حقوق بشر

نگرانی سازمان ملل از ابعاد کشتار در ایران

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد تأیید کرد که نیروهای سرکوبگر در مقابله با معترضان ایرانی از گلوله جنگی استفاده می‌کنند. در همان حال به دلیل قطعی تقریباً کامل اینترنت، ابعاد کشتار هنوز کاملاً مشخص نشده. بر اساس گزارش‌ها، کشته‌شدگان در اعتراضات شش روز گذشته، شبانه، بی‌سر و صدا دفن می‌شوند….

یک مثال به عنوان شاخص اتفاقاتی که در حصر اینترنت و در سکوت خبری در شهرهای ایران در جریان است:

حمید الله‌قلی یکشنبه ۲۷ آبان در درگیری با مأموران در شهریار کشته شد. روز گذشته جنازه را به خانواده تحویل دادند. او در سکوت کامل و با حضور فقط ۱۰ نفر در روستای بردآباد شهریار دفن شد. پدر الله‌قلی جانباز است و ۱۰۰ ماه در جبهه جنگ ایران و عراق خدمت کرده است.

بر اساس گزارش‌ها شامگاه گذشته جنازه عده‌ای از معترضان در مریوان در سکوت و در خفا به خاک سپرده شد. از تعداد کشته‌شدگان در شیراز، اهواز، اصفهان، زاهدان، تهران، ماهشهر و کرمانشاه فعلاً اطلاعی در دست نیست. عفو بین‌الملل روز گذشته به حدس و گمان تعداد کشته‌شدگان را دست‌کم ۱۰۶ نفر و در یک محدوده سه‌رقمی اعلام کرد.

راپرت کلویل، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از همین تعداد کشته‌شدگانی که در گزارش‌های رسمی به آن‌ها اشاره شده اظهار نگرانی کرد:

«ما از خشونت‌ها در ایران که با ملاک‌های جهانی تناسب ندارند، بی‌اندازه نگرانیم. به ویژه از به کارگیری گلوله‌های جنگی علیه معترضان در ایران.»

کلویل در ادامه سخنانش به این نکته هم اشاره می‌کند که افزایش قیمت بنزین هرچند سبب آغاز اعتراضات شد، اما عامل اصلی آن نیست، بلکه به تعبیر او «دلایل عمیق‌تری برای اعتراضات» وجود دارد. اعتراضات سراسری در ایران در واکنش به افزایش ۳۰۰ درصدی نرخ بنزین جمعه گذشته در اهواز آغاز شد و به زودی به بیش از ۱۰۰ شهر بزرگ و کوچک ایران سرایت کرد. سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اما با احتیاط تعداد شهرهای درگیر را بیش از ۴۰ شهر تخمین زده است. راپرت کلویل گفت:

«تعداد کشته‌شدگان قطعاً از دو رقم فراتر رفته. بنابراین می‌بایست تصویر روشن‌تری [از ابعاد کشتار] ترسیم شود. با وجود ابهامات [درباره تعداد کشته‌شدگان] وضعیت ایران بی‌اندازه خطرناک و هشدار دهنده است.»

حسین شریعتمداری، نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان در یکی از سرمقاله‌های خود معترضان را غیر ایرانی و «بغی» نامید و به نقل از مقامات قوه قضائیه آن‌ها را به «اعدام با طناب دار» تهدید کرد. شریعتمداری در مقاله دیگری به ولی فقیه اطمینان داد که «قلع و قمع» معترضان به آسانی میسر است. شامگاه گذشته هم خامنه‌ای در سخنانی که در جمع گروهی از فعالان اقتصادی ایراد کرد، معترضان را با دشمنی اشغالگر یکسان دانست و اعلام پیروزی کرد:

«دوستان و هم دشمنان بدانند ما در عرصه‌ جنگ نظامی و سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم؛ همین کارهای این چند روز کارهای امنیتی بود، مردمی که نبود.»

راپرت کلویل، سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد  از مقامات امنیتی ایران خواست در مقابله با معترضان از خشونت خودداری کنند و به ملاک‌ها و معیارهای جهانی پایبند بمانند. کلویل همچنین از معترضان هم خواست که از خشونت‌های فیزیکی و آتش زدن و خسارت وارد آوردن به اموال عمومی بپرهیزند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا