اخبار

گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای در باره برجام

به فاصله کوتاهی ازاعلام گام چهارم کاهش تعهدات برجامی؛ آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای تایید کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده و درصد غنای ایران بالاتر از حد مجاز تعیین شده در برجام بوده ؛ اما سطح غنی سازی تغییری نداشته و در حدِ ۴٬۵ درصد ثابت مانده است.

آژانس غنی‌سازی در سایت فردو را تایید کرد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده و درصد غنای ایران بالاتر از حد مجاز تعیین شده در برجام است. به گزارش ایسنا ; آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گزارشی ضمن تایید غنی‌سازی ایران در سایت فردو، اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده و درصد غنای ایران بالاتر از حد مجاز تعیین شده در برجام است.همچنین در این گزارش آمده است که ایران در حال غنی‌سازی با سانتر یفیوژهای پیشرفته‌تری است.

واکنش اولیه ایران به گزارش فصلی آژانس

ایرنا- سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در وین، در واکنش به ارزیابی‌های زودهنگام و خام از گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با راستی آزمایی اجرای برجام، تصریح کرد؛ موضوعات پادمانی نباید با اغراض سیاسی بزرگنمایی شود.کاظم غریب آبادی بامداد دوشنبه شب به وقت محلی به خبرنگاران گفت: این گزارش نشان می دهد که آژانس همچنان دسترسی کاملی در ایران دارد و به رغم کاهش تعهدات ایران تحت برجام که با هدف برقراری توازن نسبی میان حقوق و تکالیف طرفین انجام می شود، همچنان قادر به راستی آزمایی هم اجرای تعهدات و هم توقف اجرای بخشی از تعهدات است.

نماینده دائم کشورمان در واکنش به اظهارات اخیر آژانس در مورد مکانی در ایران، افزود: از همان ابتدا و از زمانی که آژانس، ایران را مطلع ساخت که برخی سؤالات در مورد یک مکان خاص دارد، ایران موافقت کرد که وارد یک تعامل مثبت با آژانس برای شفاف سازی وضع و رسیدگی به سوالات مرتبط شود. ایران با نشان دادن نهایت همکاری و شفافیت، متعاقباً دسترسی لازم را برای آژانس فراهم کرد.

همانگونه که توسط مقامات آژانس نیز در موقعیت های مختلف تأکید شد، تعامل بین آژانس و ایران درخصوص این موضوع در حال اجراست. بنابر این، هرگونه تلاش برای پیش داوری و ارائه ارزیابی زودهنگام و خام، صرفاً در جهت مصادره این موضوع در راستای مقاصد سیاسی خواهد بود.غریب آبادی افزود: وجود این گونه سؤالات در تعاملات بین آژانس و کشورهای عضو، امری معمول و عادی بوده و در حالی که دو طرف برای حل آن در تعامل هستند، نمی بایستی با اغراض سیاسی مورد سوء استفاده و بزرگنمایی واقع شود.

«کرنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در گزارشی پیرامون گام چهارم کاهش تعهدات ایران در چارچوب برجام، اعلام کرد: مهم است که ایران به سؤالات آژانس به طور اساسی و قابل قبول درباره یک مکان پاسخ دهد.وی تصریح کرد که این سازمان به راستی آزمایی درباره عدم انحراف مواد اظهار شده توسط ایران طبق توافق پادمانی ادامه دهد. همچنین ارزیابی ها درباره فقدان مواد و فعالیت‌های اظهار نشده در ایران ادامه می یابد…

تایید وجود ذرات اورانیوم در یک سایت اعلام نشده ایران

به گزارش ار اف ای فارسی – آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فاش ساخت که بازرسان این آژانس در یک «سایت اعلام نشده» در ایران «ذرات اورانیوم طبیعی» یافته‌اند. بگزارش آژانس این ذرات حاصل فعالیت انسانی است. هر چند آژانس اشاره‌ای به مکان مورد نظر نمی‌کند، اما بگفتۀ منابع مطلع در وین، منظور مرکزی در «تورقوزآباد» در نزدیکی تهران است که از چندی پیش موضوع گفتگو و زورآزمائی میان تهران و این آژانس قرار دارد. این آژانس در همین حال، در گزارش فصلی خود در بارۀ برجام، تائید کرد که ایران در زمینۀ میزان ذخیرۀ اورانیوم غنی شده و نیز سطح غنی سازی از حد نصاب پذیرفته در توافق وین فراتر رفته است…

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اوایل سپتامبر گذشته از مقامات ایران خواست در جهت «ارائۀ سریع پاسخ به پرسش‌های مطرح شده» اقدام نماید. «کورنِل فِروتا»، قائم مقام مدیر کل این آژانس، نیز روز جمعه ۴ اکتبر/ ١٢ مهرماه، در وین اعلام کرد که گفتگوهای آژانس با ایران اینک در بارۀ «مسائل اساسی» صورت می‌گیرد و آژانس در این زمینه خواستار پاسخ‌های روشن ایران شده است. وی نسبت به ارائۀ پاسخ از سوی مقامات ایران ابراز خوشبینی کرد و گفت به نظر می‌رسد آنان هشدار آژانس را «درک کرده و از همین رو در جهت ارائۀ پاسخ به پرسش‌های دقیق برآمده‌اند».

هر چند «کورنِل فِروتا» در بارۀ این مسائل توضیحی نداد، اما بگفتۀ دیپلمات‌های غربی در مقر این سازمان، این در بارۀ «نمونه برداری‌های انجام شده توسط بازرسان این آژانس در یکی از انبارها در نزدیکی تهران» انجام گرفته است. بگفتۀ همین منابع، در این نمونه‌ها که از انباری در تورقورآباد برداشت شده، آثاری از اورانیوم یافت شده است.بر اساس گزارش داخلی آژانس که برای آگاهی کشورهای عضو تدارک دیده شده و سندِ کاری تلقی می‌شود نمونه‌های برداشت شده در این مکان از وجود «ذرات اورانیوم طبیعی حاصل از اقدامات انسانی» حکایت می‌کند…

به گزارش آژانس، ذخیرۀ اورانیوم غنی شدۀ ایران اینک به ۵۵١ کیلوگرم می‌رسد، در حالیکۀ بر اساس تعهدات پذیرفته شده در برجام، ذخیرۀ این کشور به ٢٠٢٬٨ کیلوگرم محدود ‌می‌شود.سطح غنی سازی نیز به نسبت گزارش پیشین آژانس تغییری نکرده و در حدِ ۴٬۵ درصد ثابت مانده است. با این حال این سطح نیز از میزان پذیرفته شده در برجام که به ٣٬۶٧ درصد محدود شده، فراتر می‌رود.

با نقض برجام امکان بازگشت تحریم‌های سازمان ملل وجود دارد

یورو نیوز – فرانسه، بریتانیا و آلمان و اتحادیه اروپا از ایران خواستند تا روند نقض توافق هسته‌ای را معکوس کرده و در خلاف جهت کاهش تعهدات خود گام بردارد.سه قدرت مطرح و اتحادیه اروپایی روز دوشنبه ۲۰ آبان (۱۱ نوامبر) در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در صورت ادامه روند کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، یکی از ساز و کارهای حل اختلاف موجود در برجام دوباره اعمال شدنی و تحریم‌های سازمان ملل بازگشتنی است.

سه کشور فرانسه، بریتانیا و آلمان به همراه اتحادیه اروپا در این بیانیه اخطار داده‌اند که فعالیت‌های اخیر ایران مانع تلاش‌های آنها برای خنثی کردن تنش‌ها در خاورمیانه است. آنها همچنین گفته‌اند که به شدت نگران تصمیم ایران به از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو هستند. اتحادیه و این سه کشور اما با این همه و در این مقطع زمانی، خواستار وضع تحریم‌های مستقیم علیه تهران نشد‌ه‌اند.

سه کشور همچنین اعلام کردند که اقدام ایران «پیامدهای بالقوه‌ای برای گسترش سلاح هسته‌ای» به همراه دارد. در این بیانیه آمده است: «ما آمادگی خود را برای منظور کردن تمامی ساز و کارهای موجود در برجام، از جمله ساز و کار حل اختلاف با هدف حل مشکلات مربوط به اجرای تعهدات برجامی از سوی ایران را اعلام می‌کنیم.»…

سه کشور بزرگ اروپایی با این حال در بیانیه خود نوشته‌اند: «ما آماده‌ایم تا به تلاش‌های دیپلماتیک خود به هدف ایجاد و تسهیل شرایط برای تنش‌زدایی در خاورمیانه ادامه دهیم.»بیاینه تروئیکا می‌افزاید: «با وجود این، اقدامات اخیر ایران تلاش‌های ما را به شکل روزافزونی دشوار ساخته است.» فرانسه، بریتانیا و آلمان همچنین از ایران خواسته‌اند که با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کاملی داشته باشد…

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا