گوناگون

مهره چینی لاریجانی در سیاست خارجی برای۱۴۰۰

استعفای کاظم جلالی، نماینده تهران دستور کار امروز مجلس بود که با رای مثبت نمایندگان همراه شد تا این نماینده ۵ دوره مجلس به عنوان سفیر راهی روسیه شود.

به گزارش خبرآنلاین، در جلسه علنی امروز مجلس بررسی استعفای کاظم جلالی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌ها به منظور ماموریت جدید در سفارت روسیه در دستور کار قرار گرفت که نمایندگان با استعفای او موافقت کردند.

علی لاریجانی نیز پس از رای مجلس به استعفای جلالی برای وی آرزوی توفیق کرد و از زحمات او در مجلس و مرکز پژوهش‌ها قدردانی کرد.

رئیس مجلس همچنین ابراز امیدواری کرد که جلالی در ماموریت جدید خود در سفارت ایران در روسیه نقش موثری در ارتقاء روابط راهبردی ایران و روسیه داشته باشد.

در این جلسه کاظم جلالی گفت: وزارت خارجه دو رسته دارد؛ رسته اداری و رسته سیاسی که افراد در رسته سیاسی همانند اعضای هیأت علمی ارتقاء پیدا می‌کنند، بنده نیز از وابستگی شروع کردم و سپس مراحل دبیر سوم، دبیر دوم، دبیر اول، رایزن سوم، رایزن دوم ، رایزن اول را طی کردم و هم اکنون مقام رایزن اولی را دارم.

علیرضا رحیمی نماینده تهران هم در مخالفت با درخواست استعفای کاظم جلالی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان با شخصیت آقای جلالی و نقش وی در زمینه بررسی طرح ها و لوایح در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی آشنا هستند. وی رویکردهای خوبی در مقابل مواضع افراطی داشته است.

وی گفت: باید دید آیا صلاح است که مدیریت مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برای ۶ یا ۷ ماه آینده تغییر کند و ساختار آن تضعیف شود؟

وی با اشاره به اینکه آقای سنایی اولین سفیر مسلط به زبان روسی در کشور روسیه است و در گذشته نیز رایزن فرهنگی بوده و در ارتقای سطح مناسبات بین ایران و روسیه نقش بسزایی داشته است، ادامه داد: مناسبات راهبردی بین ایران و روسیه منجر شد اتحادیه اوراسیا را تشکیل دهیم. فرد جایگزین در سفارت روسیه باید خط صحیح مناسبات ایران و این کشور را حفظ کند

گفتنی است کاظم جلالی، سفیر آینده ایران در مسکو همان کسی است که به عنوان یکی از چهره های نزدیک به لاریجانی در حمایت از دولت اعتدال و همچنین تصویب برجام تمام همت خود را بکار گرفت.

چندی پیش نیز یک عضو کمیسیون امنیت ملی که نخواست نامش حفظ شود مطرح کرد که در انتخابات کمیسیون امنیت ملی مجلس، کاظم جلالی به ذوالنوری رای داد تا فلاحت پیشه مجددا رئیس این کمیسیون نشود. چراکه ذوالنوری در ماجرای انتخابات ریاست مجلس با لاریجانی معامله کرد و به لاریجانی رای داد تا لاریجانی هم کمک کند ذوالنوری رییس کمیسیون بشود که شد!

اما نکته ابهام آمیز آینده علی لاریجانی در ساختار سیاسی ایران است، او که تا پایان مجلس دهم ۱۲ سال مداوم ریاست مجلس را به عهده داشته، بنا بر شنیده‌ها در انتخابات آتی مجلس شرکت نخواهد کرد.

احتمالا برای انتخابات ریاست جمهوری در اندیشه چیدن مهره‌های خود است به نحوی که نزدیکترین دستیار خود را وارد حوزه سیاست خارجی کرده.

شاید امروز که فرجام تیم لاریجانی در انتخابات مجلس مبهم است و حدود ۲۰ ماه هم تا پایان دولت روحانی باقیمانده است، برای رئیس اصولگرای مرکز پژوهش‌های مجلس که توانست خود را با لیست اصلاح طلبان وارد مجلس دهم کند، بهترین فرصت برای تغییر مکان از میدان بهارستان به مسکو باشد.

لازم به ذکر است روند انتخاب و تائید سفرا یک پروسه حدودا چهارماهه است که جلالی هم از این پروسه مستثنی نبوده و صحبت‌ها برای سفارت جلالی از همان چهارماه پیش شنیده شده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا