بین‌المللی

تاکید ونزوئلا و کوبا بر مقابله جدی با سیاست‌های آمریکا

رهبران کوبا و ونزوئلا طی نشستی در هاوانا ضمن محکوم کردن سیاست های آمریکا در قبال این دو کشور بر ایستادگی در برابر رویکرد خصمانه واشنگتن تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا، “میگل دیاز کانل” و “رائول کاسترو” روسای جمهور کنونی و پیشین کوبا به همراه “نیکلاس مادورو” رئیس‌جمهوری ونزوئلا در پایان کنفرانس همبستگی در هاوانا با حضور بیش از۱ هزار و ۳۰۰ فعال به ویژه فعالان آمریکای لاتین بر مقابله با سیاست های خصمانه آمریکا تاکید کردند.

این مقامات تاکید کردند که تحریم های امریکا علیه کوبا و ونزوئلا فقط عزم آنها را در همکاری با یکدیگر در مسیر ایستادگی در برابر واشنگتن قوی‌تر می‌کند.

در این نشست سه روزه شرکت‌کنندگان راه های ناکام گذاشتن سیاست‌های خصمانه آمریکا و هم پیمانانش علیه دولتها و جنبش های چپ گرا و سوسیالیستی در آمریکای لاتین را بررسی کردند.

در پایان این نشست روسای جمهور کوبا و ونزوئلا سخنرانی کردند و ضمن محکوم کردن سیاست های آمریکا هرگونه مداخله در ناآرامی های اخیر در برخی کشورهای آمریکای لاتین را رد کردند.

مادورو ضمن احمقانه خواندن اتهام سازمان کشورهای قاره آمریکا مبنی بر مداخله کوبا در ناآرامی های شیلی گفت: عامل این ناارامی ها دیکتاتوری قدیمی پینوشه و صندوق بین المللی پول است که شرایط شیلی را به اینجا کشانده است. مردم شیلی حق دارند به دنبال جایگزین باشند.

میل دیاز کانل نیز در مورد اتهام زنی ها به کوبا گفت: برخی ما را به تشدید ناآرامی ها در برخی کشورهای آمریکای لاتین متهم می‌کنند اما آنها چشمانشان را به سوی واقعیت بسته اند. این مردم عادی هستند که در خیابان ها فریاد می زنند. ترامپ و یکسری مقام تندرو به انقلاب کوبا، ونزوئلا و همچنین دولت ها و جنبش های چپ گرا در برزیل، بولیوی و آرژانتین حمله می کنند.

فعالان اجتماعی در این نشست از جمله رهبران سازمان ها و جنبش های چپ گرا، اتحادیه های کارگری، جنبش های جوانان و دانشجویان، روشنفکران و دانشگاهیان از بیش از ۹۰ کشور جهان در بیانیه پاپانی ضمن اینکه خواستار لغو محاصره اقتصادی آمریکا علیه کوبا شدند، از سیاست های خصمانه واشنگتن در قبال ونزوئلا نیز انتقاد کردند.

در این بیانیه همچنین از دولت برزیل خواسته شد لولا داسیلوا رئیس جمهوری چپ گرای پیشین این کشور را که به اتهام فساد مالی در زندان به سر می برد، آزاد کند. لولا داسیلوا بارها تاکید کرده که دولت راست گرای این کشور علیه او توطئه کرده است.

این فعالان اجتماعی در ادامه از جامعه جهانی خواستند به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اخیر بولیوی احترام بگذارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا