گوناگون

«نــه» بــه «ســــرا»

 اصلاح‌طلبان همانند اصولگرایان خواستار آن هستند تا کاندیداهای خودشان را به مجلس یازدهم بفرستند اما تحقق این امر مستلزم برنامه‌ریزی است.

آرمان ملی: لیست امید که برای انتخابات مجلس دهم از سوی اصلاح‌طلبان تهیه و ارائه شد سبب راهیابی کاندیداهای موجود در آن لیست به مجلس شد اما انتقادات پس از این پیروزی را نمی‌توان کتمان کرد از جمله راهیابی اصولگرایان به مجلس به‌ واسطه حضور در لیست امید یا عملکرد ناموفق برخی نمایندگان مجلس که نامشان در لیست امید بود. اصلاح‌طلبان برای عدم تکرار اشتباهات قبلی از ارائه طرح جدید خبر دادند اما ظاهرا این طرح تنها مورد تایید یک حزب بود واحزاب دیگر انتقادات زیادی به آن داشته و دارند. نام این طرح جدید «سرا» است. موافقان این طرح که گفته می‌شود بیشتر یاران و همفکران حزب اتحاد ملت هستند بر این باورند که طرح سرا گام جدید شورای عالی سیاست‌گذاری به سمت انتخاب دموکراتیک‏تر، شفاف‏تر و کاراتر بوده ضمن اینکه این شیوه‏ ارتباط میان یک جریان سیاسی با بدنه اعضا و حامیانش را تقویت کرده و مشارکت اعضای یک جریان سیاسی را به نحوی معنادار در فرآیند انتخاب نامزدها جلب می‏کند اما احزاب دیگر نظر مخالف دارند از جمله کارگزاران و اعتمادملی. به نظر می‌رسد دلیل حمایت حزب اتحاد از این طرح به تعداد اعضای این حزب در شورای عالی سیاست‌گذاری بازگردد یعنی اگر چه تعداد نمایندگان احزاب مشخص است اما اعضای حقیقی این شورا را هم باید در نظر داشت که حامی حزب اتحاد هستند!

همه ناراضی؛ فقط اتحاد راضی!

حزب کارگزاران نخستین حزبی بود که مخالفتش با این طرح را علنی کرد به نحوی که دبیرکل این حزب اعتقاد دارد که این طرح هم غیرواقع‌بینانه است و هم دچار مشکلات قانونی است. غلامحسین کرباسچی به انصاف‌نیوز توضیح داد: «این کار را می‌شود در یک حزب انجام داد نه در یک مجموعه‌ احزاب که همه باهم زاویه‌هایی هم دارند، این کار شدنی نیست. آن چیزی که در دنیا اجرا می‌کنند مربوط به یک حزب است و افراد یک حزب شناخته شده‌اند اما اینها می‌خواهند از هر حزبی یک تعدادی بگیرند. خب این تعداد را شما دارید انتخاب می‌کنید، اینکه بدنه مردمی نمی‌شود، یکسری را خودتان انتخاب می‌کنید و می‌گویید رای دهید.» از سوی دیگر حزب اعتمادملی هم مخالفت خودش را اعلام کرد. سخنگوی این حزب گفت: «از هم اکنون برای من روشن است که این طرح، نخواهد توانست نظر مردم را جذب کرده و مشکل اصلی فعلی اصلاح‌طلبان را رفع و رجوع کند، به ویژه در آن قسمتی که طراحان معتقدند به جای اینکه لابی در سطح بالای احزاب سیاسی برای تهیه لیست‌ها اتفاق بیفتد در بدنه اتفاق بیفتد.» اسماعیل گرامی مقدم افزود: «یک ایراد طرح سرا این است که در شورای عالی سیاست‌گذاری افراد حقیقی و افراد حقوقی با هم هم‌وزن هستند، شما اسامی را لیست کنید و ببینید احزاب و اشخاص حقیقی تاچه میزان متفاوت هستند؛ همه می‌دانند که یکی از احزاب به ۱۵ حزب منشعب شده و این‌ها احزاب اقماری هستند که پشت صحنه تصمیم می‌گیرند و در شورای عالی طرح می‌کنند.» وی افزود: «تاکید می‌کنم طرح‌هایی همچون طرح سرا نخواهد توانست اصلاح‌طلبان را از وضعیتی که دارند رهایی ببخشد، اینکه فکر کنیم با چنین طرح‌هایی مردم و بدنه اجتماعی دوباره برای انتخاب یک لیست قرار است به اصلاح‌طلبان اعتماد کنند و در صحنه حاضر شوند باید بگویم این طور نیست. به صراحت عرض می‌کنم کل انگیزه موجود پشت این طرح این است که بتوانند لیست را به نوعی سازماندهی کنند تا افراد خاص خودشان خروجی آن باشند.»

تکذیب حمایت رئیس دولت اصلاحات از سرا

نکته قابل توجه آنکه برخی اعضای حزب اتحاد سعی کردند برای القای پذیرش این طرح از سوی اصلاح‌طلبان چنین وانمود کنند که رئیس دولت اصلاحات موافق آن است اما این ادعا باطل بود. در ابتدای طرح ادعای حمایت رئیس دولت اصلاحات از طرح سرا بود که انصاف‌نیوز نوشت: «نباید رئیس دولت اصلاحات را برای طرحی که در آن شورا رای آورده است هزینه کرد. تا جایی که می‌دانم او در جریان نیست و ناراحت خواهد شد. چرا از او هزینه می‌کنید؟ معمولا ایشان خودش درباره موضع حرف می‌زند.» پس از آن هم آذر منصوری عضو حزب اتحاد و دبیر شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان بود که توضیح داد: «رئیس دولت اصلاحات هنوز درباره طرح اعلام نظر رسمی نکرده‌اند».

نقش جلایی‌پور در طرح سرا

سخنگوی حزب اعتماد ملی مطرح کرده بود که «من معتقد باشم بلکه همه معتقدند هر طرحی دارای پشت پرده و پشت صحنه‌ای است، طرح که از آسمان نمی‌آید، کسانی که این طرح را پیشنهاد دادند گرایش حزبی‌شان روشن است. آقای جلایی‌پور پدر و پسر گرایش حزبی‌شان روشن است. ببینید اگر پسر من امروز طرحی بیاورد چه کسی است که باور کند این طرح بدون مشورت من آمده است؟ بنابراین هر طرحی پشت صحنه‌ای دارد و پشت صحنه این طرح احزاب اقماری هستند که آن را مطرح کردند و همه چیز روشن است.» جلایی‌پور بدون اشاره به اظهارات گرامی مقدم نوشت: «در کارهای جمعی و جبهه‌ای اختلاف نظر معمولا وجود دارد. مهم این است که تصمیمات پس از بحث‌ و گفت‌وگوی کارشناسانه و به صورت اجماعی و اکثریتی صورت بگیرد که این کار شده است. ببینید اندک‌سالاری به یک معنا هم راحت و هم جذاب است؛ چون تصمیم‌گیری درباره امور مهم دست چند نفر باقی می‌ماند و یک عده معدودی می‌توانند راحت‌تر تصمیم بگیرند. ولی این نوع تصمیم‌گیری در بدنه فعالان اصلاح‌طلب منتقد جدی دارد. البته طبیعی است که همه تشکل‌ها برای تفویض اختیارات یکباره به بدنه فعالان جبهه اصلاحات آمادگی ندارند.» ظاهرا این عضو شورای مرکزی حزب اتحاد لازم ندانست به این موضوع اشاره کند که بر اساس سازوکار اعلامی برای «سرا» احزاب دیگر غیر از اتحاد از شانس پایینی برای حضور در مجلس برخوردار خواهند شد و تفویض اختیار موضوع مورد نقد نیست!

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا