گوناگون

طعنه بنفش

نزدیکی به انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از بهانه‌های دولت برای سفر به استان یزد شد؛ شهری که بزرگان اصلاحات در آن پرورش یافتند، شهری که نبض انتخابات برای اصلاحات است اما سخن در باب سیاست را مدت مدیدی است رها کرده‌اند و سکوت و نگاه از منظر درون‌گرایی را بر هر نظر و سخنی ترجیح می‌دهند.

جهان صنعت؛ حالا روحانی در جمع مردم یزد که نماد فرهنگ و یادگار همت هستند به ایراد سخنرانی می‌پردازد و سعی می‌کند تپش انتخاباتی را در یزد به جریان بیندازد. روحانی دیروز در یزد با کلامش به استقبال اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس شورای اسلامی رفت.

با توجه به سخنان رییس‌جمهور در جمع مردم یزد و مطالبه‌اش از ریاست قوه قضاییه برای برخورد با فساد‌های میلیونی و میلیارد تومانی و تقاضای شفاف‌سازی در خصوص پرونده بابک زنجانی که دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون پول را خورد و حکم اعدام هم برای او صادر شد اما در نهایت مشخص نشد این پول کجا رفت، همچنین نام بردن از رییس دولت اصلاحات در استان زادگاهش و تمجید رییس‌جمهور از او، می‌توان این برداشت را داشت که روحانی قصد ائتلاف دوباره بین خود و اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس را دارد‌. واقعیت نیز آن است که روحانی نیاز دوباره به بدنه اصلاحات دارد و با شعار‌هایی شبیه رفع حصر یا مبر‌ا نشان دادن دولت خود از هر گونه فساد، قصد اعتمادسازی مردم نسبت به اصلاح‌طلبان را دارد. جملات کلیشه‌ای روحانی در خصوص مبارزه با فساد و تاکید بر این جمله که در این دولت یک ریال هم گم نخواهد شد در حالی مطرح می‌شود که پرونده حسین فریدون، مهدی جهانگیری و شبنم نعمت‌زاده و رکورد ۱۶ هزار میلیارد تومانی بانک سرمایه در دولت او اتفاق افتاده است‌. از این رو باید دید در این راه و کارزار انتخاباتی، اصلاح‌طلبان چقدر با دولت همراهی می‌کنند چرا که عهدشکنی دولت روحانی نسبت به این جریان سیاسی تاوان سنگینی برای اصلاحات باقی گذاشت و ائتلاف و جذب آرای مردمی را برای این گروه سخت‌تر از قبل کرد.

این اولین سفر روحانی به یزد نبود اما چیزی که این‌بار سفر‌های او را با بار‌ها و دفعات گذشته متمایز کرده بود، عدم رضایت مردم و شعار‌های اعتراضی آنها حتی چند روز پیش از حضور او در آن استان است. دیروز همزمان با سخنرانی حسن روحانی در میدان امیرچخماق یزد عده‌ای از شرکت‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی که روی آنها گلایه‌مندی صنفی درج شده بود، انتقادهایی را به سیاست‌های اقتصادی دولت مطرح کردند. رییس‌جمهور هم در پاسخ به این مطالبات در بخشی از سخنان خود تاکید کرد که هر کس در این کشور‌ دستش به فساد آلوده باشد باید با او برخورد شود. مضمون پلاکاردها بیشتر مربوط به وضعیت نیروهای شرکتی، وضعیت آب برای کشت زمین‌های کشاورزانی و وضعیت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و گلایه‌مندی از دولت برای گرانی بود. این عده در بخشی از شعارهای خود حل معضلات اقتصادی نظیر گرانی را از دیگر مطالبات خود از رییس‌جمهور عنوان کردند‌. این افراد که صدای شعارهایشان در جمعیت حاضر گم شده بود، تاکید داشتند که مشکلات موجود با سخنرانی قابل حل شدن نیست.

رییس‌جمهور در بخشی از سخنان خود در واکنش به معترضان گفت: اختلاف و فاصله، خواست آمریکاست. نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود.

روحانی در سخنان خود گفت: نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود. گرچه آن عده کم و معدود در کشورند اما در عین حال آن گروه کم و کوچک را هم به اسلام و به پیامبر و وحدت دعوت می‌کنیم. همه ما امروز در شرایط تاریخی بسیار مهمی قرار داریم. امروز ما در شرایطی هستیم که در برابر فشار بیگانگان، ملت ما یکپارچه ایستاده‌اند. با وجود همه تلاش‌هایی که آمریکا و دشمنان ما علیه ملت انجام دادند اما ملت ما امروز از هر زمان دیگر برای فداکاری نسبت به دیارشان آماده‌تر هستند.

رییس شورای‌عالی امنیت ملی تاکید کرد: ما در طول یک سال گذشته در برابر فشار بیگانگان ایستادگی کردیم. روزهای سختی بر مردم ما گذشت. در طول سال‌های ۹۷ و ۹۸ فشار اقتصادی بر کشور ما فراوان بود. مردم روزهای مشکلی را از لحاظ اقتصادی داشتند اما در عین حال ایستادگی و وحدت و تلاش پیگیر مردم وجود داشت. امروز آمریکا مایوس شده است. آمریکا امروز به خوبی می‌داند که روزی است که ملت بزرگ ما در برابر فشار آنها ایستادگی و مقاومت کردند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ما امروز به نقطه‌ای رسیدیم که دشمن را مایوس کنیم، آمار و ارقام اقتصادی با ما سخن می‌گوید. آمار و ارقام اقتصادی می‌گوید از ماه اردیبهشت امسال در هر ماه شرایط ما بهتر و بهتر شده و این روند در ماه‌های گذشته همچنان پیش روی ما بوده است. اینکه با وجود فشار دشمن، ملت ما می‌تواند از اردیبهشت تا مهر هر ماه فشار تورم را کنترل کند، قابل تحسین است. این به آن معناست که کارگران و مهندسان و کشاورزان ما در سراسر کشور تلاش‌شان را افزون کرده‌اند.

عضو شورای‌عالی سران قوا افزود: اینکه می‌بینیم با وجود فشارها صادرات غیر‌نفتی افزون می‌شود یعنی مردم در این مسیر حرکت کرده‌اند. اگر ما تلاش‌مان را اضافه کنیم، اگر در این شرایط بتوانیم در برابر دنیا در زمینه علم و دانش و فعال کردن شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد تحول در کشور باشیم، به خوبی می‌توانیم دشمنان‌مان را منکوب کنیم.

رییس‌جمهور در بخشی از سخنانش با اشاره به لایحه مبارزه با فساد که تقدیم مجلس شده است و لایحه تعارض منافع که در حال بررسی در دولت است، گفت: همه ما باید با شفافیت و عزم راسخ با فساد مبارزه کنیم. هر کس دستش در این کشور آلوده به فساد باشد، باید با او برخورد شود. ما در زمینه مبارزه با فساد نه جناح و نه شخص را باید بشناسیم. همه مردم و جناح‌ها خواستار مبارزه با فساد به صورت شفاف هستند. وی با درخواست از قوه قضاییه مبنی بر اینکه حالا که با فسادهای میلیونی و میلیون دلاری برخورد می‌کنید مبارزه با فسادهای میلیارد دلاری را برای مردم شفاف کنید و توضیح دهید، گفت: هنوز برای ما مشخص نیست آقایی که دو میلیارد و ۷۰۰میلیون را خورد چه شده است، او را دستگیر و دادگاهی کردند اما این پول کجا رفت؟ چه کسانی مسوول هستند؟ چرا برای مردم نقش آنهایی که در این پرونده حضور داشتند، توضیح داده نمی‌شود؟

روحانی با بیان اینکه من از مسوولان می‌خواهم این پول را مشخص کنند، این پول خزانه مردم و بیت‌المال بوده است، تاکید کرد:‌ من از همه مسوولان و ارگان‌ها می‌خواهم دو میلیارد دلار پولی که به حلقوم آمریکا رفت و دولت قبل ۱۰ ماه وقت داشت این پول را از حلقوم آمریکا دربیاورد اما دست روی دست گذاشت، را رسیدگی کنند. رییس شورای امنیت ملی ادامه داد: چند سال پیش شورای‌عالی امنیت ملی تصویب کرد که قوه قضاییه باید به این پرونده رسیدگی کند اما هنوز که هنوز است خبری نشده است. وی اضافه کرد: ما می‌خواهیم پرونده‌های میلیارد دلاری برای مردم روشن شود. اگر امروز، روز مبارزه با فساد است، فساد میلیارد دلاری را شفاف کنید.

حسن روحانی با اشاره به پرونده ۹۴۷ و ۷۰۰ میلیون دلاری یکی از نهادها گفت: این نهادها پول را گرفته‌اند اما پس نداده‌اند. این پول‌ها باید حسابرسی شود و پس داده شود؛ به مردم توضیح دهند.

وی با تصریح اینکه وزیر نفت و رییس کل بانک مرکزی را موظف می‌کنم که ماجرای دو میلیارد دلار را به مردم توضیح دهند و دستگاه‌هایی را موظف می‌کنم که ماجرای ۹۰۰ میلیون دلار را برای مردم توضیح دهند، ادامه داد:‌ مردم عزیز یزد فساد دانه‌‌درشت‌ها کجاست؟ چرا به این فسادها رسیدگی نمی‌کنند؟ اینکه چند نفر را به دادگاه ببرید، سروصدا کنید و نمایش بدهید مردم راضی نمی‌شوند. مردم باید بدانند این پول‌ها کجا رفته است. دادستان‌ها و قضات شریف ما نترسند و به این جناح و آن جناح توجه نکنند و با این پرونده‌ها با صراحت و روشنی برخورد کنند.

وی ادامه داد: این پول‌هایی که من امروز اعلام کردم باید برای مردم توضیح دهند و‌الا مورد به مورد در استان‌های مختلف اینها را اعلام می‌کنم.

رییس‌جمهور اظهار داشت: می‌خواهم در کنار این بحث دو خبر خوش هم به شما بدهم؛ اولین آن این است که کارگران شرکت ملی نفت ایران در بخش اکتشاف در تلاش‌های چندساله خودشان و به ویژه از سال ۹۵ تا هفته گذشته به یک میدان نفتی بزرگ دست یافتند که من این خبر را در یزد به ملت ایران اعلام می‌کنم. این هدیه دولت و وزارت نفت به ملت بزرگ ایران است. ما یک میدان نفتی به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه نفت کشف کردیم. این در یک میدان نفتی بزرگ است که از بستان آغاز می‌شود تا نزدیک امیدیه و ۲۴۰۰ کیلومتر‌مربع وسعت آن است‌. ۸۰ متر عمق دارد و نفت درجای آن ۵۳ میلیارد بشکه است.

روحانی گفت: به کاخ سفید اعلام می‌کنیم به کوری چشم دشمنان ملت ایران در ایامی که شما فروش نفت را تحریم کردید مهندسان و کارگران ما توانستند ۵۳ میلیارد بشکه نفت را کشف کنند. مهم در این میدان نفتی نحوه و ضریب بازیافت است یعنی از این مقدار چقدر را می‌توانیم استخراج کنیم و بفروشیم. اگر یک درصد بازیافت این میدان افزایش یابد ۳۲ میلیارد درآمد ما افزایش می‌یابد. آنهایی که در دو سه سال اخیر می‌گویند شرکت‌ها و فناوری‌های خارجی نباید وارد کشور شود ما باید از فناوری‌های پیشرفته‌ جهان استفاده کنیم. هرجای دنیا باشد ما از علم و فناوری آن باید استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: اگر ضریب این میدان ۱۰ درصد باشد یعنی ۳۲۰ هزار میلیارد درآمد ماست. ما باید با علم و دانش مردم‌مان را ثروتمند کنیم و مسیر درست آینده را مشخص کنیم. یک عده از آدم‌هایی که کمی بداخلاق هستند در طول ماه‌های گذشته در برخی روزنامه‌ها نوشتند که این دولت در سال گذشته یعنی سال ۹۷ با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی ۱۸ میلیارد را بر باد داد. من به رییس بانک مرکزی دستور دادم که تمام پول‌هایی که داده شده را اعلام کند. البته به من چند روز پیش نامه‌شان را نوشتند و من می‌گویم این را پخش کنند. می‌گویند ۱۸ میلیارد گم شده، عده‌ای که نه اخلاق نه ایمان و نه منافع ملی را بلدند (این‌گونه می‌گویند).

روحانی گفت: از این ۱۸ میلیارد پارسال ۳/۷ میلیارد کالای اساسی وارد شده است‌ یعنی کالای اساسی مورد نیاز مردم. ۳/۷ میلیارد برای کالاهای اساسی و درمانی وارد شده است. ۱۲ میلیارد دلار کالاهای دیگر وارد شده که لیست آنها مشخص است و تمام آنها تسویه شده که به جز مقدار اندک آن حدود یک میلیارد آن به سازمان تعزیرات سپرده شده است تا پیگیری کند. بدانید در این دولت یک ریال گم نخواهد شد. یک دلار گم نخواهد شد و آن در دوران دیگر بود که میلیاردها گم شد و هنوز پیدا نکردیم.

رییس‌جمهور گفت: مردم یزد شما چند سرمایه بزرگ دارید که خدا به شما داده است. یک سرمایه استعداد است شما با استعداد هستید. کنکور ما شهادت می‌دهد. ۲۶ سال است که جوان‌های شما در کنکور اول شدند.

سخت‌کوشی مردم یزد جزو ذات مردم یزد است. همه قنات‌های یزد حکایت از سخت‌کوشی مردم یزد دارد. دهن خود و کشور را با شیرینی‌های خود شیرین کردند. این ملت بزرگ و فداکار است اما برای این استان دو کار بزرگ باید انجام شود و من امروز در این سفر خدمت شما اعلام می‌کنم. یکی مساله آب است چه آب صنعتی و کشاورزی چه آب آشامیدنی. در شورای‌عالی‌ آب تصویب کردیم آب آشامیدنی ۳۰ سال آینده استان یزد تامین است.

وی افزود: تمام جزئیات این مصوبات روشن است که از کدام حوضه آبریز آب آشامیدنی یزد تامین شود. مساله دوم آب صنعت است. آب جنوب شیرین‌سازی خواهد شد و به عمق فلات قاره و یزد و کرمان و سایر مناطق خواهد رسید. سال آینده ۲۰ میلیون از خلیج آب وارد این سرزمین می‌شود. در شورای‌عالی آب تمام نیازمندی‌های‌ آب صنعت و کشاورزی از خلیج‌فارس و دریای عمان تامین و تخصیص داده شده و امروز هر سرمایه‌گذاری می‌تواند برای اجرای رساندن آب به یزد سرمایه‌گذاری کند.

رییس‌جمهور تاکید کرد: مطمئن هستم اگر آب کافی به استان یزد برسد در صنعت، کشاورزی و گردشگری شهر شما که شهر ثبت شده یونسکو نیز هست سرآمدتر می‌شود و این کار باعث جذب مردم دنیا به این شهر می‌شود.

رییس‌جمهور در پایان با اشاره به علمای بزرگ استان یزد از جمله سید‌کاظم یزدی صاحب عروه و آیت‌الله عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه و همچنین دو استاد فقه و اصول خودش آیت‌الله محقق داماد و مرحوم آ‌شیخ مرتضی حائزی یزدی به روح آنها درود فرستاد و گفت: به روح آیت‌الله صدوقی و همچنین فرزند گرامی ایشان شیخ محمدعلی صدوقی که دوست چند ده ساله من است و همچنین روح آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی زاهد و روشن‌ضمیر درود می‌فرستم و به فرزند برومندش سید‌محمد خاتمی افتخار این دیار و ایران سلام می‌کنیم.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا