گوناگون

تعطیلی بانک‌های لبنان و اعتصاب کارمندان به دلیل ناامنی

در لبنان بانک‌های این کشور بار دیگر به‌خاطر اعتصاب کارمندان به علت ناامنی و بیم از تعرض معترضان و مشتریان خشمگین، بسته شدند. همزمان وزیر آموزش لبنان نیز به‌دنبال فراخوان عمومی برای یک اعتصاب سراسری، مدارس را تعطیل اعلام کرد…

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه ۲۱ آبان / ۱۲ نوامبر از بسته شدن بانک‌های لبنان به دنبال اعتصاب کارمندان بانک‌ها خبر داد.

لبنان از شامگاه پنج‌شنبه ۲۵ مهر / ۱۷ اکتبر تاکنون صحنه اعتراضات مردمی به فساد طبقه حاکم است. اعتراضاتی که ابتدا به تصویب اصلاحات اقتصادی و در نهایت به استعفای سعد حریری، نخست وزیر این کشور در ۷ آبان / ۲۹ اکتبر انجامید. تغییراتی که نتوانست اعتراضات مردمی را خاموش کند.

به گزارش سایت زمانه،اکنون همزمان با تلاش‌های مقامات سیاسی لبنان برای تشکیل کابینه جدید و خارج کردن کشور از شدیدترین بحران اقتصادی از زمان جنگ داخلی ۱۹۹۰-۱۹۷۵، موج تازه‌ای از اعتصاب به تعطیلی بانک‌ها و مدارس منجر شده است.

روز سه‌شنبه شعبه‌های بانک‌های لبنان که تقریباً نیمی از ماه اکتبر به‌دلیل تأمین امنیت کارمندان و مشتریان تعطیل بودند، بازهم به دلیل مشابه بسته شدند. براساس اظهارات رئیس یکی از اتحادیه‌ها، کارمندان بانک‌ها بیم آن دارند که از سوی مشتریان بانک که خواهان دسترسی به سپرده‌هایشان هستند و معترضان خشمگین که در مقابل بانک‌ها تجمع می‌کنند، مورد تعرض قرار بگیرند و به همین دلیل وارد اعتصاب شده‌اند.

جورج الحاجی، رئیس فدراسیون اصناف کارمندان بانک در این زمینه گفت:

«ما به‌دنبال این هستیم که امروز با انجمن بانکداری لبنان جلسه‌ای داشته باشیم. باید با همکاری هم تصمیمی اتخاذ کنیم و برای این‌که کارمندان بانک‌ها مورد تعرض و آزار قرار نگیرند، راه حلی پیدا کنیم.»

الحاجی همچنین اعلام کرد که با وجود تعطیلی بانک‌ها دستگاه‌های خودپرداز فعال خواهند بود تا سپرده‌گذاران احساس نکنند به‌خاطر اعتصاب‌ کارمندان «تنبیه» شده‌اند.

بانکداران و تحلیلگران اقتصادی لبنان پیشتر از نگرانی گسترده نسبت به بازگشایی بانک‌ها و در پی آن خارج کردن سپرده‌ها و پس‌اندازهای مالی سخن گفته بودند. جریان ورود سرمایه مورد نیاز برای تأمین کسری دولت و پرداخت مالیات برای واردات، کُند شده و فشارهای مالی‌ای را ایجاد کرده که در چند دهه اخیر بی‌سابقه است، از جمله ظهور بازار موازی برای ارز.

از سال ۱۹۹۳ ارزش لیره لبنان در برابر دلار آمریکا بر ۱۵۰۷,۵ ثابت مانده بود اما در ماه‌های اخیر نرخ دلار در بازار موازی افزایش یافته است.

به همین‌دلیل پس از شروع اعتراضات، بانک‌های لبنان تلاش کرده‌اند با اعمال محدودیت در خروج دلار از حساب‌های بانکی و در انتقال پول به خارج از کشور از فرار سرمایه جلوگیری کنند.

روز دوشنبه اما بانک مرکزی لبنان اعلام کرده بود امنیت سپرده‌های مردم را تأمین کرده و توانایی آن را دارد که ارزش لیره لبنان را در برابر نرخ دلار تثبیت کند.

ریاض سلامه، رئیس بانک مرکزی لبنان نیز در یک کنفرانس خبری تلویزیونی اعلام کرد این بانک قصد ندارد سرمایه‌های نقدی مردم را کنترل کند و از سپرده‌های آن‌ها کسر نخواهد شد.

همزمان با تعطیلی بانک‌ها وزیر آموزش لبنان خبر از تعطیلی مدارس در روز سه‌شنبه داد. او دلیل این تصمیم را «فراخوان عمومی برای یک اعتصاب گسترده و احترام به حق دانش‌آموزان برای ابراز نظراتشان» بیان کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا