حقوق بشر

“کشته شدن ۲۰۰ نفر تا ظهر دوشنبه قطعی است”

در حالی که سازمان عفو بین‌الملل شمار کشته‌شدگان اعتراضات ایران را دست کم ۱۰۶ نفر دانسته، هنوز آمار دقیقی در این زمینه در دست نیست. با آنکه مقامات رسمی تنها از کشته شدن سه نفر سخن می‌گویند برخی فعال و نهادهای مدافع حقوق بشر شمار جان‌باختگان را بسیار بیشتر می‌دانند….

به گزارش دویچه وله، عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۸ آبان اعلام کرد که تحقیقات این سازمان نشان می‌دهد که در اعتراض‌های روزهای گذشته در ۲۱ شهر ایران دست‌کم ۱۰۶ تن کشته شده‌اند، اما شاهد علوی، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی مقیم واشنگتن، در گفت‌وگو با دویچه‌وله فارسی می‌گوید که منبعی در وزارت کشور به او اطلاع داده که بر اساس جمع‌آوری آمار از تمامی فرمانداری‌های سراسر کشور تا ساعت یک بعدازظهر روز دوشنبه ۲۷ آبان، ۲۰۰ نفر در سراسر ایران کشته و بیش از سه هزار تن زخمی شده‌اند.

شاهد علوی می‌گوید این آمار برای او قطعی و قابل استناد است، هرچند هنوز هیچ منبع رسمی در حکومت ایران این آمار را اعلام نکرده است.

همزمان اخبار رسیده از تهران حکایت از این دارند که اوضاع در این شهر نسبتا رو به آرامش می‌رود و لااقل در مناطق مرکزی و شمالی شهر خبری از اعتراضات خیابانی نیست. در شهرستان‌ها اما گویا اوضاع چنین نیست.

شاهد علوی، که اخبار اعتراضات شهرستان‌ها را در این مدت به دقت دنبال کرده است در گفت‌وگو با دویچه‌وله فارسی می‌گوید طبق آخرین خبری که همین امروز (سه‌شنبه ۲۸ آبان) به دستش رسیده، در مریوان مدارس و بازار همچنان تعطیل است و امکان رفت و آمد به خارج شهر نیز بسیار محدود شده است.

پیکر دو تن از کشته‌شدگان این شهر به خانواده‌‌هایشان تحویل داده شده اما از آنها خواسته شده تا پیکرها را شبانه و بدون اطلاع‌رسانی دفن کنند.

در شیراز پیکر دو برادر کشته شده به خانواده‌شان تحویل داده شده اما هنگام خاک‌سپاری آنها نیروهای امنیتی دوباره پیکرها را با خود برده‌اند. یک پیکر دیگر نیز قرار بوده امروز صبح ساعت ۱۰ در کرج تدفین شود.

به گفته جواد حیدریان، خبرنگار حوزه محیط زیست، پیکر پسرخاله او فرزاد انصاری نیز امروز در بهبهان به خانواده‌اش تحویل و خاکسپاری شده است.

آقای علوی همچنین می‌گوید در خرمشهر و آبادان و نیز در کردستان امروز سه‌شنبه درگیری‌ها ادامه داشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا