بین‌المللی

آسانژ با احتمال مرگ در زندان مواجه است

پدر «جولیان آسانژ» موسس سایت افشاگر ویکی لیکس هشدار داد که پسرش ممکن است در زندان انگلیس جان خود را از دست بدهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «جان شیپتون» پدر جولیان آسانژ روز گذشته(جمعه) به خبرنگاران در ژنو گفت که نگران آن است که پسرش بعد از ۹ سال «پیگرد قانونی» به دلیل شجاعت افشای «جنایات جنگی» آمریکا، در زندان بمیرد.

وی افزود: دو روز پیش با پسرم (جولیان) در زندانی در انگلیس ملاقات کردم و باید با این «حقیقت تلخ مواجه شوم» که او «ممکن است در زندان بمیرد.»

شیپتون گفت: این ناامیدی تلخ یک پدر نیست و یک حقیقت ساده است.

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ با استفاده از  وبسایت ویکی لیکس، اسناد دیپلماتیک و نظامی طبقه بندی شده را درباره اقدامات آمریکا در بمباران عراق و افغانستان افشا کرد که برای دولت آمریکا بسیار شرم آور بود.

از آن زمان به بعد، آسانژ گرفتار پیگردهای قضایی بوده و اکنون با تلاش واشنگتن برای استرداد او از انگلیس به آمریکا مواجه است. اتهام او در آمریکا نقض قانون جاسوسی است که می تواند به صدور حبس ۱۷۵ سال در زندان آمریکا منجر شود.

این افشاگر ۴۸ ساله از آوریل (فروردین) گذشته تاکنون در زندان انگلیس تحت تدابیر امنیتی شدید بسر می برد.

پلیس بریتانیا پیشتر توانست او را از سفارت اکوادور در لندن بیرون بکشد.

آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور بسر می بُرد تا از استرداد به سوئد جلوگیری شود. در سوئد او با اتهاماتی درباره هتک حرمت جنسی مواجه است؛ اتهامی که این افشاگر، آن را تکذیب کرده است.

ابراز نگرانی پدر آسانژ بعد از هشدار هفته گذشته یک کارشناس حقوق بشر سازمان  ملل متحد مطرح شد که گفته بود نحوه برخورد با آسانژ زندگی او را در معرض خطر قرار داده است.

«نیلس ملزر»(Nils Melzer) گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور شکنجه و دیگر رفتارهای غیرانسانی گفت: تداوم مواجهه آسانژ با رفتارهای دلخواهی و نادرست می تواند به زودی به قیمت جان او تمام شود مگر این که دولت انگلیس فورا این رویه را تغییر داده و به شرایط غیرانسانی رفتار با او رسیدگی کند.

چندی پیش رسانه های اسپانیا گزارش دادند: بعد از پناهندگی جولیان آسانژ به سفارت اکوادور در لندن، یک شرکت اسپانیایی که مسئولیت حفاظت از سفارت را برعهده داشته، در مدت زمانی که آسانژ در سفارت اکوادور ساکن بوده از وی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) جاسوسی می کرده است.

به رغم پایان یافتن دوران محکومیت جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس، یک قاضی در لندن در ماه گذشته اعلام کرد که وی باید تا زمان برگزاری دادگاه استرداد به آمریکا، در بازداشت بماند.

آسانژ همچنین هزاران ایمیل حزب دموکرات را در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده منتشر کرد که این اسناد را هکرهای روسی به دست آورده بودند.

به عقیده کارآگاهان این اقدام، حرکتی در جهت تخریب کارزار انتخابات ریاست‌ جمهوری «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات و رقیب «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری کنونی آمریکا بود.

جولیان آسانژ به حکم دادستان سوئد و به دلیل اتهام تجاوز جنسی در سراسر اروپا نیز تحت پیگرد قانونی قرار داشت اما برای فرار از این اتهام به سفارت اکوادور در لندن پناه برد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا