بین‌المللی

«کلاه‌سفیدها» در قاچاق اعضای بدن انسان در سوریه نقش دارند

بنا به گفته کارشناسان روس، گروه موسوم به «کلاه‌سفیدها» که تحت کنترل معارضان سوری است و هدف آنها انتشار اطلاعات دروغین و نادرست درباره شرایط سوریه و دولت این کشور است، در برداشت غیرقانونی و قاچاق اعضای بدن سوری‌هایی مشارکت داشته‌اند که در مناطق تحت کنترل معارضان سوری زندگی می‌کنند.

 اعتمادآنلاین؛ کارشناسان روس با تحقیقاتی به این نتیجه رسیدند که گروه تروریستی «کلاه‌سفیدها» در قاچاق اعضای انسان در سوریه مشارکت داشته‌اند.

بنا به گفته کارشناسان روس، گروه موسوم به «کلاه‌سفیدها» که تحت کنترل معارضان سوری است و هدف آنها انتشار اطلاعات دروغین و نادرست درباره شرایط سوریه و دولت این کشور است، در برداشت غیرقانونی و قاچاق اعضای بدن سوری‌هایی مشارکت داشته‌اند که در مناطق تحت کنترل معارضان سوری زندگی می‌کنند.

بنا به گزارش خبرگزاری تاس، کارشناسان روس از طریق گفت‌وگو با ساکنان محلی و دهها نفر از اعضای کلاه‌سفیدها به چنین اطلاعاتی دست یافته‌اند و تصریح کرده‌اند که این گروه با توسل به زور، اعضای بدن سوری‌ها را از بدنشان خارج می‌کرده‌ است.

«ماکسیم گریگوریوف» مدیر بنیاد روسی مطالعات دموکراسی چنین اظهاراتی را پی ارائه نتیجه تحقیقاتی تحت عنوان «کلاه‌سفید‌ها: عاملان تروریستی و منبع اطلاعات اشتباه» در وزارت خارجه روسیه، مطرح کرد. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه، پیش‌گفتار این تحقیق را به نگارش درآورده است.

گریگوریف که یکی از نویسندگان این تحقیق است، تصریح کرد: «آنها [کلاه‌سفیدها] عنصر اصلی در این طرح غیرقانونی برداشت اعضای بدن بودند. ما از طریق افرادی که با آنها گفت‌وگو کردیم، به این مسائل پی بردیم. این اطلاعات، حیرت ناخوشایندی را در ما برانگیخت».

بنا به گفته این محقق روس، کارشناسان از طریق گفت‌وگو با ساکنان مناطق سوری که کلاه‌سفیدها در آن مکان‌ها بسیار فعال بودند، به این اطلاعات دست یافتند.

طبق گزارش تاس، گریگوریف و همکارانش، بیش از یکصد مصاحبه نه تنها با ساکنان حلب، دمشق، دوما، دیرالزور و سقبا داشتند بلکه با بیش از ۴۰ عضو کلاه‌سفیدها و حدود ۲۰ عضو سابق گروههای مسلح نیز گفت‌وگو انجام داده‌اند.

بنا به گفته اظهارات این افراد، کلاه‌سفیدها در تخلیه اعضا بدن افرادی مشارکت داشتند که به آنها قول پزشکی داده بودند. بعد از آن، خویشاوندان این افراد، اجساد را در حالی دریافت می‌کردند که برخی از اعضای حیاتی آنها ناپدید شده بود. این مسئله بعد از بررسی بدن این افراد کاملاً مشهود شده است.

وی همچنین ادامه داد که بنا بر چندین گزارش رسانه‌ای، «جیمز موسوریر » بنیانگذار کلاه سفیدها که اخیراً به دلایلی مشکوک در استانبول جان خود را از دست داد، اواخر دهه ۱۹۹۰ در یوگوسلاوی بوده است و در این مدت، برداشت غیرقانونی اعضای بدن و قاچاق آن در کوزوو به اوج خود رسیده بود.

این کارشناس روس توضیح داد: «طرح برداشت غیرقانونی اعضای بدن ساکنان صربستان در قلمرویی که وی (بنیانگذار کلاه‌سفیدها) اقامت داشت، انجام می‌گرفت و دقیقاً همان سیستم در سوریه باز آفرینی شده بود. این دقیقا همان کاری است که کلاه‌سفیدها انجام می‌دهند».

۲۰ آبان ماه، اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه احتمالاً بنیانگذار کلاه‌سفیدها در استانبول خودکشی کرده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اخیراً از احتمال ارتباط بنیانگذار کلاه سفیدها با گروه تروریستی القاعده خبر داده بود و گفت: «یکی از بنیانگذاران کلاه‌سفیدها، جیمز موسوریر است. او یکی از مأموران سابق اطلاعاتی انگلیس و به طور خاص سرویس «ام آی ۶» بوده است».

کلاه سفیدها از سال ۲۰۱۳ در سوریه نقش زیادی در حمایت از تروریست‌ها دارد. این گروه که توسط انگلیس و آمریکا حمایت مالی می‌شود، مدعی کمک به افراد غیر نظامی در سوریه است.

کلاه سفیدها مدعى هستند که تنها مأموریت آن‌ها در سوریه امدادرسانى به شهروندان آسیب دیده است و اعضاى این گروه در قبال تمامى طرف‌هاى درگیر در سوریه موضع‌ اتخاذ کرده و مى‌کنند.

این گروه فعّال در سوریه حدود یک سال و نیم پیش یعنى زمانى که فیلم «کلاه‌سفیدها» توانست در جریان هشتاد و نهمین مراسم اهداى جوایز اسکار، این جایزه را دریافت کند، در کانون توجهات قرار گرفت.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا