گوناگون

تلاش دولت برای نقض دستورات خود

ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی به تازگی اعلام کرده است که اپراتورهای VPN به طور رسمی راه‌اندازی شده و آغاز به کار خواهند کرد و البته قرار است فیلترشکن‌ها به افرادی خاص فروخته شوند.

جهان صنعت، حمیده حبیبی؛ البته در حال حاضر نیز افراد خاص و مهم کشور مانند دولتمردان از اینترنت بدون فیلتر برخوردار هستند و نیازی به خریداری فیلترشکن‌های رسمی ندارند. از سوی دیگر فیلترینگ در فضای مجازی به حدی گسترده شده است که برای دسترسی به سایت‌هایی مانند رویدادها و کانال‌های معمولی تلگرامی نیز باید از فیلترشکن‌ها استفاده کنیم.

فعالان استارت‌آپ‌ها و فناوری برای دسترسی به سایت‌های مورد نیاز و یا خریداری و به‌روزرسانی نرم‌افزارها باید از فیلترشکن‌ها استفاده کنند و البته در برخی موارد استارت‌آپ‌ها نیز به بهانه‌های واهی و غیرمنطقی فیلتر می‌شوند. مشکل اصلی استفاده از فیلترشکن‌ها در کشور آن است که بسیاری از آنها بدافزار هستند و در بهترین حالت نیز به صورت مداوم در حال ارسال تبلیغات به گوشی‌ها و کامپیوترها هستند. کاربران عادی ممکن است ندانند که تبلیغات از سوی فیلترشکن‌ها ارسال می‌شوند و نرم‌افزارها و استارت‌آپ‌های نصب شده روی موبایل‌شان را مقصر ارسال تبلیغات و آگهی‌ها بدانند.از سوی دیگر دولت تلاش می‌کند با پرداخت هزینه‌های کلان، به کسب‌وکارهای زیرزمینی رسمیت ببخشد. بسیاری از محتواها و سایت‌ها باید فیلتر شوند اما اگر دولت قرار است فیلترشکن بفروشد، چرا سایت‌های معمولی مانند سایت‌های خبری یا رویدادمحور را فیلتر کرده است؟خبرها و گزارش‌های بسیاری منتشر شده است مبنی بر اینکه خرید و فروش فیلترشکن یک تجارت پرسود در کشور به شمار می‌رود و عده‌ای نیز این تجارت پررونق را به دولت نسبت داده‌اند اما حتی این خبرها نیز نباید منجر به آن شود که دولت دست به خرید و فروش رسمی فیلترشکن بزند. از سوی دیگر افراد بسیار مهم و VIP کشور مانند آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به اینترنت بدون فیلتر دسترسی دارند و به همین دلیل است که توئیتر مرکز اطلاع‌رسانی این افراد شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا