جوانان

آیا اساتید دانشگاه قانونا نباید از عقاید سیاسی خود در کلاس صحبت کنند؟

رژیم« فقاهتی»، قوانین قرون وسطایی و مولفه های فکری چنین رژیمی که کوچکترین همخوانی با پیشرفت های زمان معاصر ندارد؛ در حال حاضر بر میهن ما حکمرانی می‌کند. دستگاه اداری چنین حکومتی بر شالوده ضد خلقی، ضد دمکراتیک و تمرکز افراطی استوار است…

سلام؛در یک دانشگاه غیرانتفاعی به صورت حق‌التدرسی تدریس می‌کنم. مدرس مبانی جامعه‌شناسی هستم. به اقتضای این درس،‌ در کلاس برخی وقت‌ها بحث‌های سیاسی می‌شود. چند وقت پیش در مورد قوانین مربوط به زنان صحبت شد که دانشجویان هر کدام مطالبی گفتند. من هم در مورد این که این قوانین باید تغییر کنند، صحبت کردم. چند دفعه هم در مورد مسایل روز سیاسی و اجتماعی صحبت کرده‌ام. حالا چه کسی گزارش داده است، نمی‌دانم اما رییس دانشگاه من را خواست و گفت اگر این طور پیش بروی، دیگر قراردادت تمدید نمی‌شود. او از من خواست هیچ حرف سیاسی در کلاس نزنم و گفت قانونا مدرس نباید حرف «ضد انقلاب» بزند! می‌خواستم بدانم آیا در قوانین چنین ممنوعیتی وجود دارد؟

با سلام؛
برخلاف گفته رییس دانشگاه، در قوانین ایران هیچ منعی برای اظهار نظر در مورد مسایل سیاسی وجود ندارد. علاوه بر این که در اصل بیست و سوم «قانون اساسی» به نوعی آزادی عقیده و بیان به رسمیت شناخته شده است. در قوانین ایران صرفا اظهار برخی عقایدی که مستلزم توهین به مقدسات اسلام و یا مبانی نظام باشد، منع شده است. انتقاد از قوانین یا عملکرد سیاست‌مداران به هیچ وجه ممنوع نیست و نمی‌توان به این دلیل مدرسی را از کار برکنار کرد و یا قرارد او را تمدید نکرد. ولی به هر حال چون در قراردادهای کاری موقت، کافرماها می‌توانند بدون نیاز به دلیل خاصی قرارداد را تمدید نکنند، مسوولان دانشگاه می‌توانند پس از اتمام مدت قرارداد، به کار شما خاتمه بدهند.

موفق باشید.

ایران وایر

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا