیط زیست داشته باشند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا