گوناگون

تأمین ۶۱ درصد هزینه دارو از جیب مردم

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به هزینه ۲۳ هزارمیلیاردی مصرف دارو طی سال گذشته در کشور، گفت: در حل حاضر ۶۱ درصد هزینه داروی مصرفی از جیب مردم تأمین می‌شود.

به گزارش ستاره صبح؛ دکتر ایرج حریرچی روز یکشنبه در مراسم رونمایی از چهار فرآورده پروبیوتیک نسل جدید در پارک فناوری پردیس افزود: در سال ۹۷ در کشور حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان دارو مصرف‌شده و به عبارتی ۱۷ درصد از کل هزینه‌های سلامت، مربوط به حوزه دارو است اما در حوزه توزیع، ۶۱ درصد از داروی مصرفی کشور از جیب مردم تأمین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم بوده است، اضافه کرد: از کل هزینه‌های سلامت، حدود یک‌سوم از جیب مردم پرداخت می‌شود، اما در دارو این میزان پرداختی دو برابر و حدود ۶۱ درصد است که باید چاره اندیشی کنیم، توسعه‌ای که از جیب مردم باشد خیلی خوب نیست. از کل پرداختی از جیب مردم، ۱۸ درصد مربوط به خدمات بستری است اما دارو و ملزومات مصرفی در بخش سرپایی ۳۳ درصد از کل پرداختی از جیب بیمار را شامل می‌شود که حدود ۲ برابر هزینه‌های خدمات بستری است؛ به عبارتی هزینه‌های کمرشکن را از مردم می‌گیریم. ظرفیت تولید دارو در کشور در حوزه سلامت چهاربرابر ظرفیت مصرف است، گاهی می‌بینیم که یک نوع دارو توسط چند شرکت داخلی تولید می‌شود. بنابراین باید بازار صادراتی برای محصولات تولیدی ایرانی را پیدا تقویت و افزایش دهیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا