گوناگون

وضعیت کشور غیرعادی است، پول برای ادارۀ کشور نداریم

روحانی امروز طی سخنانی در کرمان گفت که شرایط کشور غیرعادی، سخت و پیچیده است و به دلیل تحریم های نفتی دولت ریال و ارز برای ادارۀ کشور ندارد…

رادیو بین المللی فرانسه – حسن روحانی در سخنرانی که امروز سه شنبه بیست و یک آبان ماه در کرمان انجام داد گفت که شرایط کشور غیرعادی، سخت و پیچیده است. او سخت ترین روزهای حیات جمهوری اسلامی را روزها و ماه‌های اخیر خواند و گفت که به دلیل تحریم‌های نفتی دولت ریال و ارز برای ادارۀ کشور ندارد.

روحانی با بی سابقه خواندن مشکلات امروز کشور افزود: “تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفت کش اینگونه مشکل نداشتیم. ” او در توصیف دشواری شرایط اقتصادی حاضر تصریح کرد که برای نمونه در جریان جنگ هشت سالۀ ایران و عراق، صادرات نفت ایران تنها دو هفته در سال ۱۳۶۴ متوقف شد.
روحانی با بی سابقه خواندن مشکلات امروز جمهوری اسلامی افزود : تاکنون برای فروش نفت و حرکت یک کشتی نفت کش اینگونه مشکل نداشتیم. برای نمونه در جریان جنگ هشت سالۀ ایران و عراق، صادرات نفت تنها دو هفته متوقف شد.

روحانی در ادامه افزود: تنها درآمدی که می تواند کشور را اداره کند پول نفت است. وقتی کشور با مشکلات فروش نفت مواجه می شود چگونه باید کشور را اداره کنیم؟

روحانی تأکید کرد که حکومت به ارز خارجی نیاز مبرم دارد، زیرا ارز خارجی تأمین کنندۀ منابع واردات قطعات و کالاهای اساسی است و مجددا پرسید: حالا که این درآمد در نتیجۀ تحریم ها و ناتوانی حکومت برای صادرات و فروش نفت در میان نیست، چگونه می توان کشور را اداره کرد.

یک مقام امنیتی جمهوری اسلامی پیش تر گفته بود: فروش نفت تا ۲۰ برابر کمتر شده است.

در همین حال یورونیوز با اشاره به تاثیر ناآرامی‌های عراق بر اقتصاد جمهوری اسلامی، از تخریب معبر ورود ۱۰ میلیارد دلار ارز به ایران خبر داد.

این منبع اعلام کرد: با ادامه اعتراض‌های عمومی در عراق، برخی تجار ایرانی از توقف فعالیت خود در بازار عراق خبر می‌دهند. این در شرایطی است که ارزش بازار عراق برای اقتصاد ایران طی سال های اخیر تا سطح بازار بزرگ چین افزایش یافته است.

از سوی دیگر قاسم شعله سعدی، نماینده سابق مجلس شورای اسلامی و وکیل دادگستری گفته: صدای شکستن استخوان‌های جمهوری اسلامی را می‌شنوم.

وی در مصاحبه ای گفت: آقای خمینی اندکی قبل از اینکه جماهیر شوروی فروپاشی کند٬ در نامه ای خطاب به آقای گورباچف نوشت: من صدای شکستن استخوان‌های کمونیسم را می‌شنوم.

قاسم شعله سعدی افزود: من این حرف را دو سال پیش در یک کنفرانس و همایشی که برای اهل قلم بود گفتم٬ که من صدای شکستن استخوان‌های جمهوری اسلامی را می‌شنوم. چون هیچ اراده‌ای برای اصلاحات نیست. الان چندین بحران وجود دارد. این بحران‌ها به لحاظ جامعه‌ شناختی٬ بحران‌های دوران گذار است. و چندین جنبش این بحران‌ها را همپوشانی می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا