اجتماعی

حجازی و پرسپولیس صاحب خیابان شدند، شجریان نه!

 نمایندگان شورای شهر تهران در مصوبه روزگذشته با اکثریت آرا، خیابانی فردوس غربی را به نام زنده‌یاد «ناصر حجازی» (دروازه‌بان تیم ملی و باشگاه استقلال تهران) و میدان و خیابان پیروزان را به «پرسپولیس» تغییر نام دادند.

آرمان ملی- وحید استرون: دلیل نامگذاری این دو خیابان قرار داشتن کمپ تیم فوتبال ناصر حجازی و باشگاه استقلال در احوالی خیابان فردوس غربی و مجاورت باشگاه پرسپولیس در میدان پیروزان عنوان شده است. همچنین خیابان کشفیان در منطقه سه به خیابان «دکتر نوربخش» تغییر نام پیدا کرد. اما هنوز خبری از نامگذاری بلوار فلامک شمالی و جنوبی در منطقه ۲ تهران به نام استاد محمد رضا شجریان نیست.

نخستین مصوبه تغییر نام خیابان‌ها در دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران به اسفند سال ۱۳۹۶ بازمی‌گردد؛ که بر اساس آن نام خیابان نفت به اسم دکتر محمد مصدق تغییر یافت، ۲۷ فروردین امسال بود که شورای شهر پنجم تهران خیابانی در پایتخت را به نام محمدرضا شجریان استاد آواز ایرانی و برخی از چهره‌های برجسته فرهنگ و هنر نامگذاری کرد و این پیشنهادات با ۱۷رای موافق و بدون رای مخالف و ممتنع تصویب شد و پس این نامگذاری گروهی از دلواپسان در اعتراض به نامگذاری این خیابانی در تهران تجمع کردند. اگرچه برخی این اقدام شورای شهر را تحسین‌برانگیز و بی‌سابقه خواندند، اما برخی هم به مخالفت با این اقدام برخاسته و اعلام کردند شورای شهر تهران به جای حل مشکلات شهر و مردم، اسم-فامیل بازی می‌کنند. گروهی هم اعتراض می‌کردند که چرا در میان نام این هنرمندان که برخی از آنها مخالف نظام هستند، اسمی از هنرمندان انقلاب نیست؟ خانه موسیقی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: هرچند اقدام شورای شهر در نامگذاری گذرگاه‌ها به نام اهالی فرهنگ دیرهنگام بوده اما به هر روی پیشنهاد اخیر به‌ویژه ذکر نام استاد محمدرضا شجریان که سال‌ها از حقوق شهروندی و فعالیت حرفه‌ای محروم بوده است جای تقدیر و تشکر دارد.

محمدجواد حق‌شناس، رئیس کمیسیون نامگذاری شورای شهر تهران در مورد هماهنگی با خانواده هنرمندان برای نامگذاری معابر گفت: در مورد نامگذاری بلوار فلامک شمالی و جنوبی که به نام محمدرضا شجریان نامگذاری شد باید بگویم که با پسرش همایون با واسطه تماس گرفته شد و آنها نیز رضایت خود را اعلام کردند. از سوی دیگر طرح نام‌گذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان در شهر مشهد هم متوقف شد و تا امروز این موضوع همچنان مسکوت مانده است. بر اساس رأی اعضای شورا، خیابان سپند در محدوده اقدسیه به نام عزت الله انتظامی، فلامک جنوبی و شمالی در شهرک قدس به اسم استاد محمدرضا شجریان، در منطقه ۲ خیابان معارف در محدوده اوین به نام داود رشیدی، خیابان ۲۴ متری در سعادت آباد به نام محمدعلی کشاورز، خیابان کوکب در محدوده شهرآرا به نام غلامحسین امیرخانی و خیابان نیلوفر در محدوده اختیاریه به نام علی نصیریان نامگذاری شد.

طرحی که مسکوت ماند

در این میان، حتی خبرهایی از لغو این مصوبه به گوش می‌رسید، حتی در شبکه‌های اجتماعی نیز به گوش می‌رسید که اعضای شورای شهر تهران مصوبه قطعی خود در مورد نامگذاری خیابان به نام هنرمندان را از فرمانداری تهران پس گرفته‌اند. حتی محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایرناپلاس این موضوع را تایید نکرد و گفت: خبری از چنین اتفاقی در دستم نیست و من الان نمی‌خواهم راجع به این موضوع صحبت کنم. چندی پیش محمود میرلوحی، عضو شورای شهر تهران به «آرمان ملی» گفته بود: ما سه نامگذاری خیابان‌های تهران را فعلا متوقف کردیم که نام خیابان استاد شجریان، خانم‌ها سیمین بهبهانی، فروغ فرخزاد است و شاید در آینده این نامگذاری اجرایی شود. این اقدام از سوی شورای شهر تهران به تصویب رسیده اما به لحاظ اجرایی باید به شهرداری ابلاغ شود و در پروسه بعدی به دست هیات رئیسه می‌رسد. اما تا امروز هیات رئیسه این مصوبه را ابلاغ نکرده است.

حسن خلیل‌آبادی عضو شورای شهر تهران نیز درباره توقف نام‌گذاری سه خیابان در پایتخت به نام‌های سیمین بهبهانی، فروغ فرخ‌زاد و محمدرضا شجریان گفته است: بخشی از این مصوبه به شهرداری ابلاغ شده است و بخشی از آن هم محل مناقشه است. از طرفی نسبت به نامگذاری بعضی از این خیابان‌ها نظراتی وجود دارد که شورا در حال رایزنی برای برطرف کردن مشکلات و حساسیت‌هاست. به اعتقاد او این حساسیت‌ها و اختلاف‌نظرها روی برخی از اسامی است و با گفت‌وگو حل می‌شود. وی در ادامه خاطرنشان کرد: نام‌گذاری‌ها هنوز اجرایی نشده و در هیات رئیسه شورای شهر و کمیسیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فرهنگی و اجتماعی این موضوع در حال بررسی است. برخی نسبت به این نام‌گذاری‌ها انتقاد داشتند که نظرات آنها را شنیده و گفت‌و‌گوهایی انجام داده‌ایم. عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه تلاش کرده‌ایم در فرایندی به این قضیه بپردازیم، گفت:‌ زمان نهایی شدن این موضوع هنوز مشخص نیست، ولی احتمال تغییر این نام‌ها وجود دارد که البته هنوز تصمیم قطعی نشده است. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تغییر نامگذاری جزو مسئولیت‌های کمیسیون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ نامگذاری در شورا است و باید منتظر ماند تا نتیجه نهایی شود.

این طرح در مشهد هم مسکوت مانده

به غیر از تهران، سال گذشته نیز قرار بود که خیابانی به نام محمدرضا شجریان در زادگاهش (مشهد) نامگذاری شود و این طرح در شورای شهر مشهد نیز به تصویب رسید، اما سرنوشتی بهتر از تهران پیدا نکرد و هنوز این نامگذاری هنوز صورت نگرفته است. حمدرضا حیدری، عضو شورای اسلامی شهر مشهد نیز در مورد نامگذاری خیابانی به نام محمدرضا شجریان در شهر مشهد می‌گوید: استاد شجریان از چهره‌های ماندگار عرصه موسیقی سنتی هستند و در احیا و توسعه موسیقی سهم بسزایی دارند و هیچ‌ تردیدی نیست. ما بر این نظریم که از چهره‌های فرهنگی بزرگ چون اخوان‌ثالث‌ها و شجریان‌ها یاد شود و در این زمینه هم طرحی از سوی شورا اعلام شد. اما درنقطه مقابل یکسری محدودیت‌ها وجود داشت و قرار شد تأمل بیشتری روی آن صورت بگیرد تا این طرح مانند تهران بعد از تصویب متوقف نشود، نباید مسیری را برویم که در مرحله اجرا متوقف شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا