گوناگون

دهها کشته و بیش از هزار نفر بازداشت

اعتراضات سراسری مردم در طی سه روز اخیر علیه  افزایش ۳ برابری قیمت بنزین و سیاست های غیر انسانی حکومت «اسلامی» در بیش از ۵۰ شهر همچنان ادامه دارد. در جریان این اعتراضات که با گسیل نیروهای امنیتی و انتظامی حکومت مواجه شده است، طبق آمار ارائه شده از سوی برخی وبسایت‌ های حقوق بشری دهها تن کشته  و بیش از هزار نفر بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری فارس گزارشی را به نقل از یک نهاد امنیتی درباره ابعاد اعتراض‌های اخیر در ایران به گران‌ شدن بنزین منتشر کرده است. طبق این گزارش در بیشتر شهرهای کشور  تجمع و تظاهرات گسترده ایوجود داشته و بیش از ۱۰۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

در گزارش خبرگزاری فارس ادعا شده است: « برای بسیاری از آنها پیامک هشدار توسط دستگاه‌های امنیتی ارسال شده است.»

این گزارش هم‌چنین مدعی شده است: «شیوه عملکرد هسته اصلی خشونت نشان می‌دهد که این افراد کاملا آموزش دیده بوده و برخلاف بسیاری از مردم که از افزایش ناگهانی بنزین غافلگیر شده‌اند.»

بر اساس گزارش فارس «از میان ۱۰۸۰ شهر و شهرستان کشور، اعتراضات و تجمعات کوچک و بزرگ در ۱۰۰ نقطه کشور صورت گرفته که جمعیت این تجمعات بین ۵۰ تا حداکثر ۱۵۰۰ نفر تخمین زده شده است. حجم خشونت و میزان تخریب  نسبت به تجمعات دی ماه ۹۶ گسترده‌تر و مخرب‌تر بوده و در نتیجه آسیب‌های جانی و مالی در مقایسه با آن افزایش داشته است. در استانهای خوزستان، تهران بزرگ، فارس و کرمان بیشترین آسیب را داشته اند.»

این خبرگزاری نوشته است «آمار دقیقی از میزان کشته شده‌ها در دسترس نیست اما بیشترین تلفات مربوط به  انبارهای نفتی و مقرهای نظامی و مراکز دینی بوده است که در جریان جلوگیری از انفجار انبارهای نفتی و خلع سلاح مقرهای نظامی به وقوع پیوسته است. »

بنا به این گزارش «تاکنون حدود ۱۰۰۰ نفر در ناآرامی‌های اخیر در کل کشور بازداشت شده‌اند و بیش از ۱۰۰ بانک و ۵۷ فروشگاه بزرگ فقط در یک استان به آتش کشیده شده و یا به غارت رفته است.[ ایجاد ناامنی و تخریب اموال عمومی از شیوه های شناخته شده ای است که سرکوبگران رژیم به حال از خود نشان داده اند!] به عنوان نمونه در یکی از تلخ‌ترین حوادث شب گذشته در استان تهران بعد از اعتراضات مردمی به یک بانک و آتش زدن آن، کل ساختمان و طبقات بالایی آن که مسکونی بوده است،  از سوی ماموران دچار حریق شده و عده‌ای در پشت بام ساختمان محبوس مانده‌اند.»
اقتباس از گزارش – دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا