بین‌المللی

جنبش اعتراضی علیه نظام سرمایه‌داری در فرانسه یک ساله شد

جنبش اعتراضی علیه نظام سرمایه‌داری در فرانسه و سیاست های دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور امروز به یک سالگی خود رسید؛ جنبشی که با حدود ۲۸۲هزار نفر در ۱۷نوامبر سال میلادی گذشته آغاز شد و هنوز به حیات خود ادامه می دهد.

درست یک سال پیش در چنین روزی مردم فرانسه در اعتراض به افزایش تنها چند درصدی مالیات بر سوخت به خیابان ها آمدند و این حرکت به دنبال بی تفاوتی دولت فرانسه به مطالبات مردمی، به تدریج به جنبشی علیه سیاست های دولت فرانسه تبدیل شد.

امروز پایان پنجاه و سومین هفته اعتراض های مردمی علیه نظام سرمایه داری در فرانسه است؛ انتظار می رود که این کشور تا پایان هفته پیش رو بویژه روزهای شنبه و یکشنبه شاهد اعتراض های عظیم مردمی باشد. بیش از ۲۰۰ اقدام اعتراضی برای امروز و در یک سالگی جنبش برنامه ریزی شده است.

روز پنجشنبه پزشکان و کارمندان بیمارستان‌های دولتی فرانسه در اعتراض به کاهش بودجه بهداشتی دست به اعتصاب زدند.

صدها پزشک، پرستار، دانشجوی پزشکی و کارمند بیمارستانی که روز پنجشنبه در پاریس و شمار دیگری از شهرها اعتصاب کردند، از رئیس جمهوری فرانسه خواستند «بیمارستان‌های دولتی را نجات دهد؛ بیمارستان‌ های عمومی این کشور از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون مجبور شده‌اند ۹ میلیارد یورو از هزینه‌های خود را کاهش دهند.

جنبش جلیقه زردها که به تعبیر هفته نامه اکسپرس فرانسه، از ۱۷ نوامبر ۲۰۱۸ نخستین روز این جنبش، برخی از آنها حتی یک تظاهرات را هم از دست نداده اند. در طول یک سال، آنها با وجود بارش برف، باران و موج گرما، ضربات باتوم و گاز اشک آور هرگز تظاهرات را ترک نکردند.

از مجموع هزاران جلیقه زردی که از روز نخست تظاهرات ملی این جنبش یعنی ۱۷ نوامبر ۲۰۱۹ بسیج شده اند، برخی از آنها نه یک قدم عقب رفته اند و نه یک قرار ملاقات واحد داشته اند و آنها با صدای بلند و قاطعانه تر از همیشه فریاد می زنند: ما اینجا هستیم و ترک نخواهیم کرد.

طبق آمارهای تازه وزارت دادگستری فرانسه، پلیس این کشور از ابتدای شکل گیری جنبش جلیقه زردها تاکنون بیش از ۱۰ هزار نفر از طرفداران این جنبش را دستگیر کرده است. بر اساس این گزارش، دادگاه های فرانسه بیش از سه هزار فقره حکم قضائی علیه اعضای این جنبش صادر و آنها را به شرکت در «شورش‌های جمعی» و «حمله به نیروهای انتظامی» متهم کرده‌اند.

۴۰۰ نفر از اعضای این جنبش محکوم و برای آنها قرار حبس صادر شده است. شمار زیادی از دستگیرشدگان هم به ارائه خدمات اجتماعی اجباری محکوم شده‌اند.

همچنین طبق گزارش چندی پیش روزنامه اکسپرس انگلیس، در طول حدود یک سال گذشته، ۱۰ هزار و ۷۹۰ نفر از نیروهای پلیس در جریان اعتراض های مردمی در فرانسه زخمی شده و ۵۲ پلیس دیگر جان خود را از دست داده‌اند.

بیش از ۲۰۰ اقدام اعتراضی در فرانسه

شبکه رادیویی “اورپ ۱”، روز شنبه گزارش کرد:‌ یک سال پس از نخستین تظاهرات جلیقه زردها، مقامات انتظار دارند که روز شنبه چندین هزار نفر از جمله معترضان تندرو در پاریس به خیابان ها هجوم بیاورند.  بیش از ۲۰۰ اقدام در آخر هفته برنامه ریزی شده است.

جلیقه زردها برای تولد خود به دنبال تنفس دیگری است. تظاهرکنندگان در حالی که ماهها در تلاش برای بسیج بوده اند برای حضور معترضان در اواسط روز شنبه در شبکه های اجتماعی برای انجام ۲۰۰ عمل اعتراضی فراخوان داده اند.

جنبش جلیقه زردها در حالی به حیات خود ادامه می دهد که بر نظرسنجی “البل”(Elable) که روز چهارشنبه منتشر شد، ۵۵ درصد فرانسوی ها از این جنبش حمایت و یا ابراز همدردی می کنند، اما ۶۳ درصد نمی خواهند این جنبش از سر گرفته شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا