گوناگون

فدراسیون روزنامه‌نگاران: انسداد اینترنت در ایران پایان یابد

فدراسیون جهانی روزنامه‌نگاران تلاش جمهوری اسلامی برای از بین بردن خطوط ارتباطی شهروندان و مسدود کردن اینترنت را محکوم کرد. دبیرکل فدراسیون گفت قطع اینترنت دارد به ابزار دولت‌ها در ساکت کردن رسانه‌ها و مردم مبدل می‌شود…

به گزارش دویچه وله، آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خواستار رفع انسداد اینترنت در ایران شد. در اطلاعیه این فدراسیون که دوشنبه ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) منتشر شد آمده است: «قطع اینترنت تلاشی است برای قطع ارتباطات، ایجاد محدودیت در گردش خبر و به سکوت واداشتن رسانه‌ها و گزارشگران.»

در این اطلاعیه، محدود کردن حق اساسی شهروندان برای دسترسی آزاد به اطلاعات، محکوم شده است.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) اعلام کرده که ۳۰ کشور در سال ۲۰۱۹ دسترسی به اینترنت را ناممکن و رسانه‌ها را توقیف کرده‌اند. او این امر را نشانه “روند جهانی کنترل رسانه‌های شهروندی و دسترسی به اینترنت” خوانده و از مقامات ایرانی خواسته است که به انسداد فضای مجازی پایان دهند و از سرکوب تظاهرکنندگان و معترضان دست بکشند.

اینترنت در ایران پس از بالا گرفتن اعتراضات خیابانی شهروندان علیه گرانی بنزین، ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه بعد از ظهر شنبه ۲۵ آبان قطع شد. روز یکشنبه اعلام شد که این اقدام با تصمیم شورای امنیت کشور صورت گرفته و تنها ۲۴ ساعت طول خواهد کشید. محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران اذعان کرده که قطع اینترنت، ضربه زیادی به خدمات و مردم زده اما افزوده که شورای امنیت کشور حفظ امنیت را اولویت خود می‌داند.

آذری جهرمی گفته که خودش هم اجازه استفاده از اینترنت را ندارد و با دست‌اندرکاران امر از جمله وزارت کشور برای دسترسی مردم و اتصال دوباره اینترنت صحبت کرده است. علی ربیعی، سخنگوی دولت روز دوشنبه ۲۷ آبان از تلاش دولت برای عادی شدن اینترنت تا روز سه‌شنبه خبر داد.

سخنگوی فراکسیون فناوری مجلس عنوان کرده که با قطع اینترنت بسیاری از کسب و کارها در فضای مجازی تعطیل شده‌اند و خود همین امر به نارضایتی مردم دامن زده است. حمیده زرآبادی، نماینده قزوین و آبیک یادآوری کرده که عدم دسترسی به اینترنت مردم را دچار التهاب و استرس کرده و این حس را بر می‌انگیزد که کشور دچار آشوب است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا