گوناگون

تحولات منطقه چه تاثیری در کشور ما گذاشت؟

 از گلوی مردم بریدن و به جیب حامیان حکومت «اسلامی» ریختن، صرفاً به نام صدور انقلاب اسلامی از سوی سپاه پاسداران و مافیای ولی‌فقیه، و از جهت دیگر رخدادهای هفته اخیر در منطقه و به ویژه در عراق و تظاهرات بارز بر ضد دخالت‌های قدرت‌های خارجی و از جمله نیروهای نظامی و نمایندگان جمهوری‌ اسلامی ایران در این کشور به وضوح نشان از ورشکستگی سیاست های مخرب و ضد مردمی رژیم حاکم بر ایران را دارد…
به گزارش رویداد۲۴ ، صادرات ایران به عراق و روابط تجاری دو کشور به خاطر تحولات منطقه دستخوش تغییرات شده است. حمید حسینی می‌گوید:اطلاعاتی که داریم این است که حضور اردن در بازار عراق بسیار پررنگ شده و روزانه ۷۵۰ کامیون بار از اردن به عراق می‌رود.

 

بر اساس برنامه ریزی دولت افزایش صادرات ایران در اولویت قرار گرفته است. رضا رحمانی وزیر صنعت گفته سیاست‌گذاری دولت حمایت از صادر کنندگان است. با این حال تحولات منطقه یکی از موانع بزرگ در راه رسیدن به این چشم‌انداز است. آنچنانکه تعرفه گذاری کشورهای همسایه و مخصوصا عراق باعث شده میزان صادرات به این کشور تغییر کند.

میزان صادرات فولاد به عراق به خاطر تعرفه‌های واردات از ایران کاهش یافته است. صادر کنندگان می‌گویند شرایط به گونه‌ای شده که ادامه صادرات به این کشور توجیه اقتصادی چندانی ندارد. همین اتفاق در صنایع غذایی افتاده و عراق واردات تخم مرغ را ممنوع اعلام کرد. مدت‌ها مشابه همین اتفاق در صادرات سیمان پیش آمده است.

موانع صادرات ایران به عراق چیست؟

حمید حسینی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درگفت‌وگوی خود با رویداد۲۴ موانع بزرگ صادرات به عراق را بررسی کرده و می‌گوید: با اینکه ایران سه تا بانک در عراق دارد و برای آن هزینه و سرمایه گذاری کرده، ولی نظام بانکی ما در عراق موفق نبوده و سرمایه داران عراقی تمایلی به کار بانکی ندارند و از طرفی تحریم باعث شده طرف عراقی با بانک‌های ایرانی کار نکنند.

او در مورد مشکل صادر کنندگان ایران به عراق می‌گوید: بخش بزرگ مشکل صادر کنندگان بی ثباتی در قوانین عراق است. قوانین وارداتی و تعرفه واردات مرتب در عراق عوض می‌شود و از طرفی تغییر و تحول در مرز‌ها را داریم.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه مساله برگشت ارز صادراتی به کشور یکی از مشکلات روابط دو کشور است، می‌گوید: مدل تجاری با عراق باید بر اساس اعتماد باشد که این خودش مشکل ساز است به خصوص برای شرکت‌هایی که وابسته به نهاد‌ها هستند یا شرکت‌های بزرگی نمی‌توانند با این سیستم کار کنند.

حسینی می‌گوید: به جز مشکلات بانکی و تحریم‌ها، مشکل دیگری که وجود دارد، تعطیلات در عراق است. برای اربعین همه مرز‌ها مسافری شدند و صادرات ایران چند روز متوقف شد. این زمان تقریبا دو هفته طول کشید؛ یعنی از ۱۷ مهر تا پایان مهر که مرز‌های عراق فقط برای زائرین اربعین باز بود. پارسال مرز دریایی خرمشهر و مرز خسروی و سومار باز بود، ولی امسال همه مرز‌های زمینی مسافری شده و کار سخت شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا