حقوق بشر

احکام زندانیان محیط زیستی صادر شد

احکام فعالان محیط زیستی امروز (چهارشنبه) در دادگاه رژیم ولایی ابلاغ شد….

بنابراین گزارش حکام نیلوفر بیانی، مراد طاهباز به ۱۰ سال زندان٬ طاهر قدیریان، هومن جوکار به ۸ سال زندان٬ امیرحسین خالقی سپیده کاشانی به ۶  شش سال زندان محکوم شده‌اند…

اتهام همگی همکاری با «دولت متخاصم آمریکا» اعلام شده است. اتهام کسب مال نامشروع (به خاطر کار کردن در سازمان ملل برای شش سال) از نیلوفر بیانی رفع شده اما از او خواسته شده همچنان مبلغ حقوقی که به ازای کار خود گرفته را برگرداند.

حکم سام رجبی و عبدالرضا کوهپایه هنوز مشخص نیست.

سال ۱۳۹۶ نیروهای امنیتی در ایران اقدام به بازداشت نزدیک به ۵۵ نفر از فعالان محیط زیست نمود. کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و یکی از این بازداشت شدگان تنها دو هفته پس از بازداشت به “طرز مشکوکی” در زندان درگذشت، قوه قضاییه ایران مرگ رو بعلت خودکشی اعلام کردند، ادعایی که از سوی خانواده آقای امامی و مجامع بین‌المللی پذیرفته نشد.

یک سال پس از آن و در ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران اتهام بازداشت شدگان محیط زیست را “جاسوسی” اعلام و غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اتهام “فساد فی الارض” را هم از جمله اتهامات این بازداشت شدگان خواند.

در حال حاضر هومن جوکار، امیرحسین خالقی، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز پس از دو سال و نیم همچنان در زندان هستند.

زیتون

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا