ورزشی

شرایط جوی ارتفاعات ایران برای کوهنوردی در آخر هفته نامناسب است

شرایط جوی برای فعالیت های کوهنوردی در طی سه روز آینده نامناسب است.

سمانه نگاه دکترا و کارشناس هواشناسی کوهستان در گفتگو با ایسنا، در باره وضعیت هوای کوهستان ها و شرایط صعود در هفته جاری بر اساس نقشه های سازمان هواشناسی کشور گفت: از امروز تا روز جمعه دو موج بارشی در کشور داریم، موجی که امروز در کشور فعال است بخش وسیع از کوهستان‌های غرب، مرکز، شرق و شمال کشور را متاثر می‌کند. عمده فعالیت این موج در ارتفاعات زاگرس مرکزی و همچنین البرز مرکزی است و همچنین بخش هایی ارتفاعات البرز شرقی متاثر این موج خواهد شد. این موج به تدریج به سمت شرق حرکت می کند و برای بخش مرکزی، شرق و جنوب ،شرق پیش‌بینی بارش باران، برف و وزش باد را داریم. همچنین احتمالا رعد و برق را به ویژه در مناطق جنوبی و شرقی کشور شاهد خواهیم بود.

نگاه اجمالی به وضعیت کوهستان ها در هفته جاری:

 چهارشنبه ۲۹ آبان:

قله های مرتفع زاگرس مانند دنا، اشترانکوه و سایر قلل بالای ٣٠٠٠ متر: بارش برف و کولاک
قله های مرتفع البرز مانند دماوند، علم کوه، قله های مرتفع استان البرز و تهران مانند توچال: بارش برف و وزش باد شدید
قله ها و مناطق کوهستانی خراسان شمالی، قله های استان های یزد، کرمان و اصفهان( قله های کرکس، هزار و ..): بارش برف و کولاک
ارتفاعات سیستان و بلوچستان مانند تفتان و غیره: وزش باد شدید و بارش های رگباری با رعد و برق

پنج‌شنبه ۳۰ آبان:

قله های مرتفع خراسان، کرمان و یزد: بارش برف
البرز مرکزی و قله دماوند: بارش برف و وزش باد شدید
ارتفاعات و قله های مرتفع اردبیل و تالش و البرز غربی مانند سبلان، سماموس و غیره: بارش برف
قله‌های جنوب شرق: بارش های رگباری همراه با رعد و برق و وزش باد

جمعه اول آذر:

ارتفاعات البرز غربی و مرکزی: بارش برف و وزش باد
دماوند، علم کوه، قله های شمال تهران و غیره: بارش برف و وزش باد

این کارشناس هوای کوهستان گفت: انتظار داریم برای قله های خاص از جمله علم کوه و دماوند طی امروز بارش برف را داشته باشیم و منحصرا برای شمال تهران برای قله توچال امروز شاهد بارش برف هستیم. این موج بارشی پنجشنبه به سمت شرق حرکت می کند و نیمه شرقی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بنابراین در ارتفاعات مرکزی یزد،کرمان،ارتفاعات البرز مرکزی و شرقی بارش باران وبرف و وزش باد پیشبینی خواهد شد.

طی روز پنجشنبه موج سرما از شمال به ایران نفوذ می کند و کاهش محسوس دما را شاهد هستیم و از فردا در عصر و شب در ارتفاعات و نواحی کوهستانی استان اردبیل ارتفاعات تالش و البرز غربی به شکل باران و برف آغاز می شود و وزش باد و کولاک را خواهیم داشت.

طی امروز(چهار شنبه) در اکثر در نواحی مرکزی، شرقی و شمالی ارتفاعات زاگرش شرایط برای فعالت کوهنوردی نامساعد است به ویژه برای قله های مرتفع و یال های این مناطق بارش برف و بارش باد را به شکل کولاک خواهیم داشت. از فردا بارش بیشتر به سمت شرق محدود می شود بنابراین در این مناطق بارش برف را انتظار داریم و بالاخره از عصر فردا و روز جمعه برای ارتفاعات االبز انتظار بارش برف و کولاک را داریم. بنابراین در سه روز آینده به تناوب در مناطق مختلف کشور شرایط جوی برای فعالیت کوهنوردی نامناسب است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا